توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  گیاهانی که در شب فعالیت می کنند

  دسته بندی :
  1. نکس 98
  2. مطالب سایت
  2468بازدید

  گیاهانی که در شب فعالیت می کنند را از سایت نکس 98 دریافت کنید.

  چرا گل های برخی از گیاهان فقط شب ها می شکفند؟

  چرا گل های برخی از گیاهان فقط شب ها می شکفند؟

  بسیاری از جانوران در طول روز استراحت می کنند و شب ها به فعالیت می پردازند. به همین ترتیب برخی از گیاهان نیز فقط شب ها گل می دهند. در واقع این نوع گیاهان به کمک عطر خوشایندشان، شب پره ها و سایر حشرات شب پرواز را به سوی خود جلب می کنند.

  زمانی که این حشرات روی گل می نشینند، تعدادی گرده به پاها و بال هایشان می چسبد. وقتی آنها روی همان گل یا گل های دیگر حرکت می کنند، گرده ها را به کلاله گل که قسمت بالایی مادگی گل است، انتقال می دهند.

  می دانیم که گرده حاوی سلول جنسی نر گیاه است؛ بنابراین حشرات باعث می شوند که سلول نر و ماده ترکیب شده، تخم تشکیل شود. به این عمل، گرده افشانی می گویند. بدون عمل گرده افشانی، گیاهان نمی توانند دانه و میوه تولید کنند. دانه ها درون میوه گیاه جای گرفته اند. با رویش هر دانه، گیاهی جدید به وجود می آید.

  اکثر گیاهانی که گل هایشان شب ها می شکفند، نمی توانند دمای بالای روز را تحمل کنند. به همین دلیل برای اجتناب از حرارت بالای روز، شب ها گل می دهند. ویژگی دیگری که این گیاهان دارند این است که آنها فاقد گل های رنگین هستند.

  گل های اکثر این گیاهان سفید رنگ است؛ زیرا رنگ سفید در تاریکی شب به راحتی دیده می شود و حشرات را به سوی خود جلب می کند. در واقع در اکثر گل های سفید رنگ مثل گل شب بو، عمل گرده افشانی توسط شب پره ها و حشرات شب پروازی که به سوی عطر خوشایند این گل ها جذب می شوند صورت می گیرد.

  مقاله علمی و آموزشی «چرا گل های برخی از گیاهان فقط شب ها می شکفند؟»، نتیجه ی تحقیق و پژوهش، گردآوری، ترجمه و نگارش هیئت تحریریه پورتال یو سی (شما می توانید) می باشد. در این راستا کتاب چرا، چطور، چگونه؟، نوشته ی دکتر سونیتا گوپتا و دکتر نینا آگراوال و ترجمه پریسا همایون روز و پریچهر همایون روز از موسسه نشر و تحقیقات ذکر، منتشر شده در تیر ۱۳۹۳ با شابک ۹۷۸-۹۶۴-۳۰۷-۲۲۱-۶ به عنوان منبع اصلی مورد استفاده قرار گرفته است.

  منبع مطلب : youc.ir

  مدیر محترم سایت youc.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  گلی عجیب و غریب و زیبا که فقط یک شب در سال شکوفا می شود! + تصویر

  گلی عجیب و غریب و زیبا که فقط یک شب در سال شکوفا می شود! + تصویر

  چیزی که گل ملکه شب را بیش از پیش حیرت انگیز می کند، بدنه و ساقه های خاردار آن است. بالاخره هرچه که باشد، این یک گیاه کاکتوس است. همجواری لطافت گل ملکه شب با بدنه زخیم و خاردارش، منظره حیرت انگیزی را برای بینندگانش خلق می کند. مارک هاچادورین مدیر گلخانه گیاه شناسی نیو یورک، این گونه از گل را گیاهی منحصر به فرد می داند که عجیب ترین رفتار را در بین تمامی گیاهان دارد. این گیاه گوشه نشینی را انتخاب کرده و زیباییش را فقط سالی یک شب به جهان نشان می دهد. مارک می گوید مردمی که تمام سال منتظر تماشای این گل می ماند، ضرر نمی کنند. چرا که افراد کمی لایق دیدن زیبایی های گل ملکه شب هستند.

  گیاه این گل، فقط وقتی گل می دهد که حدود ۴ یا ۵ سال از عمرش گذشته باشد. پس از گذشت ۵ سال، می توان تعداد بسیار کمی شکوفه را در گوشه و کنار این گل مشاهده کرد. به تدریج و با گذشت زمان، بر تعداد شکوفه های این گیاه افزوده می شود و در نهایت پس از چند سال، گیاه به طور کامل رشد می کند. برخی از پرورش دهندگان این گل، آن ها را در تمام طول روز در محیطی تاریک نگه می دارند تا روند رشد و گل دهی آن تسریع شود.

  شاید تصور کنید که با این وصف، این گیاه خیلی زود منقرض می شود. ولی پروانه ها و حشرات دیگر بسیاری هستند که وظیفه گرده افشانی این گل در شب را بر عهده گرفته اند و به بقای آن کمک می کنند. بیشتر این وظیفه را پروانه ای به نام هاوک (Hawk Moth) بر عهده می گیرد.

  منبع مطلب : www.eligasht.com

  مدیر محترم سایت www.eligasht.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مریم 17 روز قبل
  0

  اره من که از همتون شاکی ام

  ناشناس 27 روز قبل
  1

  سلام ممنون از این متن

  مهدی 1 ماه قبل
  1

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید