توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  هفته نیروی انتظامی چه روزی است

  دسته بندی :
  1. نکس 98
  2. مطالب سایت
  21بازدید

  هفته نیروی انتظامی چه روزی است را از سایت نکس 98 دریافت کنید.

  13 مهر؛ روز نیروی انتظامی

  13 مهر؛ روز نیروی انتظامی

  نیروی انتظامی,روز نیروی انتظامی,13 مهر روز نیروی انتظامی

  13 مهر به عنوان روز نیروی انتظامی نامگذاری شده است

  13 مهر؛ روز نیروی انتظامی

  روز نیروی انتظامی

  13 مهر به عنوان روز نیروی انتظامی نامگذاری شده است.

  از سال 1378 با درخواست نیروی انتظامی و تصویب مقام معظم رهبری، فرمانده کل قوا زمان برگزاری هفته نیروی انتظامی از تیرماه به مهرماه انتقال یافت. قبلاً 27 تیر به مناسبت سالروز تصویب قانون ادغام نیروی انتظامی به نام روز نیروی انتظامی و سپس هفته آخر تیرماه به نام هفته نیروی انتظامی نامگذاری شده بود و در این روز و هفته، مراسم ویژه ‏ای برای بزرگداشت این نهاد انتظامی برگزار می‏گردید. ولیکن بعد از بررسی‏ها و جمع‏ بندی نظرات و دیدگاه‏ها و پیشنهادهای مختلف مقرر شد هفته نیروی انتظامی در مهر ماه، برگزار شود.

  از جمله عللی که برای این امر ذکر شد تعطیلی مدارس و دانشگاه‏ها و آموزشگاه‏ها بود، که طیف عظیم جوانان و نوجوانان کشور را تشکیل می ‏دهند و نیروی انتظامی اصلی‏ ترین برنامه‏ های خود را در ارتباط با این قشر تهیه و تدارک می‏بیند و با تعطیلات تابستانی امکان ارتباط مناسب و برنامه ریزی مطلوب برای آنها وجود نداشت، دیگر اینکه با توجه به درجه حرارت بالا در فصل تابستان امکان اجرای برنامه‏ های مختلف برای همه اقشار مردم و در همه مناطق کمتر امکان‏پذیر بود.

  تاریخچه تشکیلات پلیس در ایران

  قبل از تأسیس نظمیه­ ی ناصرالدین­ شاهی، امور انتظامی تهران برعهده­ ی قراول­ ها بود که زیر نظر کلانتر تهران خدمت می­ کردند. اندیشه­ ی تأسیس نظام نوین ایجاد نظم و امنیت در شهرها و مناطق مختلف کشور یا همان سازمان پلیس در ایران، نخستین بار در دوره­ ی ناصرالدین­ شاه قاجار به وجود آمد. شاه در سفر دوم خود به فرنگ، نظم و ترتیب پلیس وین را پسندید و «کنت دومونت فور» ایتالیائی را - که در وین خدمت می­کرد – برای ایجاد تشکیلات پلیس در ایران به خدمت گرفت.


  نخستین تابلوی شهربانی تهران در روز 16م ذی­قعده­ ی 1295ق، پس از ­ورود کنت، بر سردر عمارتی واقع در خیابان الماسیه(باب همایون) نصب گردید. بر روی تابلو، عبارت «ادارۀ جلیلۀ پلیس دارالخلافه و احتسابیه» نقش بسته بود که نشان می­ دهد در ابتدای تأسیس، وظیفه ­ی شهربانی و شهرداری تهران در یک واحد تمرکز داشته است. مـدتی بعد این اداره به وزارت نظمیه تبدیل شد.

  در زمان علاء­الدوله، تعدادی مستشار نظامی برای ژاندارمری به خدمت گرفته شد. این گروه با سرپرستی وستداهل، مستشار سوئدی، اصلاحاتی در نظمیه به وجود آورد. مستشاران سوئدی، به آموزش اهمیت زیادی می­دادند و آموزشگاه­ هائی برای آژان­ها و صاحب­ منصبان(افسران) در تهران و قزوین به وجود آوردند. همچنین در این دوره، ژاندارمری و پلیس تأمینات(آگاهی) نیز به سبک نوین و به همت مستشاران سوئدی در تهران ایجاد شد.

  پس از ورود رضاخان به عرصه­ ی سیاسی کشور، نظمیه به وزارت جنگ منتقل شد. از دیگر تغییرهای صورت گرفته در این دوره، تغییر رسمی نام نظمیه به شهربانی و تغییر نام­های درجه­ ها و سازمان­ها و ادارات تابعه­ ی نظمیه در دوره­ ی ریاست سرپاس مختاری است. پلیس ایران در دوره­ ی پهلوی دوم نیز، از دو قسمت مهم پلیس شهری(شهربانی) و ژاندارمری(مرزی و روستائی) تشکیل شده بود.


  بعد از پیروزی انقلاب، کمیته­ ی انقلاب اسلامی نیز به عنوان یکی از ارکان مهم حفظ نظم و امنیت و دفاع از ارزش­های انقلاب در داخل کشور به این مجموعه افزوده شد. در سال 1370، مجلس شورای اسلامی، با ادغام این سه نیرو در یکدیگر موافقت و تأسیس تشکیلات پلیس واحد را تصویب کرد. اکنون سرواژه­ی «ناجا» (نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران) معرف پلیس ایران است.

  بر اساس قانون جدید، پلیس ایران، جزئی از ستاد نیروهای مسلح و وابسته به وزارت کشور و در تبعیت از رهبری معظم نظام قرار دارد. در حال حاضر پلیس جدید ایران شامل سه بخش تقریباً مستقل فرماندهی، حفاظت و اطلاعات و سازمان عقیدتی - سیاسی است.

  نگهبان محله
  نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، به منظور جلب مشارکت مردمی در گسترش امنیت عمومی جامعه، طرح نگهبان محله را پیشنهاد کرد. نگهبانی از مکان های مسکونی، تجاری و خودروهای پارک شده به منظور جلوگیری از دزدی، معرفی افراد مظنون به کلانتری یا پاسگاه محل، گشت زنی در محدوده مأموریتی به منظور پیش گیری از دزدی، همکاری با معتمدان محل هنگام بروز حوادث پیش بینی نشده، زیر نظر قرار دادن افراد ناشناس و هماهنگی با عوامل انتظامی محل برای جلوگیری از شرارت مزاحمان نوامیس و افراد شرور، از جمله وظایف نگهبان محله است.

  روز نیروی انتظامی,نیروی انتظامی,13 مهر روز نیروی انتظامی

  پلیس جدید ایران شامل سه بخش فرماندهی، حفاظت و اطلاعات و سازمان عقیدتی - سیاسی است

  پلیس 110
  مرکز پلیس 110، برای تحقق شعار پلیس پاسخ گو و با هدف تحکیم امنیت عمومی و تلاش برای پایداری آن، در سال 1379 راه اندازی شد. این مرکز بر آن است تا با افزایش تحرک و سرعت عمل، به نیازهای فوری مردم پاسخ دهد تا با حضور به موقع در صحنه ها و ناامن کردن کشور برای مجرمان، رضایت عمومی جامعه را فراهم آورد. از اهداف ایجاد مرکز فوریت های پلیسی 110 می توان به سرعت بخشیدن در برقراری ارتباط مردم با پلیس و کاهش چرخه کاری آنان در مراجعه به کلانتری ها و هنگام ضرورت اشاره کرد. 110، خدمات رسانی مشاوره ای و پاسخ گویی به پرسش های پلیسی مردم را نیز از وظایف خود می داند.


  197
  تلفن گویا، آسان ترین راه ارتباطی مردم با دفتر نظارت همگانی در خبررسانی است. نیروی انتظامی در گامی جدید و در راستای تکمیل طرح مرکز فوریت های پلیسی 110 و اجرای وظیفه قانونی خود، دفتر نظارت همگانی را تأسیس کرد. این دفتر که با هدف جامعه محوری و اعتمادسازی عمومی راه اندازی شده است، در حال حاضر با شماره تلفن 197 در تمامی اوقات به دو صورت اپراتور زنده و تلفن گویا، آماده دریافت دیدگاه های مردم در قالب انتقاد، پیشنهاد، شکایت و قدردانی از عملکرد کارکنان واحدهای گوناگون نیروهای انتظامی است.

  از اهداف مهم راه اندازی این مرکز، می توان به پیش گیری از جرایم و تخلفات کارکنان در سطح جامعه و ناجا، دست یابی به افکار عمومی برای کنترل بازخوردهای اجتماعی مأموریت های ناجا و ایجاد جوّ روانی بر ضد کارکنان متخلف و مجرم در درون سازمان اشاره کرد.

  مراکز مشاوره در معاونت اجتماعی ناجا
  مراکز مشاوره در معاونت اجتماعی ناجا، در راستای نگرش جامعه محوری پلیس و لزوم افزایش ارتباط صمیمانه و هم دلی پلیس و مردم، برای پیش گیری از بروز ناهنجاری های اجتماعی و شناسایی ریشه ها و زمینه های رفتارهای ناهنجار در سال 1379 راه اندازی شد. آگاه سازی جامعه برای افزایش توان مقابله با مشکلات اجتماعی و پیش گیری از آنها و ایجاد فرهنگ مشاوره در بحران های زندگی، از اهداف مهم این مراکز به شمار می آید. فعالیت بخش مشاوره روان شناختی این مرکز در زمینه روان درمانی، خانواده درمانی، مشاوره فردی و... است. بخش مشاوره انتظامی این مرکز نیز مجموعه ای از خدمات مربوط به مشاوره نظام وظیفه عمومی، امور حقوقی، صدور گذرنامه و دیگر امور انتظامی را در اختیار مراجعان می گذارد.

  نیروی انتظامی و تعامل با مردم‏
  هم‏بستگی، انسجام ملی و عمومی و نیز آرامش گسترده، حاصل وجود نظام عقیدتی مسلّط در جامعه است. هر قدر نیروی انتظامی بتواند با این نظام، صادقانه مرتبط شود، با آن احساس همدلی کند و خود را متعلق به آن بداند، اعتماد عمومی را بیشتر به خود جلب خواهد کرد.
  نیروی انتظامی باید در این راستا، به وضعیتی خاص برسد؛ یعنی در عین حفظ استقلال، فاصله بسیار کمی با مردم داشته باشد. لازمه تحقق این امر مهم آن است که دولت در تصحیح نگرش مردم راجع به نیروی انتظامی تلاش کند تا زمینه همکاری مردم و پلیس فراهم آید. در حال حاضر با اقدامات صورت‏ گرفته در ایجاد زمینه هایی مناسب در ابعاد فرهنگی و تبلیغی، میزان تعامل مردم و نیروی انتظامی، افزایش چشم‏گیری داشته و مهم‏ترین اثر آن، کاهش ارتکاب جرایم و متلاشی‏ شدن باندهای کوچک و بزرگ بزهکاری در سطح جامعه بوده است.

  گردآوری : بخش فرهنگ و هنر بیتوته

  منابع :

  nlai.ir

  tasnimnews.com

  منبع مطلب : www.beytoote.com

  مدیر محترم سایت www.beytoote.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  ۱۳ مهر روز نیروی انتظامی + ساختار و تاریخچه پلیس

  ۱۳ مهر روز نیروی انتظامی + ساختار و تاریخچه پلیس

  به گزارش ایمنا ۱۳ مهر هر سال در تقویم ایرانی به عنوان روز نیروی انتظامی نامگذاری شده است.

  تاریخچه روز نیروی انتظامی در ایران

  از سال ۱۳۷۸ با درخواست نیروی انتظامی و تصویب مقام معظم رهبری، فرمانده کل قوا زمان برگزاری هفته نیروی انتظامی از تیرماه به مهرماه انتقال یافت. قبلاً ۲۷ تیر به مناسبت سالروز تصویب قانون ادغام نیروی انتظامی به نام روز نیروی انتظامی و سپس هفته آخر تیرماه به نام هفته نیروی انتظامی نامگذاری شده بود و در این روز و هفته، مراسم ویژه‌ای برای بزرگداشت این نهاد انتظامی برگزار می‌گردید. ولیکن بعد از بررسی‌ها و جمع‏ بندی نظرات و دیدگاه‌ها و پیشنهادهای مختلف مقرر شد هفته نیروی انتظامی در مهر ماه، برگزار شود.

  از سال ۱۳۷۸ با درخواست نیروی انتظامی و تصویب مقام معظم رهبری، فرمانده کل قوا زمان برگزاری هفته نیروی انتظامی از تیرماه به مهرماه انتقال یافت. قبلاً ۲۷ تیر به مناسبت سالروز تصویب قانون ادغام نیروی انتظامی به نام روز نیروی انتظامی و سپس هفته آخر تیرماه به نام هفته نیروی انتظامی نامگذاری شده بود و در این روز و هفته، مراسم ویژه‌ای برای بزرگداشت این نهاد انتظامی برگزار می‌گردید. ولیکن بعد از بررسی‌ها و جمع‏ بندی نظرات و دیدگاه‌ها و پیشنهادهای مختلف مقرر شد هفته نیروی انتظامی در مهر ماه، برگزار شود.

  از جمله عللی که برای این امر ذکر شد تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌ها بود، که طیف عظیم جوانان و نوجوانان کشور را تشکیل می‌دهند و نیروی انتظامی اصلی‏‌ترین برنامه‌های خود را در ارتباط با این قشر تهیه و تدارک می‌بیند و با تعطیلات تابستانی امکان ارتباط مناسب و برنامه‌ریزی مطلوب برای آن‌ها وجود نداشت، دیگر اینکه با توجه به درجه حرارت بالا در فصل تابستان امکان اجرای برنامه‌های مختلف برای همه اقشار مردم و در همه مناطق کمتر امکان‏پذیر بود.

  تاریخچه پلیس در ایران

  قبل از تأسیس نظمیه ناصرالدین‌شاهی، امور انتظامی تهران برعهده قراول‌ها بود که زیر نظر کلانتر تهران خدمت می‌کردند. ایده تأسیس نظام نوین ایجاد نظم و امنیت در شهرها و مناطق مختلف کشور یا همان سازمان پلیس در ایران، نخستین بار در دوره ناصرالدین‌شاه قاجار به وجود آمد. شاه در سفر دوم خود به فرنگ، نظم و ترتیب پلیس وین را پسندید و «کنت دومونت فور» ایتالیایی را - که در وین خدمت می‌کرد برای ایجاد تشکیلات پلیس در ایران به خدمت گرفت.

  نخستین تابلوی شهربانی تهران در روز ۱۶ ذی‌القعده ۱۲۹۵ قمری، پس از ورود کنت، بر سردر عمارتی واقع در خیابان الماسیه (باب همایون) نصب شد. بر روی تابلو، عبارت «اداره جلیله پلیس دارالخلافه و احتسابیه» نقش بسته بود که نشان می‌دهد در ابتدای تأسیس، وظیفه شهربانی و شهرداری تهران در یک واحد تمرکز داشته است. مدتی بعد این اداره به وزارت نظمیه تبدیل شد.

  در زمان علا الدوله، تعدادی مستشار نظامی برای ژاندارمری به خدمت گرفته شد. این گروه با سرپرستی وستداهل، مستشار سوئدی، اصلاحاتی در نظمیه به وجود آورد. مستشاران سوئدی، به آموزش اهمیت زیادی می‌دادند و آموزشگاه‌هایی برای آژان‌ها و صاحب منصبان (افسران) در تهران و قزوین به وجود آوردند. در این دوره، ژاندارمری و پلیس تامینات (آگاهی) نیز به سبک نوین و به همت مستشاران سوئدی در تهران ایجاد شد.

  پس از ورود رضاخان به عرصه سیاسی کشور، نظمیه به وزارت جنگ منتقل شد. از دیگر تغییرهای صورت گرفته در این دوره، تغییر رسمی نام نظمیه به شهربانی و تغییر نام درجه‌ها و سازمان‌ها و ادارات تابعه نظمیه در دوره ریاست سرپاس مختاری است. پلیس ایران در دوره¬‌ی پهلوی دوم نیز، از دو قسمت مهم پلیس شهری (شهربانی) و ژاندارمری (مرزی و روستایی) تشکیل شده بود.

  بعد از پیروزی انقلاب، کمیته انقلاب اسلامی نیز به عنوان یکی از ارکان مهم حفظ نظم و امنیت و دفاع از ارزش‌های انقلاب در داخل کشور به این مجموعه افزوده شد. در سال ۱۳۷۰، مجلس شورای اسلامی، با ادغام این سه نیرو در یکدیگر موافقت و تأسیس تشکیلات پلیس واحد را تصویب کرد. اکنون سرواژه «ناجا» (نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران) معرف پلیس ایران است. بر اساس قانون جدید، پلیس ایران، جزئی از ستاد نیروهای مسلح و وابسته به وزارت کشور و در تبعیت از رهبری معظم نظام قرار دارد. در حال حاضر پلیس جدید ایران شامل سه بخش تقریباً مستقل فرماندهی، حفاظت و اطلاعات و سازمان عقیدتی - سیاسی است.

  رسته‌های نیروی انتظامی

  رسته اصطلاحی است برای مشخص کردن تخصص‌های نظامی که از نظر مأموریت، نوع کار و وظایف مشاغل نظامی دارای ارتباط نزدیک است. نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران دارای هجده رسته است:

  ساختار سازمانی نیروی انتظامی

  سازمان نیروی انتظامی از ۳ بخش اصلی؛ فرماندهی ناجا، سازمان حفاظت اطلاعات ناجا و سازمان عقیدتی سیاسی ناجا تشکیل می‌شود، که هر یک به‌طور مستقل فعالیت می‌کنند.

  فرماندهی ناجا

  در هر یک از استان‌های کشور، ستاد فرماندهی انتظامی استان مستقر است که وظیفه انجام امورات انتظامی مربوط به آن استان را برعهده دارد. در نیروی انتظامی «ناحیه انتظامی» به فرماندهی انتظامی یک استان و «منطقه انتظامی» به فرماندهی انتظامی یک شهر یا شهرستان گفته می‌شود. شهر تهران (پایتخت) تنها کلان‌شهری است که به عنوان یک ناحیه انتظامی شناخته می‌شود. فرماندهی ناحیه انتظامی تهران بزرگ را «فاتب» می‌نامند.

  عقیدتی سیاسی

  سازمان عقیدتی سیاسی ناجا، مانند سایر سازمان‌های عقیدتی سیاسی در نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران دارای شرح وظایف کلی زیر است. این سازمان از بدو تأسیس نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۷۰ با ادغام سازمان‌های عقیدتی سیاسی شهربانی، ژاندارمری و کمیتهٔ انقلاب اسلامی تشکیل شد.

  حفاظت اطلاعات

  سازمان حفاظت اطلاعات ناجا، سازمان اطلاعاتی در تابعیت فرماندهی کل نیروهای مسلح ایران (رهبر جمهوری اسلامی) و وابسته به نیروی انتظامی است، که وظیفه نظارت و کنترل اطلاعاتی، ارتباطاتی و اسنادی، بر این نیرو را برعهده دارد. رئیس این سازمان به‌طور مستقیم توسط رهبر جمهوری اسلامی ایران منصوب می‌شود.

  منبع مطلب : www.imna.ir

  مدیر محترم سایت www.imna.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  آغاز هفته ناجا از پنجشنبه با شعار «پلیس هوشمند، امین مردم» - ایسنا

  آغاز هفته ناجا از پنجشنبه با شعار «پلیس هوشمند، امین مردم» - ایسنا

  به گزارش ایسنا، سردار احمد نوریان در نشست خبری که برای تشریح برنامه‌های هفته ناجا برگزار شد گفت: از سال ۱۳۷۸ با درخواست نیروی انتظامی و تایید فرمانده معظم کل قوا،  روز ۱۳ مهر به عنوان روز نیروی انتظامی تصویب و مقرر شد به مناسبت این روز بخشی ازدستاوردها، اقدامات وتحولاتی که درراستای تامین امنیت عمومی محقق شده در یک هفته به مردم گزارش شود. 

  وی تصریح کرد: در این هفته ما به کمک رسانه ها و تریبون های تبلیغاتی که در اختیار پلیس قرار می گیرد، تلاش می کنیم تا نقش و سهم شهروندان را در تولید، حفظ و ارتقاء امنیت از طریق تشویق و ترغیب به ارتقاء آگاهی ها، تقویت روحیه التزام عملی به قانون، فرهنگ خودکنترلی، ایجاد حس مسئولیت و نظارت اجتماعی متذکر شویم به نوعی رابطه معنادار بین پلیس و مردم را با استفاده از ساختارها و قالب های رسانه ای، هنری، فرهنگی و ... برای عموم شفاف و قابل لمس کنیم.

  نوریان ادامه داد: انعکاس اقدامات و برنامه های آینده پلیس در حوزه های اقتصادی، فناوری های نوین، پیشگیری اجتماعی و انتظامی با تأکید بر توانمندی ها، روزآمدی و هوشمندی پلیس از جمله اهداف برنامه های پیش بینی شده در هفته ناجا است که هم احساس امنیت و هم امید به آینده را در جامعه افزایش خواهد داد.

  وی با بیان اینکه "پلیس هوشمند؛ امین مردم" به عنوان شعار هفته نیروی انتظامی است، گفت: این شعار برگرفته از فرمایش مقام معظم رهبری و تاکیدات ایشان روی هوشمندی و امین بودن نیروی انتظامی است. 

  معاون اجتماعی ناجا با بیان اینکه عزم ما، جزم است که در آینده با همکاری مردم و دیگر نهادها، شاهد اشراف و اقتدار بیش از پیش پلیس در مقابله با هر گونه جرم، بزه و تهدید علیه امنیت شهروندان عزیزمان در فضای عینی و مجازی باشیم، گفت: ان شاء الله هر محیطی از مجازی تا واقعیت را برای اخلال گران نظم و امنیت ناامن خواهیم کرد.

  سخنگوی نیروی انتظامی ادامه داد: نیروی انتظامی سیاست هوشمندی را در دو بعد ساختاری و کارکردی اتخاذ کرده و در مأموریت ها و عملکرد خود پیاده سازی می کند که باید این رویکردها ارتقاء یابد. در بعد ساختاری با رصد هوشمندانه و شناخت دقیق تغییرات محیطی و اجتماعی و برآورد نیازهای امنیتی و مبتلا به جامعه، نسبت به طراحی واحدهای متناسب از قبیل پلیس فتا، پلیس اقتصادی و ... اقدام کرده است. همچنین استفاده از آخرین فناوری های سخت افزاری و نرم افزاری، آینده پژوهی وقوع، پیشگیری و کشف جرایم را در برنامه های کاری خود قرار داده ایم.

  وی همچنین به هوشمندی از بعد کارکردی اشاره کرد و گفت: با توجه به پیچیده شدن جرایم و تغییر الگوی جرم از سنتی به مدرن، عملیات پلیسی نیز مستلزم اقدامات هوشمندانه است. به عنوان مثال التهاب بازار اقتصادی با استفاده از تزریق الگوهای مسموم اقتصادی در جامعه و یا شگردهایی که مجرمان و کلاهبرداران اینترنتی در ارتکاب اعمال مجرمانه سایبری دارند قطعا نیازمند هوشمندی و اقتدار پلیس در عرصه مقابله با آنها دارد.

  به گفته نوریان ، نیروی انتظامی تلاش کرده ضمن رصد و اشراف بر پیچیدگی های این فضا با ایجاد بسترهای کنترل عملیاتی، انتظامی، اطلاعاتی و ...چند گام از مجرمان جلوتر باشد و بتواند در مقابل ترفندها و راه‌های سوءاستفاده از شرایط اقتصادی بهترین رویکرد مقابله ای را برگزیند.

  وی خاطر نشان کرد: از مصادیق هوشمندسازی، تجهیز پلیس به فناوری های روز برای شناسایی و مقابله با مجرمان و متخلفان است به طور مثال پلیس راهور با راه اندازی یک سامانه برخط این امکان را به مأموران راهنمایی و رانندگی داده که از هر نقطه کشور بتوانند با وارد کردن پلاک خودرو به اطلاعاتی از قبیل اسم مالک، تخلفات خودرو، سرقتی بودن و ... دست یابند.

  نوریان با بیان اینکه در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران جان، اموال، ناموس و آبروی مردم به عنوان امانت نزد پلیس است، گفت: مردم باید از این بعد نیز به ماموریت‌های پلیس نگاه کنند که سالانه چقدر اموال مسروقه مردم کشف و به مالکان و صاحبان آنها بازگردانده می شود و یا اینکه چقدر از اموال دولتی از غارتگران بیت المال  کشف و بازگردانده می شود.

  معاون اجتماعی ناجا با اشاره به نتایج برخی از نظرسنجی‌ها که از سوی وزارت کشور، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی انجام شده است، گفـت: این نظرسنجی ها در خصوص سنجش سرمایه اجتماعی پلیس، در سال ۹۷ و اخیرا انجام شده است.  براین اساس برابر نتایج حاصل از آخرین پیمایش انجام گرفته مربوط به سنجش سرمایه اجتماعی در کشور که توسط وزارت کشور انجام شده، پلیس در بین ۱۳ گروه شغلی رتبه دوم را در وظیفه شناسی و پرهیزگاری  به خود اختصاص داده است. همچنین در شاخص رضایت از عملکرد و پاسخگویی، نیروی انتظامی در رتبه سوم در بین ۲۳ دستگاه و نهاد ایستاده است و اما در بعد کیفیت خدمات سازمانی یعنی سرعت و دقت در انجام مأموریت نیروی انتظامی رتبه چهارم از بین ۲۳ دستگاه را کسب کرده و در مجموع رتبه اعتماد به نیروی انتظامی در بین دستگاه های مذکور رتبه  ۴از ۲۳ است.

  وی ادامه داد: نیروی انتظامی براساس آخرین نظرسنجی صورت گرفته توسط مرکز افکارسنجی وابسته به وزارت اطلاعات با عنوان رضایت مندی نهادی رتبه نخست را در بین دستگاه ها احراز کرده، همچنین بیشترین رضایت مندی از وضعیت امنیت اجتماعی  حدود ۷۳ درصد و نگاه مثبت به برقراری امنیت کشور حدود ۸۷ درصد بوده است.

  به گفته نوریان برابر نظرسنجی های صورت گرفته تحت عنوان سنجش سرمایه اجتماعی کشور که در بین ۲۳ سازمان صورت گرفته است، به لحاظ اعتماد به گروه های شغلی و حرفه ای مأموران ناجا بعد از معلمان، اساتید دانشگاه و پزشکان در رتبه چهارم قرار دارد. همچنین براساس آمارسنجش مرکز افکارسنجی امین نیروی انتظامی، رضایت مردم از خدمات و مأموریت های کلانتری ها با یک نمونه آماری ۱۷ هزار و ۸۵۰ نفری، در مجموع میانگین رضایت مندی از عملکرد کلانتری ها حدود ۷۲ درصد در حد زیاد و خیلی زیاد بوده است.

  سخنگوی نیروی انتظامی ادامه داد: همچنین طبق  آخرین نظرسنجی مرکز سنجش افکار پژوهشکده مطالعات و تحقیقات بسیج که با حجم نمونه ۱۸۶ هزار و ۱۳۳ نفر در سطح کشور انجام شد در بین نهادها و سازمان های کشوری، نیروی انتظامی با میانگین ۷۱  از ۱۰۰ رتبه دوم را به دست آورده است.

  وی در تشریح روزشمار هفته ناجا گفت: پنج شنبه  ۱۱ مهرماه  روز "بصیرت، ولایت مداری، ایثار و شهادت" ، جمعه ۱۲ مهر  روز "خانواده، آرامش و پلیس"، شنبه ۱۳ مهر روز " فضای مجازی پاک، احساس امنیت"، یک شنبه ۱۴ مهر روز "امنیت اقتصادی و رونق تولید"، دوشنبه ۱۵ مهر روز " پیشگیری اجتماعی، توسعه نظم و امنیت عمومی"، سه شنبه ۱۶ مهر روز " قانون مداری، ارتقاء فرهنگ ترافیک" و چهارشنبه ۱۷ مهر روز" مرزبانی، اقتدار مرزی، امنیت پایدار" نامگذاری شده است.

  نوریان درباره برنامه های هفته ناجا نیز گفت: روز پنج شنبه همزمان با اولین روز هفته ناجا، تجدید میثاق فرماندهان و کارکنان با آرمان های رهبر کبیر انقلاب و غبارروبی مزار شهدا در سراسر کشور و گلباران مزار شهدای بهشت زهرا (س) توسط هوا ناجا انجام می شود. همچنین روز جمعه فرمانده نیروی انتظامی و فرماندهان استانها به عنوان سخنران پیش از خطبه های مراسم عبادی – سیاسی نماز جمعه سراسر کشور، گزارشی از مجموعه فعالیت ها و تحولات صورت گرفته به اطلاع نمازگزاران و مردم خواهند رساند.

  سخنگوی نیروی انتظامی گفت: دیدار با خانواده های معزز شهدای ناجا، ایثارگران و پیشکسوتان و همچنین برگزاری اردوهای زیارتی برای سربازان در سراسر کشور از دیگر برنامه های پیش بینی شده برای این هفته است.

  وی با بیان اینکه به مناسبت هفته نیروی انتظامی دو رزمایش برگزار می شود، گفت: برگزاری رزمایش توان دریایی دریابانان فرماندهی مرزبانی در جنوب کشور و استان هرمزگان و رزمایش اقتدار یگان ویژه با حضور دلاورمردان یگان ویژه در تهران و سراسر کشور از جمله این دو رزمایش است.

  معاون اجتماعی نیروی انتظامی همچنین به انجام فعالیت های عمرانی، خدماتی و درمانی این هفته اشاره کرد و گفت: به منظور خدمات رسانی مطلوب به شهروندان و توسعه ساختارهای امنیت زا، ۱۱۳ پروژه عمرانی، خدماتی و درمانی در طول هفته ناجا به بهره برداری می رسد.

  وی ادامه داد: همچنین مجموعه ای از خدمات مشاوره ای، مددکاری، درمانی و کمک رسانی به افراد نیازمند و هموطنان ساکن مناطق محروم کشور پیش بینی شده تا ناجا نیز علاوه بر تأمین امنیت این مناطق در حد بضاعت و توان خود سهمی در کاهش محرومیت ها در این مناطق داشته باشد.

  سردار نوریان با بیان اینکه تله فیلم هایی در حوزه های مختلف تخصصی پلیس تولید و در قالب جشنواره فیلم های پلیسی در هفته ناجا از شبکه ۳ پخش خواهد شد. هفت برنامه مستند در خصوص شهدای ناجا، برنامه های گفت وگو محور با حضور فرماندهان و کارشناسان مختلف پلیس در کلیه حوزه های عملیاتی و شبکه های مختلف ، آموزش و مشارکت های آموزشی، اجرای رزمایش شهری موتورسیکلت سواران قانون مند در مرکز و سراسر کشور ، برگزاری همایش تجلیل از نمونه های ترافیکی، همیاران و فرهنگ یاران پلیس در سراسر کشور از جمله برنامه‌های هفته نیروی انتظامی است. تقدیر از نگهبانان نمونه و پرتلاش در سراسر کشور ، بازدید دانش آموزان و دانشجویان از مراکز فرماندهی و کنترل  در سراسر کشور برگزاری کارگاه های آموزشی آسیب های فضای مجازی و سوء مصرف مواد مخدر در سطح دانشگاه های مختلف و .... از دیگر برنامه ها است.


  انتهای پیام

  منبع مطلب : www.isna.ir

  مدیر محترم سایت www.isna.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 10 روز قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید