توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  پایین بودن lymphocyte در آزمایش خون نشانه چیست

  دسته بندی :
  1. نکس 98
  2. مطالب سایت
  5بازدید

  پایین بودن lymphocyte در آزمایش خون نشانه چیست را از سایت نکس 98 دریافت کنید.

  علل پایین بودن میزان گلبولهای سفید خون چیست؟

  علل پایین بودن میزان گلبولهای سفید خون چیست؟به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ سیستم ایمنی یک بدن سالم به میزان کافی گلبول سفید تولید می‌کند، اما گاهی اوقات یک عفونت خونی می‌تواند در فعالیت این سیستم اختلال ایجاد کند.

  دانشمندان گلبول‌های سفید خون را لکوسیت می‌نامند. این سلول‌های خون به محافظت از بدن در برابر عفونت کمک می‌کنند.

  از دلایل تعداد کم گلبول‌های سفید خون

  پزشکان تعداد ۴,۵۰۰ تا ۱۰,۰۰۰ گلبول سفید را به عنوان محدوده عادی در نظر می‌گیرند. بیماری می‌تواند تعداد گلبول‌های سفید خون را کاهش دهد و احتمال مواجهه بدن با عفونت را افزایش دهد. با افزایش سن، مشخص شده است که تعداد گلبول‌های سفید خون می‌تواند بیش از حد کاهش یا افزایش یابد. درمان این شرایط با برخی دارو‌ها امکانپذیر است. در ادامه با برخی دلایل تعداد کم گلبول‌های سفید بیشتر آشنا می‌شویم.

  عفونت‌های خون

  سیستم ایمنی یک بدن سالم به میزان کافی گلبول سفید تولید می‌کند، اما گاهی اوقات یک عفونت خونی می‌تواند در فعالیت این سیستم اختلال ایجاد کند. به واسطه عفونت، تعداد گلبول‌های سفید خون ممکن است به میزان قابل توجهی کاهش یابد. افزون بر تعداد کم گلبول‌های سفید خون که در نتایج آزمایش خون آشکار می‌شود، بیمار احتمالا علائم دیگری را نیز تجربه می‌کند. به عنوان مثال، وی ممکن است کاهش غیر منتظره وزن حتی در صورت عدم تغییر در رژیم غذای خود را تجربه کند. پزشک احتمال عفونت خونی را بررسی کرده و بهترین گزینه درمان را تجویز می‌کند.

  اثر جانبی دارو‌ها

  زمانی که پزشکان برای درمان بیماری دارو تجویز می‌کنند، گاهی اوقات نسبت به عوارض جانبی احتمالی برخی از آن‌ها به بیماران هشدار می‌دهند. به طور معمول، دارو ممکن است احساس خستگی را در بیمار ایجاد کند، اما گاهی اوقات می‌تواند اثر چشمگیری بر تعداد گلبول‌های سفید خون داشته باشد. این احتمال زمانی تقویت می‌شود که فرد برای مدت زمانی طولانی دارو مصرف می‌کند. در این شرایط، پزشک نیازمند بررسی دوباره شرایط بیمار و انتخاب بهترین راه حل است. اگر بیمار به واسطه برخی مشکلات سلامت جدی نیازمند تداوم مصرف دارو است، بهترین راه حل به طور معمول شامل تغییر دارو‌ها می‌شود.

  سرطان

  انواع مختلف سرطان اثری منفی بر تعداد گلبول‌های سفید خون دارند. این شرایط به ویژه در مورد سرطان خون صادق است. در این مورد، بیمار اغلب با کاهش تعداد گلبول‌های سفید طی مرحله ریکاوری مواجه می‌شود. دارو‌هایی که بیماران به طور معمول برای تقویت سطوح انرژی دریافت می‌کنند نیز می‌توانند تعداد گلبول‌های سفید خون را کاهش دهند. این شرایط نیازمند نظارت دقیق برای حصول اطمینان از عدم افت بیش از حد تعداد گلبول‌های سفید است. کارشناسان به بیماران مصرف مقدار زیادی میوه‌ها و سبزی‌ها طی دوره درمان را توصیه می‌کنند. این اقدام به حفظ سطوح معقول از گلبول‌های سفید کمک می‌کند.

  مشکلی مرتبط با ویروس

  عفونت ویروسی می‌تواند عملکرد‌ها و کارکرد مغز استخوان را متوقف یا محدود کند. اگر این شرایط را جدی گرفته و به موقع درمان مناسب را دریافت کنید، احتمال بهبودی سریع‌تر نیز افزایش می‌یابد. زمانی که برای درمان این قبیل عفونت‌های ویروسی دارو مصرف می‌کنید، باید برای بررسی تعداد گلبول‌های سفید و سلامت کلی خود آزمایش خون انجام دهید.

  گاهی اوقات، مغز استخوان بیمار را تحت تاثیر فعالیت یک ویروس قرار می‌گیرد و در نتیجه، تعداد گلبول‌های سفید خون کاهش می‌یابد. تشخیص درست مشکلات سلامت ناشی از ویروس‌ها می‌تواند دشوار باشد. ممکن است پیش از تشخیص نهایی، پزشک به انجام و بررسی نتایج چند آزمایش نیاز داشته باشد. در شرایطی که عفونت‌ها ممکن است با آنتی بیوتیک‌ها درمان شوند، بیماران مبتلا به ویروس نمی‌توانند از این نوع درمان استفاده کنند. با این وجود، بیشتر ویروس‌ها با مراقبت پزشکی مناسب به سرعت از بین می‌روند و تعداد گلبول‌های سفید خون نیز باید خیلی زود به شرایط عادی باز گردد.

  آرتریت روماتوئید

  اشاره به این بیماری به طور معمول یادآور درد‌هایی تیز در مفاصل بدن و محدود شدن حرکات اندام‌ها است. اما آرتریت روماتوئید می‌تواند یکی از دلایل کاهش تعداد گلبول‌های سفید خون نیز باشد. بیماران باید به این مشکل سلامت در کنار علائم شناخته شده‌تر آرتریت روماتوئید رسیدگی کنند.

  کمبود ویتامین

  کمبود ویتامین‌ها خوش خیم‌ترین دلیل برای تعداد کم گلبول‌های سفید خون در نظر گرفته می‌شود. تشخیص این شرایط می‌تواند موجب آسودگی خیال بیمار شود، زیرا با مشکلی جدی مواجه نیست. با افزایش مصرف ویتامین ها، بدن باید به طور خودکار مشکل تعداد کم گلبول‌های سفید را نیز برطرف کند. بهترین راه حل مصرف مواد غذایی و نوشیدنی‌های طبیعی سرشار از ویتامینی است که کمبود آن مشکل آفرین شده است. همچنین، امکان استفاده از مکمل‌ها نیز وجود دارد. پس از دریافت ویتامین‌ها به میزان کافی، پزشک انجام آزمایش‌های خون دوباره برای بررسی شرایط گلبول‌های سفید را تجویز خواهد کرد.

  اچ‌آی‌وی/ایدز

  هر فرد مبتلا به اچ‌آی‌وی/ایدز نباید انتظار سطوح عادی گلبول‌های سفید خون را داشته باشد. با گسترش اچ‌آی‌وی، این ویروس به گلبول‌های سفید حمله می‌کند. با نفوذ به دیوار‌های سیستم دفاعی بدن، این سیستم دیگر کارایی مناسب برای مقابله با عفونت‌ها را نخواهد داشت. بیماران مبتلا به ایدز با علائم دیگری مانند تب و اسهال نیز مواجه هستند.

  بیماری انگلی

  گاهی اوقات یک بیماری انگلی دلیل تعداد کم گلبول‌های سفید خون است. عفونتی به نام لیشمانیا یک مورد کلاسیک در این زمینه محسوب می‌شود. تعدا کم گلبول‌های سفید و قرمز خون یکی از نشانه‌های آشکار این بیماری مناطق گرمسیری است.

  لوپوس

  لوپوس یک بیماری خودامینی جدی است که به بسیاری از اندام‌ها و بافت‌های بدن حمله می‌کند. از این رو، نابودی گلبول‌های سفید و کاهش تعداد آن‌ها جای شگفتی نداشته و خطر ابتلا به عفونت را در بیمار افزایش می‌دهد. در شرایطی که برخی دارو‌ها برای درمان این بیماری وجود دارند، اما آن‌ها نیز می‌توانند بر تعداد گلبول‌های سفید خون اثر منفی داشته باشند.

  عوامل مادرزادی

  علم پزشکی کشف کرده است که یک عامل مادرزادی احتمال مواجهه با تعداد کم گلبول‌های سفید خون را افزایش می‌دهد. گاهی اوقات، آرایش ژنتیکی بیماری یا شرایطی خاص هنگام تولد می‌توانند بر تعداد گلبول‌های سفید خون تاثیرگذار باشند. به عنوان مثال، اختلال مادرزادی به نام سندرم کستمن اثری منفی بر تعداد گلبول‌های سفید خون دارد. میلوکاتکسی یکی دیگر از نمونه‌هایی است که می‌توان به آن اشاره داشت.

  منبع: عصر ایران

  انتهای پیام/

  از دلایل تعداد کم گلبول‌های سفید خون

  منبع مطلب : www.yjc.ir

  مدیر محترم سایت www.yjc.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  لنفوسیتی حاد لوسمی، نشانه ها و راه های درمان آن چیست؟

  لنفوسیتی حاد لوسمی، نشانه ها و راه های درمان آن چیست؟

  لنفوسیتی حاد لوسمی، نشانه ها و راه های درمان آن چیست؟

  لنفوسیتی حاد لوسمی (ALL) یک نوع سرطان خون و مغز استخوان (بافت اسفنجی داخل استخوان که در آن سلول های خونی ایجاد می شوند) است. واژه حاد در لنفوسیتی حاد لوسمی از این حقیقت ناشی می شود که بیماری به سرعت پیشرفت می کند و سلول های خونی نابالغ به جای نوع بالغ تولید می کند. واژه لینفوسیتی در لنفوسیتی حاد لوسمی به سلول های سفید خون برمی گردد که لنفوسیت نامیده می شوند و ALL آن ها را تحت تاثیر قرار می دهند. لنفوسیتی حاد لوسمی همچنین تحت عنوان لوسمی لنفوبلاستی حاد شناخته می شود. لنفوسیتی حاد لوسمی رایج ترین نوع سرطان در کودکان است و درمان با شانس خوبی به بهبودی منجر می شود. لنفوسیتی حاد لوسمی همچنین می تواند در افراد بزرگسال نیز رخ دهد، هر چند شانس درمان تا حد زیادی پایین است.

  نشانه های لنفوسیتی حاد لوسمی

  علائم و نشانه های لوسمی لنفوسیتی حاد ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  بیشتر بدانید: علائم و نشانه های پایین بودن تعداد پلاکت (ترومبوسیتوپنی) چیست؟

  با متخصص خون و انکولوژی و یا پزشک اطفال قرار ملاقاتی ترتیب دهید، چنانچه هرگونه علائم و نشانه دائمی مشاهده کردید که موجب نگرانی شما شد. بیشتر علائم و نشانه های لنفوسیتی حاد تقلیدی از علائم مربوط به آنفولانزا می باشد. هرچند نشانه ها و علائم آنفولانزا در نهایت بهبود میابند. اگر علائم و نشانه ها آنگونه که انتظار دارید بهبود نیافتند به پزشک خون و انکولوژی مراجعه نمایید.

  علت های لنفوسیتی حاد لوسمی چیست؟

  لوسمی لنفوسیتی حاد زمانی رخ می دهد که در DNA یک سلول مغز استخوان خطا ایجاد شود. خطاها به سلول فرمان ادامه رشد و تقسیم سلولی را می دهد، زمانی که یک سلول سالم به صورت عادی و طبیعی تقسیم شدن را متوقف می کند و در نهایت از بین می رود.. هنگامی که این اتفاق رخ می دهد، تولید سلول های خونی غیر طبیعی می شود. مغز استخوان سلول های نابالغ تولید می کند که به سلول های سفید خون توسعه میابند و لنفوسیت نامیده می شوند. این سلول های غیر طبیعی قابلیت عملکرد مناسب را ندارند و می توانند جمعیت خود را افزایش داده و سلول های سالم را از بین ببرند. هنوز مشخص نیست که چه عاملی منجر به جهش DNA و در نهایت لوسمی لنفوسیتی حاد می شود. اما متخصصان خون و انکولوژی دریافته اند که بیشتر موارد لوسمی لنفوسیتی حاد ارثی نبوده اند.

  فاکتورهای خطر برای بیماری لنفوسیتی حاد لوسمی

  عواملی که ممکن است خطر ابتلا به لوسمی لنفوسیتی حاد را افزایش دهند عبارتند از:

  آمادگی برای قرار ملاقات با پزشک متخصص خون و انکولوژی

  چنانچه کودکتان علائم و نشانه هایی دارد که شما را نگران می کند، به پزشک خانوادگی خود و یا یک پزشک عمومی مراجعه کنید. چنانچه پزشک به سرطان خون مشکوک باشد، احتمالا به پزشک متخصص در آن بیماری ها و شرایط مربوط به خون و مغز استخوان (متخصص خون یا هماتولوژیست) ارجاع داده می شوید. از آنجاییکه قرار ملاقات ها محدود است و به دلیل اینکه اغلب باید زمینه های مختلف و زیادی را پوشش دهد، داشتن آمادگی کامل به شما کمک می کند. در اینجا برخی اطلاعات کمک کننده به منظرو آمادگی شما و همچنین آنچه از پزشک انتظار دارید آورده شده است:

  زمانی که شما با پزشک میگذرانید محدود است، آماده سازی لیستی از سوالات به شما کمک خواهد کرد تا از حداکثر وقتی که در ملاقات با پزشک میگذرانید بهترین استفاده را کنید. سوالات خود را با توجه به اهمیت از پر اهمیت ترین به کم اهمیت ترین در مدت زمان ملاقات با پزشک، مرتب نمایید. برخی سوالات اساسی مربوط به لوسمی لنفوسیتی حاد که لازم است از پزشک سوال شود عبارتند از:

  علاوه بر سوالاتی که باید آماده کنید تا از پزشک خود سوال نمایید، از پرسیدن هرگونه سوالی در حین ملاقات با پزشک تردید نکنید.

  مواردی که از پزشک انتظار دارید:

  احتمالا پزشک شما سوالاتی خواهد پرسید. آمادگی برای پاسخگویی به آن ها می تواند موجب صرفه جویی در زمان برای پرداختن به هر نکته ای که میخواهید زمان بیشتری را برای آن صرف کنید گردد. سوالاتی که ممکن است پزشکتان بپرسد عبارتند از:

  کارهایی که شما می توانید در این حین انجام دهید:

  از فعالیت هایی که به نظر می رسد منجر به وخیم تر شدن علائم می شوند پرهیز نمایید. برای مثال اگر شما و یا فرزندتان احساس خستگی می کند اجازه استراحت بیشتر دهید. تعیین کنید که کدام فعالیت های روزانه مهم تر می باشند و روی انجام آن ها تمرکز نمایید.

  آزمایش و تشخیص لنفوسیتی حاد لوسمی

  تست ها و فرایندهایی که برای تشخیص سرطان خون صورت میگیرد شامل موارد زیر می باشد:

  درمان و داروها لنفوسیتی حاد لوسمی

  به طور کلی درمان لوسمی لنفوسیتی حاد به چند بخش تقسیم می شود:

  درمان ها می تواند شامل موارد زیر باشند:

  سرطان خون در بزرگسالان

  بزرگسالان مسن تر، مانند افرادی که بیش از 60 سال سن دارند، عوارض بیشتری را که ناشی از سرطان خون می باشند تجربه می کنند. و افراد بزرگسال مسن تر سخت تر از کودکان تحت درمان بهبود میابند. در مورد گزینه های خود با پزشکتان مشورت کنید. بر اساس سلامت کلی، اهداف و ترجیحات شما، در مورد روش درمان سرطان خون تصمیم گیری نمایید. برخی افراد ممکن است تصمیم بگیرند از درمان سرطان چشم پوشی نموده و به جای ان بر روی درمانی تمرکز می کنند که علائم آن ها را بهبود می بخشد و به آن ها کمک می کند تا بیشتر وقت باقیمانده خود را استفاده نمایند.

  روش های درمان جایگزین

  هیچ روش درمان جایگزینی برای درمان سرطان خون اثبات نشده است. اما برخی روش های درمان جایگزین ممکن است به کاهش عوارض جانبی درمان سرطان کمک کند و برای شما یا فرزندتان راحت تر باشد. در مورد گزینه های خود با پزشک متخصص خون و انکولوژی مشورت کنید که ایا برخی روش های جایگزین می توانند با درمان سرطان از جمله شیمی درمانی تداخل داشته باشند؟ درمان های جایگزینی که ممکن است علائم را تسکین دهند عبارتند از:

  سازگاری و مقابله با استرس

  اگرچه درمان سرطان خون معمولا بسیار موفقیت آمیز است، اما یک راه طولانی می باشد. درمان معمولا 2 تا 3 سال به طول می انجامد، اگرچه 3 تا 6 ماه اول شدیدترین دوران می باشند. درطول فاز نگهداری، کودکان معمولا می توانند یک زندگی نسبتا عادی را داشته باشند و به مدرسه بازگردند. و بزرگسالان نیز می توانند به سرکار رفتن خود ادامه دهند. برای کمک به کنار آمدن با این قضیه سعی کنید موارد زیر را انجام دهید:

  منبع مطلب : www.darmankade.com

  مدیر محترم سایت www.darmankade.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  تشخیص کم خونی با این آزمایش - دانشگاه علوم پزشکی زنجان -

  تشخیص کم خونی با این آزمایش - دانشگاه علوم پزشکی زنجان -

  AWT IMAGE

  AWT IMAGE

  AWT IMAGE

  منبع مطلب : zums.ac.ir

  مدیر محترم سایت zums.ac.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 8 روز قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید