توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  پدر علم تاریخ اسلام در ایران

  دسته بندی :
  1. نکس 98
  2. مطالب سایت
  8بازدید

  پدر علم تاریخ اسلام در ایران را از سایت نکس 98 دریافت کنید.

  پدر علم تاریخ اسلام در ایران

  صادق آیینه‌وند در سال 1330 در یکی از روستاهای شهرستان تویسرکان همدان به نام قلعه‌امیرخان متولد شد. تحصیلات ابتدایی را در زادگاه و دوران دبیرستان را که آن زمان به دو بخش سیکل اول و سیکل دوم تقسیم می‌شد، به ترتیب در اسدآباد همدان و در شهر همدان به پایان رسانید. آن طور که خود می‌گوید از همان سال‌های دانش‌آموزی هدف نهایی‌اش آن بود که استاد دانشگاه شود. این خواست او زمانی بود که تمامی همکلاسی‌هایش می‌خواستند درجه‌دار ارتش شوند. صادق آیینه‌وند که همراهی و تشویق خانواده را پشتوانه خود داشت، از همان کودکی در کنار دروس ابتدایی یک سلسله دروس مکتبی را هم در کنار گلستان سعدی و حافظ و رستم‌‌نامه و کلیله و دمنه می‌خواند و از طریق ارتباطاتی که با افراد روزنامه خوان داشت، با جهان فرهنگ و چهره‌های معروف آن مانند ملک الشعرای بهار، بدیع‌الزمان فروزانفر، لطفعلی صورتگر، احمد بهمنیار و محمد معین آشنا شد و علاقه‌مند تا راه آنان را دنبال کند.

  در سال 1351 در دانشگاه تهران پذیرفته شد و دوران کارشناسی و کارشناسی ارشد را در رشته زبان و ادبیات عربی در این دانشگاه در سال 1358 به پایان برد. آیینه‌وند در کنار تحصیل به فعالیت‌های انقلابی نیز می‌پرداخت. در دوران دانشگاه و در سال‌های منتهی به انقلاب اسلامی تلاش کرد با تاسیس کتابخانه‌ای با نام نون و القلم با همراهی دانشجویان همفکر فعالیت‌های انقلابی دانشجویان را سامان دهد. پس از پیروزی انقلاب برای کمک به استقرار نظام جدید در سازمان صداوسیما با عنوان نویسنده متن‌های رادیو و تلویزیون مشغول کار شد. آیینه‌وند در سال 1358 ازدواج کرد که حاصل این وصلت سه فرزند دختر است. در سال 1361 به استخدام دانشگاه الزهرا(س) در آمد و به تدریس ادبیات عربی و تاریخ اسلام پرداخت. همزمان در همین سال به سمت رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی در ایران در سوریه انتخاب شد. صادق آیینه‌وند دوره دکترای خود را در دانشگاه القدیس یوسف لبنان آغاز کرد و به سال 1366 مدرک دکترای خود را از این دانشگاه دریافت کرد.

  در سال 1367 پس از بازگشت از سوریه از دانشگاه الزهرا(س) به دانشگاه تربیت مدرس منتقل و موسس و مدیر گروه تاریخ این دانشگاه شد. دکتر آیینه‌وند در همین سال رییس مرکز سیاست علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شد. وی به مدت هشت سال رییس دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس بود. در سال 1368 مجله بین‌المللی علوم انسانی جمهوری اسلامی ایران را به دو زبان عربی و انگلیسی با کمک وزارت علوم تاسیس کرده و مدیر مسوولی آن را بر عهده گرفت. در همین سال به پیشنهاد استاد علامه مرحوم دکتر سید جعفر شهیدی تدریس درس تاریخ اسلام در دانشگاه‌های حوزه را در قم به عهده گرفت و در تاسیس گروه‌های تاریخ و رشته‌های مرتبط با آن در این دانشگاه‌ها فعالیت چشمگیری داشت. مجله آفاق الحضاره الاسلامیه، مجله دیگری در موضوع تمدن اسلامی به زبان عربی است که توسط او در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی تاسیس شد و تا پایان سردبیری آن را بر عهده داشت. از مهم‌ترین ویژگی‌های دکتر آیینه‌وند تلاش برای نهادسازی پیرامون رشته‌های تاریخ بود. از فعالیت‌های علمی او گذشته از تاسیس و پیشنهاد رشته‌های تاریخ و مطالعات زنان در دانشگاه‌های کشور، می‌توان از پیگیری برای تاسیس گروه انجمن علمی تاریخ اسلام و انجمن ایرانی تاریخ و همکاری در راه‌اندازی انجمن ایرانی تحول علوم انسانی و انجمن ایرانی مطالعات زنان یاد کرد.

  آیینه‌وند در دوره اول تاسیس انجمن ایرانی تاریخ به عنوان رییس هیات‌مدیره و پس از تاسیس انجمن ایرانی تاریخ اسلام به عضویت در هیات‌مدیره انتخاب شد. وی دو دوره نیز عضو هیات‌مدیره انجمن ایرانی مطالعات زنان و همچنین عضو هیات‌مدیره انجمن علوم انسانی بود. وی همچنین عضو هیات موسس، مشاور عالی، عضو هیات علمی و مدیر گروه سیره معصومین (ع) پژوهشکده تاریخ اسلام بود. دکتر آیینه‌وند برای ترویج آثار ماندگار در حوزه تاریخ و تمدن و خردورزی در سال 1389 نشر کتاب توت را راه‌اندازی که در دوران فعالیت خود بیش از ده عنوان کتاب در این موضوعات منتشر کرد. علاقه او به شعر و ادبیات سبب شد تا در دوران حیات متون و اشعار قابل توجهی از خود به یادگار گذارد. او از شعرای کلاسیک به اشعار مولوی و سعدی و از شاعران معاصر به مهدی اخوان ثالث، فریدون توللی و سهراب سپهری علاقه داشت. از دکتر صادق آیینه‌وند بیش از صد مقاله علمی در مجلات عربی و فارسی و افزون بر 35 جلد کتاب تالیف و ترجمه به جا مانده است. همچنین بیش از 30 پایان‌نامه دکترا و 75 پایان‌نامه کارشناسی‌ارشد را راهنمایی کرد. دکتر آیینه‌وند از عالمان برجسته اسلامی خارجی و داخلی و استادان مشهور تاریخ جهان اسلام اجازه روایت حدیث و تاریخ داشت. او در سال 1373 به عنوان استاد نمونه کشوری انتخاب و در سال 1383 فرهیخته استان همدان شد. همچنین در سال 1385 به عنوان چهره ماندگار تاریخ انتخاب شد. آبان‌ماه سال 1390در پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی فارابی از دکتر صادق آیینه‌وند به عنوان پیشکسوت علوم انسانی تقدیر به عمل آمد. در بهمن ماه 1390 بنیاد ملی نخبگان صادق آیینه‌وند را شایسته دریافت جایزه جشنواره علامه طباطبایی ویژه استادان و محققان برجسته کشور شناخت. در گام آخر دکتر صادق آیینه‌وند از سوی وزیر وقت علوم، تحقیقات و فناوری در دی‌ماه 1392 به عنوان رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی منصوب شد که تا پایان عمر این مسوولیت را برعهده داشت. زنده‌یاد دکتر صادق آیینه‌وند سرانجام در 17 اردیبهشت سال 1394 در سن 64 سالگی پس از یک عمر تلاش علمی و معرفتی و ابتلا به بیماری نارسایی خونی، در بیمارستان لاله تهران چشم از جهان فروبست.

  منبع مطلب : etemadnewspaper.ir

  مدیر محترم سایت etemadnewspaper.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  رازی؛ پدر تاریخ علم در قرون وسطی

  رازی؛ پدر تاریخ علم در قرون وسطی

  88492747

  88830950

  info@bornanews.ir

  تهران - خیابان شهید مطهری - خیابان فجر - خیابان نظری - انتهای خیابان دلفان - نبش اتوبان مدرس - پلاک 50

  منبع مطلب : www.borna.news

  مدیر محترم سایت www.borna.news لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  Magiran | روزنامه اعتماد (1397/02/22): پدر علم تاریخ اسلام در ایران

  صادق آیینه وند در سال 1330 در یکی از روستاهای شهرستان تویسرکان همدان به نام قلعه امیرخان متولد شد. تحصیلات ابتدایی را در زادگاه و دوران دبیرستان را که آن زمان به دو بخش سیکل اول و سیکل دوم تقسیم می شد، به ترتیب در اسدآباد همدان و در شهر همدان به پایان رسانید. آن طور که خود می گوید از همان سال های دانش آموزی هدف نهایی اش آن بود که استاد دانشگاه شود. این خواست او زمانی بود که تمامی همکلاسی هایش می خواستند درجه دار ارتش شوند. صادق آیینه وند که همراهی و تشویق خانواده را پشتوانه خود داشت، از همان کودکی در کنار دروس ابتدایی یک سلسله دروس مکتبی را هم در کنار گلستان سعدی و حافظ و رستم نامه و کلیله و دمنه می خواند و از طریق ارتباطاتی که با افراد روزنامه خوان داشت، با جهان فرهنگ و چهره های معروف آن مانند ملک الشعرای بهار، بدیع الزمان فروزانفر، لطفعلی صورتگر، احمد بهمنیار و محمد معین آشنا شد و علاقه مند تا راه آنان را دنبال کند.

  در سال 1351 در دانشگاه تهران پذیرفته شد و دوران کارشناسی و کارشناسی ارشد را در رشته زبان و ادبیات عربی در این دانشگاه در سال 1358 به پایان برد. آیینه وند در کنار تحصیل به فعالیت های انقلابی نیز می پرداخت. در دوران دانشگاه و در سال های منتهی به انقلاب اسلامی تلاش کرد با تاسیس کتابخانه ای با نام نون و القلم با همراهی دانشجویان همفکر فعالیت های انقلابی دانشجویان را سامان دهد. پس از پیروزی انقلاب برای کمک به استقرار نظام جدید در سازمان صداوسیما با عنوان نویسنده متن های رادیو و تلویزیون مشغول کار شد. آیینه وند در سال 1358 ازدواج کرد که حاصل این وصلت سه فرزند دختر است. در سال 1361 به استخدام دانشگاه الزهرا(س) در آمد و به تدریس ادبیات عربی و تاریخ اسلام پرداخت. همزمان در همین سال به سمت رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی در ایران در سوریه انتخاب شد. صادق آیینه وند دوره دکترای خود را در دانشگاه القدیس یوسف لبنان آغاز کرد و به سال 1366 مدرک دکترای خود را از این دانشگاه دریافت کرد.

  در سال 1367 پس از بازگشت از سوریه از دانشگاه الزهرا(س) به دانشگاه تربیت مدرس منتقل و موسس و مدیر گروه تاریخ این دانشگاه شد. دکتر آیینه وند در همین سال رییس مرکز سیاست علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری شد. وی به مدت هشت سال رییس دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس بود. در سال 1368 مجله بین المللی علوم انسانی جمهوری اسلامی ایران را به دو زبان عربی و انگلیسی با کمک وزارت علوم تاسیس کرده و مدیر مسوولی آن را بر عهده گرفت. در همین سال به پیشنهاد استاد علامه مرحوم دکتر سید جعفر شهیدی تدریس درس تاریخ اسلام در دانشگاه های حوزه را در قم به عهده گرفت و در تاسیس گروه های تاریخ و رشته های مرتبط با آن در این دانشگاه ها فعالیت چشمگیری داشت. مجله آفاق الحضاره الاسلامیه، مجله دیگری در موضوع تمدن اسلامی به زبان عربی است که توسط او در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی تاسیس شد و تا پایان سردبیری آن را بر عهده داشت. از مهم ترین ویژگی های دکتر آیینه وند تلاش برای نهادسازی پیرامون رشته های تاریخ بود. از فعالیت های علمی او گذشته از تاسیس و پیشنهاد رشته های تاریخ و مطالعات زنان در دانشگاه های کشور، می توان از پیگیری برای تاسیس گروه انجمن علمی تاریخ اسلام و انجمن ایرانی تاریخ و همکاری در راه اندازی انجمن ایرانی تحول علوم انسانی و انجمن ایرانی مطالعات زنان یاد کرد.

  آیینه وند در دوره اول تاسیس انجمن ایرانی تاریخ به عنوان رییس هیات مدیره و پس از تاسیس انجمن ایرانی تاریخ اسلام به عضویت در هیات مدیره انتخاب شد. وی دو دوره نیز عضو هیات مدیره انجمن ایرانی مطالعات زنان و همچنین عضو هیات مدیره انجمن علوم انسانی بود. وی همچنین عضو هیات موسس، مشاور عالی، عضو هیات علمی و مدیر گروه سیره معصومین (ع) پژوهشکده تاریخ اسلام بود. دکتر آیینه وند برای ترویج آثار ماندگار در حوزه تاریخ و تمدن و خردورزی در سال 1389 نشر کتاب توت را راه اندازی که در دوران فعالیت خود بیش از ده عنوان کتاب در این موضوعات منتشر کرد. علاقه او به شعر و ادبیات سبب شد تا در دوران حیات متون و اشعار قابل توجهی از خود به یادگار گذارد. او از شعرای کلاسیک به اشعار مولوی و سعدی و از شاعران معاصر به مهدی اخوان ثالث، فریدون توللی و سهراب سپهری علاقه داشت. از دکتر صادق آیینه وند بیش از صد مقاله علمی در مجلات عربی و فارسی و افزون بر 35 جلد کتاب تالیف و ترجمه به جا مانده است. همچنین بیش از 30 پایان نامه دکترا و 75 پایان نامه کارشناسی ارشد را راهنمایی کرد. دکتر آیینه وند از عالمان برجسته اسلامی خارجی و داخلی و استادان مشهور تاریخ جهان اسلام اجازه روایت حدیث و تاریخ داشت. او در سال 1373 به عنوان استاد نمونه کشوری انتخاب و در سال 1383 فرهیخته استان همدان شد. همچنین در سال 1385 به عنوان چهره ماندگار تاریخ انتخاب شد. آبان ماه سال 1390در پنجمین دوره جشنواره بین المللی فارابی از دکتر صادق آیینه وند به عنوان پیشکسوت علوم انسانی تقدیر به عمل آمد. در بهمن ماه 1390 بنیاد ملی نخبگان صادق آیینه وند را شایسته دریافت جایزه جشنواره علامه طباطبایی ویژه استادان و محققان برجسته کشور شناخت. در گام آخر دکتر صادق آیینه وند از سوی وزیر وقت علوم، تحقیقات و فناوری در دی ماه 1392 به عنوان رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی منصوب شد که تا پایان عمر این مسوولیت را برعهده داشت. زنده یاد دکتر صادق آیینه وند سرانجام در 17 اردیبهشت سال 1394 در سن 64 سالگی پس از یک عمر تلاش علمی و معرفتی و ابتلا به بیماری نارسایی خونی، در بیمارستان لاله تهران چشم از جهان فروبست.

  منبع مطلب : www.magiran.com

  مدیر محترم سایت www.magiran.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 6 روز قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید