توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  نقش شهید حسن طهرانی مقدم در پیشرفت و توسعه صنایع موشکی ایران

  دسته بندی :
  1. نکس 98
  2. مطالب سایت
  35529بازدید

  نقش شهید حسن طهرانی مقدم در پیشرفت و توسعه صنایع موشکی ایران را از سایت نکس 98 دریافت کنید.

  پدر موشكي ايران را بهتر بشناسيم

  حسن تهرانی مقدم

  مشرق نیوز

  مشرق نیوز

  به گزارش مشرق،  6 سال پیش در چنین روزی بر اثر انفجار در پادگان بیدگنه ملارد سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی سردار حسن طهرانی مقدم رئیس سازمان جهاد خودکفایی سپاه و جمعی از همکارانش به شهادت رسیدند.

  اما آنچه در این حادثه رخ داده بود بسیار فراتر از شهادت یکی از فرماندهان سپاه بود. در این حادثه در واقع پدر موشکی جمهوری اسلامی ایران و کسی که توان موشکی ایران توسط او بنیانگذاری شده بود به شهادت رسیده بود.

  سردار طهرانی مقدم کار خود را از روزهای آغازین دفاع مقدس و با ایده تطبیق آتش خمپاره‌اندازهای سپاه شروع کرده بود و بعدها توانسته بود توپخانه سپاه را با توپهای غنیمتی عراقی بنیانگذاری کند. اما در سال 1363 که عراق در دور جدید جنگ‌شهرها با موشک‌هایی اسکاد ساخت شوروی سابق شهرهای ایران را هدف قرار داد، مسئولان نظلامی کشور به این فکر افتادند تا برای مقابله به مثل با این اقدام عراق به سراغ تشکیل یگان موشکی بروند.

  در آن زمان، با خرید تعدادی موشک اسکاد  از کشور لیبی و با آموزشی که نیروهای ارتش سوریه به نیروهای ایرانی دادند، یگان موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فرماندهی سردار حسن طهرانی مقدم تشکیل می‌شود. اما از همان ابتدای تشکیل این یگان، شهید طهرانی مقدم به دنبال بومی سازی توان موشکی در کشور می‌رود و این کار را با مهندسی معکوس روی یکی از موشک‌های خریداری شده از لیبی شروع می‌کند. تا اینکه بالاخره در اواسط دهه 70 شمسی زحمات شهید طهرانی مقدم و نیروهای فرماندهی موشکی سپاه به بار می‌نشیند و اولین موشک ایرانی با نام شهاب تولید می‌شود.

  پس از آن این روند سرعت شتابانی به خود می‌گیرد و ظرف چند سال بعد ایران به جایگاهی می‌رسد که توان طراحی و تولید انواع موشک‌های بالستیک سوخت جامد و مایع با بردها و کاربردهای متفاوت را دارا می‌شود و رفته رفته تبدیل به قدرت اول موشکی منطقه و یکی از قدرتهای موشکی دنیا می‌شود.

  با شهادت سردار طهرانی مقدم اما عده‌ای فکر می‌کردند ایران دیگر نتواند با قدرت سابق برنامه موشکی خود را ادامه دهد اما برخلاف این تصور از آن زمان به بعد، برنامه ارتقاء توان موشکی کشورمان با قدرت به پیش رفته و تقریبا هر سال یک موشک جدید رونمایی شده است.

  علاوه بر آن، طی سال‌های اخیر فرماندهی موشکی نیروی هوافضای سپاه با اجرای چند عملیات موشکی برون مرزی عیله مواضع تروریست‌های داعش در سوریه، حزب دموکرات کردستان در شمال عراق و بر اساس آنچه اخیرا سردار حاجی‌زاده گفته است علیه مواضع گروهک‌های تروریستی در جنوب شرق کشور، قدرت و دقت موشک‌های ساخت کشورمان را به نمایش گذاشته است.

  علاوه بر این، امروز کشورمان دارای طیف متنوعی از موشک‌های بالستیک برای هدف قرار دادن اهداف دریایی و زمینی و ضد رادار است که می‌تواند به انواع تهدیدات پاسخ دهد. همچنین اخیرا سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه از افزایش برد موشک‌های دریایی سپاه از 300 کیلومتر به 700 کیلومتر خبر داد. این یعنی پس از شهادت سردار طهرانی مقدم برد موشک‌های بالستیک دریایی سپاه حدود 400 کیلومتر افزایش یافته است و روند توسعه قدرت موشک‌های بالستیک دریایی نیز بدون توقف ادامه پیدا کرده است.

  اینها همه نشان می دهد که صنعت موشکی ایران پس از شهادت حسن طهرانی مقدم و جمعی از نیروهایش، متوقف که نشده، بلکه پیشرفت چشمگیری هم داشته است.

  در ادامه به چند نسخه از موشک‌هایی اشاره می‌کنیم که پس از شهادت سردار طهرانی مقدم طراحی و تولید شده‌اند:

  ** عملیات اول: لیلة القدر

  11 خرداد ماه سال 96 دو تیم تروریستی از گروهک داعش در یک عملیات هماهنگ به ساختمان مراجعات مردمی مجلس شورای اسلامی و حرم حضرت امام خمینی(ره) حمله کردند و موجب به شهادت رسیدن تعدادی از هموطنان‌مان شدند. با ورود نیروهای امنیتی  به قائله و حلقه محاصره تروریست‌ها در ساختمان مجلس شورای اسلامی تنگ‌تر شده و همه آنها در درگیری با نیروهای امنیتی کشته می‌شوند.

  11 روز بعد، در 28 خرداد ماه نیروی هوافضای سپاه پاسداران با 6 فروند موشک زمین به زمین ذوالفقار و دو فروند موشک بالستیک قیام مواضع تروریست‌های داعش در استان دیرالزور سوریه را از فاصله 600 کیلومتری مورد هدف قرار می‌دهد.

  در این عملیات که تصاویر لحظه اصابت موشک‌ها توسط پهپادهای سپاه به صورت همزمان ارسال می‌شد، مراکز تجمع و پشتیبانی تروریست‌ها در دیرالزور منهدم شده و جمعی از فرماندهان ارشد این گروه تروریستی به هلاکت رسیدند.

  ** عملیات دوم: موشک‌باران حزب دموکرات

  حدود یک سال بعد در 30 تیرماه 97 تروریست‌ها وابسته به گروهک تجزیه طلب حزب دموکرات کردستان با حمله به یکی از پاسگاه های مرزی سپاه در روستای دری شهرستان مریوان موجب شهادت حدود 11 تن از نیروهای پاسدار و بسیجی مستقر در این پاسگاه مرزی می‌شوند.

  پس از این اقدام تروریستی، فرماندهان نظامی کشورمان وعده دادند که انتقام سختی از تروریست‌ها حزب دموکرات خواهند گرفت و درسی فراموش نشدنی به آنها خواهند داد.

  18 شهریور ماه 97 سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در یک عملیات دقیق و با اشراف کامل اطلاعاتی با 7 فروند موشک بالستیک زمین به زمین فاتحB -110 از فاصله 220 کیلومتری، مقر فرماندهی حزب دموکرات کردستان و مقر آموزشی این حزب را هدف قرار می‌دهد.

  بر اساس اطلاعات منتشر شده، در این عملیات جلسه سران حزب دموکرات مورد اصابت موشک‌های سپاه قرار  گفت که طی آن حدود 40 نفر از سران این حزب کشته و زخمی شدند.

  از دیگر اهدافی که در این عملیات مورد اصابت موشک‌های سپاه قرار گرفت، مقر آموزشی این گروهک تروریستی بود که با 4 فروند موشک فاتح-110 مورد هدف قرار گرفت.

  آنچه دومین عملیات موشکی سپاه را از عملیات پیشین متمایز می‌کرد، اشراف بالای اطلاعاتی سپاه در دستیابی به اطلاعات دقیق زمان و مکان جلسه سران حزب دموکرات و غافلگیری آنها بود.

  ** سومین عملیات: ضربت محرم

  31 شهریورماه امسال تروریست‌های وابسته به کروهگ الاهوازیه و داعش با حمله به مراسم رژه نیروهای مسلح و تیراندازی به مردم و نیروهای رژه رونده، موجب شهادت و مجروحیت تعدادی از هموطنانمان شدند. در این عملیات هم با هوشیاری و آمادگی نیروهای امنیتی تمامی تروریست‌ها به هلاکت رسیدند و چند روز بعد هم تعدادی از اعضای این شبکه تروریستی دستگیر شدند.

  اما کمتر کسی فکر می‌کرد به فاصله کمتر از یک ماه از عملیات موشکی قبلی، سپاه این بار هم برای تنبیه تروریست‌ها مواضع آنها را با موشک‌های نقطه زن خود هدف قرار دهد. 

  ساعت 2 بامداد روز 9 مهرماه و تنها چند روز پس از حادثه تروریستی اهواز، رزمندگان نیروی هوافضای سپاه در عملیات ضربت محرم با 6 فروند موشک زمین به زمین شامل 4 موشک ذوالفقار و 2 موشک نسل جدید قیام، مواضع عوامل اصلی جنایت اهواز در شرق فرات و در فاصله 570 کیلومتری مورد اصابت قرار دادند. همچنین پس از شلیک این موشک‌ها، 7 فروند پهپاد نیروی هوافضای سپاه با پرواز از پایگاه‌های خود، مواضع و مراکز فرماندهی تروریست‌ها را بمباران کردند.

  در نتیجه این عملیات حدود 40 نفر از سران تروریست‌ها به هلاکت رسیدند. آنچه در این عملیات جالب توجه بود، علاوه بر آنکه سپاه از پهپادهای بمب افکن خود به صورت عملیاتی استفاده کرد، رونمایی از نسل جدید موشک‌های قیام بود.

  موشک‌ قیام که نمونه اولیه آن در سال 89 رونمایی شده بود، اولین موشک بدون باله ایرانی بود که بردی معادل 800 کیلومتر داشت. حالا پس از 8 سال، نسل جدیدتری از موشک‌های قیام با نصب بالک‌هایی روی کلاهک موشک و همچنین بالک‌های کوچکی در انتهای بدنه موشک، عملیاتی شد که دقت بالاتری در اصابت  به اهداف داشت.

  چندی پیش اما سردار حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه در جمع مسئولان سیاسی نیروهای مسلح به یکی از عملیات‌های موشکی سپاه اشاره می‌کند و می‌گوید: «در جنوب شرق کشور عوامل ضدانقلاب 14 نفر از نیروهای سپاه را به‌ شهادت رسانده بودند و نیروی زمینی سپاه محل اختفای سرکرده این گروهک را رصد کرده بود که دو خانه در فاصله 70کیلومتری از مرز ایران در یک روستا و کنار مسجد واقع شده بود. موشک‌های ما برای برد 250 تا 300 کیلومتری ساخته شده بود؛ لذا بر اساس تعهدی که داده بودیم، برد موشک را تنظیم و فقط آن دو خانه را منهدم و نفرات آنجا را به درک واصل کردیم و هیچ خسارتی به روستا و مسجد آن وارد نشد».      

  روند ارتقاء توان موشکی جمهوری اسلامی ایران به خوبی نشان می‌دهد، پس از شهادت سردار طهرانی مقدم ارتقا توان موشکی کشورمان بدون توقف در حال پیشرفت بوده  و علاوه بر طراحی و تولد طیف متنوعی از موشک‌ها، از آنها در صحنه عملیات نیز استفاده شده است.

  منبع مطلب : www.mashreghnews.ir

  مدیر محترم سایت www.mashreghnews.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  ريحانه : ايشان يکي از بهترين مهندسان ايراني بودند. مرکزونقطه شروع ساخت موشک درايران بودند وبا مهندسي معکوس موفق به ساخت اولين موشک ايراني به نام شهاب شدند وبعداز آن ايران به قدرت اول موشکي ويکي از قدرت هاي موشکي دنيا ميشود.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  دانلود کنید
  Sara 4 روز قبل
  2

  اگه کوتاه میخوایین بالا جواب ریحانه رو بنویسید دومین نظره

  Sara 4 روز قبل
  0

  اگه کوتاه میخوایین بالا جواب ریحانه رو بنویسید دومین نظره

  negi jon 5 روز قبل
  1

  عاغا چرا انقد زیاده =/
  ی دوتا خط بنویسین خو عادم میخواد ی تحقیق بده ب کلاس =/
  ممنان =/

  رحمت 6 روز قبل
  0

  او پدر موشک ایران زمین بود

  جانا 6 روز قبل
  0

  مطالب خوبه

  لاله 6 روز قبل
  3

  وایی چرا اینقد زیاده😭😥

  چرا نمیشه کپی کرد 7 روز قبل
  1

  چرا نمیشه کپی کرد

  f 8 روز قبل
  1

  چرا اینقدر زاده میمردید کمتر میکردید:///////////

  فاطی 8 روز قبل
  4

  اقا زیادههههه نمیشهههههه من نمی خوام الان نقشش چیه الله اعلم

  Fatemrh 8 روز قبل
  0

  مطالب بسیاره کاش خلاصه این موضوع بود یکم کمتر بودوایشون خیلی انسان تاثیر گذاری برای ایرانمون بوده

  ناشناس 10 روز قبل
  1

  🏴خیلی ممنون از زحماتتان🌟🙏🏼 و متن کامل و جامعتان.
  🌼🌼اجرتان ان شاءلله با مهربان ترین پدر🌼🌼

  ناشناس 10 روز قبل
  0

  نقش؟؟

  سارینا 11 روز قبل
  2

  چرا اینقدر طولانیه😬
  من باید چند ساعت بخونم که به یه نتیجه برسم😑

  رویا 11 روز قبل
  0

  خیلی مفید بود

  🙄🙄🙄🙄🙄🙄 12 روز قبل
  4

  خدا خیرتون بده هیچ کمکی به من نکردید☹🙄😑😑😑😑

  ناشناس 12 روز قبل
  0

  😭😭😭

  سوگند 12 روز قبل
  5

  عااااالیه ولی خیلی زیاده ای کااش کوتاترش میکردین

  ناشناس 13 روز قبل
  2

  خیلی زیادع...
  اموزشا مجازیه تحقیق میخوان معلما مجبوریم شت بدیم انقدر زیادن😅

  -1
  سوگند 12 روز قبل

  اره دیقا اینجور خیلی زیاده

  -1
  ناشناس 13 روز قبل

  شات منظورم بود😅🤣

  ... 14 روز قبل
  -1

  خبه

  حدیث 14 روز قبل
  1

  زیادههههه ولی ممنون

  رسمینا 14 روز قبل
  3

  فرماندهی یکی از نیروهای ایرانی، ایده تطبیق خمپاره اندازی را داد، تولید اولین موشک به نام شهاب

  F_h 14 روز قبل
  7

  خیلی زیاد بود اخه اینو چطوری بنویسیم🤦🏻‍♀️

  -1
  🙄🙄🙄🙄🙄🙄 12 روز قبل

  چییی

  1
  شیدا 13 روز قبل

  لامصب خیلیع🤣😅

  ريحانه 14 روز قبل
  13

  ايشان يکي از بهترين مهندسان ايراني بودند .مرکزونقطه شروع ساخت موشک درايران بودند وبا مهندسي معکوس موفق به ساخت اولين موشک ايراني به نام شهاب شدند وبعداز آن ايران به قدرت اول موشکي ويکي از قدرت هاي موشکي دنيا ميشود.

  1
  Rashel 2 روز قبل

  👽

  -1
  negi jon 5 روز قبل

  عاخ دس گلت درد نکنه *-*

  5
  یه بدبخت با کلی درس 7 روز قبل

  بوس به کَلَت ریحانه جووونم
  کارمو با چارتا خط راه انداختی
  اوووووم مااااااچ💦💛

  1
  مهدیه 12 روز قبل

  عاشقتم کارمو راه انداخ

  2
  ناشناس 13 روز قبل

  ایوللللللل عالییی

  2
  شیدا 13 روز قبل

  وووش دمت گرممم بوووص
  کارمو راحت کردی❤💕👌🏻

  4
  ساناز 14 روز قبل

  دمت گرم

  3
  ایلین 14 روز قبل

  ایول بهت

  army^_^ 15 روز قبل
  6

  کاش خلاصه و مفید حداقل یک بند بود :|این همرو چطوری بنویسم یکم به فکر دست ماهم باشین

  5
  army^_^ 15 روز قبل

  نقششون چیبود من نفهمیدم:)

  ... 15 روز قبل
  6

  این پرسش من هم بود کاش خلاصه ای از مطلب گذاشته میشد

  ... 15 روز قبل
  3

  ای کاش یک خلاصه از مطالب گذاشته میشد

  1
  🙄🙄🙄🙄🙄🙄 12 روز قبل

  اره😑

  محمد 15 روز قبل
  3

  آقا چه وضعشه
  همه چی گفته به غیر از اون چیزی که ما می‌خواستیم

  1
  🙄🙄🙄🙄🙄🙄 12 روز قبل

  راس میگه😑

  Mina 17 روز قبل
  8

  چی شد الان``` انتظار دارین این همه متن رو بنویسیم😐

  Mona 21 روز قبل
  0

  خداخیرشون بده

  Honey 22 روز قبل
  4

  خب الان نقشش چ چ بود؟؟؟؟؟:|

  0
  🙄🙄🙄🙄🙄🙄 12 روز قبل

  اگه میدونیستیم اینجا نبودیم

  6
  شیدا 13 روز قبل

  عایا سازنده ی موشکی ب نام شهاب بودن؟🙄🤪 بسیار طولانی بود متنتون ب فکر گشادی نسل جوون باشین لطفا😅🤣

  1
  Setayesh 15 روز قبل

  والا👍👍👍👍👍👍

  3
  نرگس 18 روز قبل

  دقیقا منم همین سوالو دارم:/
  با اینکع خوب بود ولی بع اندازه یع کتاب متن گذاشتن آخرشم من نفهمیدم نقشش چی بودع😐

  ناشناس 24 روز قبل
  0

  خیلی عالی بود

  ناشناس 26 روز قبل
  0

  خوب

  لیسا 26 روز قبل
  7

  خیلی زیاده

  نقش حسن تهرانی در پیشرفت کشور 29 روز قبل
  1

  نقش حسن تهرانی در پیشرفت کشور

  ... 1 ماه قبل
  1

  مطلب قابل توجه و مهمی بود...ایران و ایرانی باید قدر همچین انسانهای شریفی رو بدونه

  zeinab 1 ماه قبل
  4

  من چیز زیادی نمیدونم فقط میدونم که نقش زیادی در کشور ما داشته و یکی از بهترین مهندسان میهن عزیزم هست

  مهدی 1 ماه قبل
  6

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید