در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).
  تبلیغات دانشگاه آزاد

  مدارس تهران کی باز میشود

  1 بازدید

  مدارس تهران کی باز میشود را از سایت نکس 98 دریافت کنید.

  بازگشایی مدارس و شروع آموزش حضوری از اول بهمن ماه + جزئیات

  مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.

  به گزارش شهرآرانیوز، حاجی میرزایی، وزیر آموزش و پروش در خصوص بازگشایی مدارس زیر ۵۰ نفر و پایه اول و دوم از اول بهمن گفت: کادر اداری و اجرایی در همه مدارس کشور به استثنای شهرهای قرمز از ابتدای بهمن ماه در مدرسه حضور داشته باشند.

  سید جواد حسینی معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنائی نیز پیش‌تر در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا با وجود کاهش شیوع کرونا در بخش‌های عمده‌ای از استان‌های کشور و تغییر وضعیت برخی شهر‌ها از نارنجی به زرد آموزش حضوری مدارس برقرار خواهد شد یا خیر، بیان کرد: براساس جلساتی که در ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار می‌شود چند تصمیم مهم گرفته و مقرر شد تا حضور کادر اداری مدارس به مثابه کادر ادارات در نظر گرفته شوند.

  او ادامه داد: همچنین بنا شد تا از اول بهمن مدارس در پایه‌های اول و دوم ابتدایی و کارگاه‌های فنی و حرفه‌ای با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی به طور حضوری برگزار شوند و شیوه نامه‌های آن در حال تدوین است.

  حسینی با اشاره به اینکه مدارس با جمعیت کمتر از ۵۰ نفر امکان آموزش حضوری دارند، تصریح کرد: مدارس دانش آموزان با نیاز‌های ویژه به طور میانگین کمتر از ۵۰ نفر دانش آموز دارد بنابراین امکان آموزش حضوری میسر است.

  رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنائی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا زیرساخت‌ها و آمادگی لازم برای حضور دانش آموزان در مدارس وجود دارد یا خیر، گفت: تجربه حضور دانش آموزان در مدارس را برای امتحانات نهایی سال گذشته و پایگاه‌های سنجش سلامت داشتیم که خوشبختانه گزارشی از ابتلا به کرونا را در چنین شرایطی شاهد نبودیم ضمن آنکه برگزاری کلاس‌ها با ۱۰ نفر دانش آموز خواهد بود.

  حفظ سلامت دانش آموزان در اولویت است

  حسینی با تاکید بر اینکه سلامت دانش آموزان اولویت ماست، تاکید کرد: در سراسر دنیا اولین محلی که با شیوع کرونا تعطیل شد مدارس بود و ما هم به این موضوع واقف بودیم و آن را اجرا کردیم، اکنون هم صرفا برای تعدادی از پایه‌ها این آموزش حضوری برقرار خواهد بود.

  او بیان کرد: در آموزش و پرورش عادی کمتر از ۶ درصد دانش آموزان در مدارس با جمعیت کمتر از ۵۰ نفر درس می‌خوانند  پس این شرایط آموزش حضوری برایشان قابلیت اجرا دارد.

  معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه اقدامات این وزارتخانه در ایام کرونا در خاورمیانه از سایر کشور‌های منطقه بهتر بود، گفت: فعالیت و تلاش‌های معلمان و مدیران ما در این ایام چندین برابر قبل شده است و سعی داریم تا فرصت آموزش برای همه دانش آموزان فراهم باشد.

  تمهیدات ویژه برای دانش آموزان با نیاز‌های ویژه

  حسینی درباره تمهیدات در نظر گرفته شده برای دانش آموزان با نیاز‌های ویژه در ایام کرونا تصریح کرد: ایجاد پایگاه‌های آموزش مجازی، ایجاد کانال آموزشی، برگزاری آموزش‌های منزل محور، اضافه کردن زبان اشاره به آموزش‌های تلویزیونی از جمله اقداماتی است که برای این دانش آموزان در ایام کرونا انجام شده است.

  رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنائی درباره گلایه‌هایی که به افت تحصیلی دانش آموزان با نیاز‌های ویژه در ایام کرونا می‌شود، گفت: گزارش‌های بین المللی نشان داده است که اگر فرض کنیم تمام مدارس از نظر امکانات سخت افزاری و نرم افزاری، نیروی انسانی و... کامل باشند و آموزش مجازی برقرار شود باز هم دانش آموزان نسبت به ایام برگزاری آموزش حضوری ۵۰ درصد دچار افت تحصیلی می‌شوند.

  تهیه ۱۴۰ هزار تبلت برای دانش آموزان سراسر کشور

  او بیان کرد: بروز کرونا ناگزیر روش آموزش را تغییر داد و ما هم مجبور شدیم در کمترین زمان ممکن تغییر رویه بدهیم تا آموزش‌ها تداوم داشته باشد.

  معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به مسئولیتی که برای تامین تبلت و ابزار‌های لازم آموزش مجازی انواع دانش‌آموزان دارد، تصریح کرد: با توجه به پیگیری‌های انجام شده تاکنون ۱۴۰ هزار تبلت با کمک خیرین حقیقی و حقوقی برای دانش آموزان مناطق کمتر برخوردار تهیه شده است و این مسیر تداوم دارد.

  منبع: YJC

  بیشتر بخوانید:

  مدارس کدام شهر‌ها بازگشایی می‌شوند؟

  کدام مشاغل در شهر‌های زرد مجاز به فعالیت هستند؟ + جدول (۲۱ دی ۹۹)

  کدام شهر‌ها قرمز، نارنجی، زرد و آبی کرونا هستند؟ + جدول (۲۰ دی ۹۹)

  منبع مطلب : shahraranews.ir

  مدیر محترم سایت shahraranews.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  زمان شروع مدارس

  مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.

  زمان شروع مدارس ۹۹ - ۱۴۰۰

  در شیوه نامه بازگشایی مدارس در سال تحصیلی 99 - 1400 ذکر شده است که یکی از ویژگی های سال تحصیلی جاری در جهان و کشور عزیزمان ، نگرانی از شیوع بیماری کووید ۱۹ بوده و اظهار نظرها حاکی از ضرورت برنامه ریزی برای وضعیت های متغیر است .

  با توجه به شرایط حاضر و با درنظر گرفتن فرض های متفاوت ، لازم است اقدامات متناسب در وضعیت های سه گانه ( سفید - زرد - قرمز ) را پیش بینی و برای اجرای آن آماده شویم .

  اظهارات مسئولین مربوطه حاکی از این است که بازگشایی مدارس ۹۹ - ۱۴۰۰ را به معنای واقعی وجود نخواهد داشت ، اگر شرایط مناسب فراهم شود ، ساعاتی محدود از روز در گروه‌های محدود در نظر گرفته خواهد شد و تلاش ها در رابطه با این است که این روند را به نحوی مدیریت شود که دانش‌آموزان از دور ماندن طولانی مدت در پایه‌های اول و دوم لطمه نبینند چرا که اگر پایه دانش‌آموزان ضعیف باشد در آینده نیز دشواری‌هایی خواهند داشت .

  در مقابل اظهارات و شیوه نامه های اجرایی ارائه شده 99 - 1400 آموزش و پروش ، دانش آموزان و مسئولین مدارس نیز درگیر یکسری از مسئولیت ها می شوند که با رعایت و انجام صحیح آن ها آموزش و تحصیل درست و کم دغدغه ای برای محصلین رقم خواهد خورد . از جمله این عوامل و مسئولیت ها عبارتند از :

   گروه بندی دانش آموزان

  در بخش سیاست های اجرایی مهم ضمن تاکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله اجتماعی و شبکه سازی ، تعامل و نظارت ، دو سیاست دیگر مورد تاکید قرار گرفته که از این جمله است :

   گروه بندی مخاطبان : باید تعداد دانش آموزان و معلمانی که با هم در یک  زمان و مکان در تماس چهره به چهره هستند تا حد امکان به حداقل ممکن برسد . برای تحقق این امر باید دانش آموزان به نحوی گروه بندی شوند که فاصله اجتماعی مورد تاکید در دستورالعمل های بهداشتی رعایت شود .

   همچنین دانش آموزانی که در یک روز در کلاس نیستند باید به نحوی مدیریت شوند که مشغول به انجام کارهای مرتبط با برنامه درسی خود باشند . معلمان باید برنامه هایی را تهیه کنند که بتوانند از طریق آن متناسب با حضور دانش آموزان در کلاس و در فضای مجازی ، فعالیت های یادگیری آنها را پوشش دهند .

  روش های آموزشی پیشنهادی ۹۹ - ۱۴۰۰ با توجه به وضعیت و شرایط هر استان متفاوت بوده و می تواند به صورت ترکیبی و یا یکتا مورد استفاده قرار بگیرند . روش های آموزشی ارائه شده برای آموزش غیرحضوری به شرح زیر می باشند .

   آموزش حضوری در کلاس و مدرسه

    آموزش در بستر شبکه اجتماعی دانش آموزان

    آموزش در مدرسه تلویزیونی ایران

   آموزش تجمیعی همراه با ارسال بسته های یادگیری خودآموز

    سیستم های مدیریت یادگیری ویژه مدارس خاص که مورد تایید و نظارت آموزش و پرورش است.

  وظایف مدرسه

   مدرسه رکن اصلی بازگشایی مدارس و عنصر کلیدی تداوم و استمرار آموزش و یادگیری در طول سال تحصیلی در وضعیت‌های سه گانه و روش‌های آموزشی مختلف محسوب می‌شود و متشکل از تمام معاونان ، مربیان ، معلمان ، شورای مدرسه ، انجمن اولیا و مربیان ، شورای دانش آموزی ، بسیج دانش آموزی و انجمن اسلامی دانش‌آموزی می گردد که با مسئولیت مدیر مدرسه علاوه بر وظایف قبلی عهده‌دار مسئولیت‌های زیر نیز خواهد بود :

  حضور مداوم و فعال مدیر و تمام همکاران در شبکه آموزش دانش‌آموزی شاد به عنوان بخشی از محیط کار.

   شناسایی ، ثبت نام ، آموزش و نگهداشت تمام دانش آموزان مدرسه و عضویت آنها در شاد.

    اصلاح اطلاعات و مشخصات همکاران و دانش‌آموزان مدرسه در سناد برای تشکیل کلاسها در بستر شاد.

    تعیین روش دسترسی دانش آموزان به هر یک از روش‌های آموزشی متناسب با شرایط و اقتضائات هر کدام از آنها.

   پایش مستمر کیفیت ارتباط و تعامل دانش‌آموزان با معلمان و دبیران و کنترل مستمر و مداوم جریان آموزش تک تک دانش آموزان با روش‌های ذکر شده در وضعیت‌های سه‌گانه.

    تعامل و ارتباط بین خانواده‌ها و دانش‌آموزان با استفاده از فرصت‌های مختلف حضوری،  غیرحضوری و مجازی.

   ضدعفونی مستمر کلاس‌ها ، سرویس‌های بهداشتی و محیط مدارس با مشارکت اولیا و نهادهای مسئول.

   نظارت بر وضعیت بهداشتی سرویس‌های ایاب و ذهاب دانش‌آموزی و توجیه والدین.

   تعامل مستمر با راهبران آموزشی، کارشناسان معین و مسئولان ادارات آموزش و پرورش.

   حضور مستمر مدیر و کارکنان اجرایی مدرسه در محل کار در تمام روزهای کاری هفته در تمام و وضعیت‌ها.

  برنامه آموزش و یادگیری در مدارس دوره پیش دبستانی و ابتدایی ۹۹ - ۱۴۰۰

  آموزش‌های لازم عوامل اجرایی و آموزشی به ویژه معلمان و مربیان پیش دبستان برای روش‌های متنوع ارائه خدمت تا قبل از آغاز سال تحصیلی ۹۹ - ۱۴۰۰ به اتمام رسید و این آموزش‌ها در بستر سامانه آموزشی دانش‌آموزان شاد به صورت متمرکز انجام گردید .

  برنامه ریزی ، نظارت و کنترل لازم برای ثبت‌نام دانش‌آموزان و نوآموزان و استفاده از خدمات ارائه شده در سامانه آموزشی دانش آموز شاد توسط مدیر مدرسه انجام می‌شود . تغییر وضعیت مطابق با اطلاعیه‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا در مورد هر منطقه صورت می‌گیرد ؛ لذا شورای مدرسه متناسب با شرایط مدارس و دانش‌آموزان و نوآموزان و با تاکید بر جداول ذکر شده ، نحوه تغییر وضعیت و ایفای وظایف و نقش‌های جدید را مدیریت خواهد کرد .

  در وضعیت زرد و در صورت ضرورت ، تقسیم دانش‌آموزان و نوآموزان یک کلاس به دو گروه به منظور رعایت فاصله‌گذاری الزامی است ، مدیر مدرسه موظف است دانش‌آموزان و نوآموزان هر کلاس را با توجه به مساحت کلاس و تعداد دانش‌آموز و نوآموز به گونه‌ای توزیع کند که حفظ حداقل فاصله مورد انتظار مطابق پروتکل‌های بهداشتی امکان‌پذیر باشد. بنابراین ممکن است در وضعیت زرد مدارس با حضور تمام یا بخشی از دانش‌آموزان و نوآموزان دایر باشند.

   از سامانه شاد برای انجام فعالیت‌ها و تکالیف درسی نوآموزان یا دانش‌آموزان با نظارت و هدایت والدین و ارائه بازخورد توسط معلمان آنها استفاده می گردد .

  مدیران مدارس می‌توانند به منظور مدیریت فاصله‌گذاری فیزیکی در شرایط آموزش‌های حضوری 99 - 1400 در وضعیت زرد یا توزیع متناسب زنگ تفریح در پایه‌های مختلف ، تراکم دانش‌آموزان و نوآموزان را در رفت و آمد در حیاط مدرسه کاهش دهند .

  در وضعیت قرمز فعالیت‌های آموزشی و تربیتی به صورت مجازی در سامانه شاد یا با استفاده از سایر روش‌ها متناسب در تمام روزهای هفته انجام می‌شود . در این وضعیت حضور و غیاب دانش آموزان و نوآموزان ، ارائه درس جدید ، ارزشیابی ، تعیین تکالیف و سایر فعالیت‌های مرتبط با فرآیند آموزش و یادگیری در سامانه  شاد استمرار می‌یابد . 

  در خصوص مطالب عنوان شده در این بخش به شرح برنامه آموزش و یادگیری ۹۹ - ۱۴۰۰ هریک از پایه های تحصیلی ابتدایی و پیش دبستان و بررسی جزئیات آن ها می پردازیم .

  برنامه آموزش و یادگیری در مدارس دوره اول و دوم متوسطه ۹۹ - ۱۴۰۰

  در صورت عدم امکان ارائه تمام یا بخشی از ساعات آموزش در فضای حقیقی معلمان موظف اند در سقف ساعات ابلاغ هفتگی خود تمام یا بخشی از آموزش ‌ها را در فضای مجازی ارائه کنند به جز دروس کارگاهی . حضور و غیاب دانش آموزان در مدرسه و فضای مجازی مطابق ضوابط مربوط انجام می‌ شود .

  انجام وظایف و حضور و غیاب معلمان و کارکنان مطابق برنامه توسط مدیر و در مدرسه و فضای مجازی انجام می‌شود و گزارش های لازم به صورت ماهانه به اداره آموزش و پرورش منطقه ارسال می ‌شود . با توجه به مصوبات ابلاغی ستاد ملی مدیریت کرونا مدارس می‌توانند از ظرفیت روز پنجشنبه به منظور ارائه خدمات آموزشی و تربیتی به دانش‌آموزان استفاده کنند .

  ضروری است معلمان با انجام ارزشیابی های مختلف 99 - 1400 برنامه‌ریزی لازم را برای جبران کاستی ‌های احتمالی و تعیین نقطه شروع فعالیت آموزشی انجام دهند . مجموع ساعات برنامه ریزی شده ، حضوری ، نیمه حضوری ، غیرحضوری و تراکمی معلمان نباید کمتر از ساعات تعهدها برای تدریس اعم از موظف و غیر موظف در هر هفته باشد .

  مدیران مدارس موظف اند در روش‌های تعیین شده ۹۹ - ۱۴۰۰ توسط وزارت آموزش و پرورش برای ارائه خدمات آموزشی و تربیتی در فضای مجازی استفاده کنند . زمان هر جلسه آموزش غیر حضوری در فضای مجازی در دوره متوسطه ۳۵ دقیقه است .

  ارائه فعالیت‌های آموزشی و تربیتی در مدارس بزرگسالان ، آموزش از راه دور و ایثارگران در سه  وضعیت سفید ، زرد و قرمز مطابق مصوبات 99 - 1400 ستاد ملی مدیریت کرونا و مشابه مدارس روزانه است . با توجه به سیاست‌های توسعه و آموزش‌های مهارتی در دوره اول متوسطه توصیه می‌شود درس کار و فناوری و فرهنگ و هنر در برنامه هفتگی در یک روز ارائه شود و در حد امکان اجرای برنامه‌های آتی مهارت آموزی به شیوه‌های تراکمی تجمیعی در این زمینه مهیا شود .

  در وضعیت قرمز با توجه به ضرورت کوتاه شدن زمان آموزش در فضای مجازی مدارس نوبت اول شیفت صبح و مدارس نوبت دوم شیفت عصر می‌توانند زمان آموزش دروس را مطابق جدول ذیل برنامه‌ریزی کنند بدیهی است در هر حال برنامه‌های مدارس تغییری نخواهد کرد و فقط شروع پایان آموزش در چهار وقت توزیع شده و امکان توزیع بار ترافیکی و بهبود کیفیت را فراهم خواهد کرد.

  مدارسی که برنامه هفتگی کلاس‌های خود را بیش از سه زنگ تنظیم کرده باشند با تغییر در ساعت شروع فعالیت کلاس‌ها و زمان استراحت ظرفیت لازم را برای اجرای آموزش فراهم کنند ؛ به نحوی که قبل از شروع زمان آموزش کلاس‌ها در وقت دوم در هر نوبت، تدریس معلمان خاتمه یابد .

  برنامه آزموش و یادگیری مدارس دوره های تحصیلی اول و دوم متوسطه طبق موارد عنوان شده در این قسمت قابل برنامه ریزی و اجرا می باشد .

   در حال حاضر زمان دقیقی برای آموزش هیچ یک از پایه های تحصیلی به صورت حضوری مشخص نشده است . به محض اعلام تاریخ دقیق در این مقاله اطلاع رسانی خواهد شد .

    توصیه می کنیم برای اطلاع از آخرین اخبارشروع و زمان بندی مدارس ۹۹ - ۱۴۰۰​ ، عضو کانال تلگرام مدارس هیوا شده و یا صفحه اینستاگرام مدارس هیوا را دنبال نمایید . هم چنین اگر هر سوالی در رابطه با بازگشایی مدارس دارید ، می توانید با کارشناسان ما در مرکز مشاوره تحصیلی هیوا تماس حاصل نمایید .

  سوالات متداول

  ✔️ این زمان برای پایه های تحصیلی ، مختلف است که در این مقاله زمان دقیق هر کدام از پایه ها ارائه شده است .

  ✔️ در حال حاضر زمان دقیقی برای آموزش هیچ یک از پایه های تحصیلی به صورت حضوری مشخص نشده است که به محض اعلام تاریخ دقیق در این مقاله اطلاع رسانی خواهد شد .

  ✔️ اطلاعات مربوط به زمان برگزاری امتحانات مدارس در این مقاله ارائه شده است .

  منبع مطلب : www.heyvagroup.com

  مدیر محترم سایت www.heyvagroup.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مدارس تهران تا کی تعطیل هستند

  مرورگر شما از این ویدیو پشتیبانی نمیکنید.

  بنابر آخرین اخبار و گفته های مسولان مرتبط با آموزش و بهداشت کشور در ایام تعطیلات کرونا؛ زمان بازگشایی مجدد مدرسه های شهر تهران و پایان تعطیلی مدارس شهر و استان تهران به چه صورت است؟ مدارس تهران تا کی تعطیل هستند ؟

  اخبار بازگشایی مجدد کلاس های مدارس را اینجا دنبال کنید: کلاس های مدرسه کی شروع میشن؟

  آقای زالی رئیس ستاد مقابله با کرونا در تهران، امروز هم سخنان گذشته خود درباره وضعیت پیشروی کرونا در تهران را تکرار و تایید کردند:

  ? 3روز گذشته آمار کلی مراجعان بدحال، سرپایی، بخش های بستری و ویژه بیماری کرونا افزایش زیادی داشته که نگران کننده است و باید مورد توجه قرار گیرد.

  تحلیل زمان برگزاری مدارس تهران را در این لینک: تعطیلی مدارس تهران

  معاون وزیر آموزش و پرورش در سخنانی این طور گفتند که با توجه به شرایط فعلی احتمال بازگشایی مجدد مدرسه ها کم رنگ است.

  ?برگزاری امتحانات مجازی در دستور کار نیست

  ?امکان بازگشایی مدارس تا حدی در حال کمرنگ شدن است.

  ??? بخوانید: درس خواندن و برنامه ریزی در ایام کرونا از طریق این لینک: مشاوره تحصیلی تعطیلات کرونا

  آقای روحانی رئیس جمهور روز سه شنبه نوزدهم فروردین 99 در گفتگوی مجازی با مسولان پنج استان گفتند که برای بازگشایی مدرسه ها و مراکز دانشگاهی عجله ای وجود ندارد.

  وزیر کشور در سخنان روز سه شنبه 19م فروردین خود اینطور گفتند:

  تعطیلی سیستم آموزشی مدارس در وزارت آموزش و پرورش تا شهریورماه یکی از حالت های پیشنهادی است. در این صورت مقطع تحصیلی از شهریور ادامه پیدا خواهد کرد.

  وزیر آموزش و پرورش:

  در پایان فروردین ماه بعد از بررسی آمار و اطلاعات ارسالی از وزارت بهداشت درباره تعطیلی مدارس یا ادامه دادن سال تحصیلی تصمیم خواهیم گرفت.

  تاکنون تصمیم بر این شده که در مناطق مجاز اگر مدرسه ها را باز کنیم؛ بصورت شیفتی و نوبتی باشند. همچنین تعداد دانش آموزان کم باشند.

  برای کنکور هم بعد از تمام شدن سال تحصیلی، سه هفته پس از آن کنکور سراسری 99 برگزار خواهد شد.

  (بخوانید: زمان برگزاری کنکور 99 )

  این دو اظهار نظر را در کنار شرایط فعلی تهران بگذاریم. شاید کمکی کند به تصمیم گیری درباره تعطیلی مدارس تهران.

  به گفته رئیس ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران:

  ?ما نه تنها به مرحله ثبات کنترل این بیماری نرسیده‌ایم بلکه آمار شیوع رو به افزایش است.

  ?کرونا به مرحله پاندمی در تهران رسیده و تعداد افرادی که با علائم بالینی به مراکز مراجعه می کنند ۳۵% افزایش یافته است.

  (پاندمی: به حالتی از همه‌گیری یک بیماری گفته می‌شود که از مرز چند قاره فراتر رفته باشد )

  ?طبق بیانیه سازمان بهداشت جهانی، آخرین جایی که در کنترل اپیدمی باید باز شود، مدارس و دانشگاه هاست.

  ??? بخوانید: درس خواندن و برنامه ریزی در ایام کرونا از طریق این لینک: مشاوره تحصیلی تعطیلات کرونا

  منبع :‌ انتشارات مشاوران آموزش

  منبع مطلب : ensanibook.ir

  مدیر محترم سایت ensanibook.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 6 روز قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید