توجه : تمامی مطالب این سایت توسط ربات از طریق نتایج گوگل جمع آوری شده و تمامی مطالب عکس ها و لینک های دانلود برای سایت های دیگر است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  محل تحویل سکه در پایان سررسید در چه مکانی می باشد؟

  دسته بندی :
  1. نکس 98
  2. مطالب سایت
  2356بازدید

  محل تحویل سکه در پایان سررسید در چه مکانی می باشد؟ را از سایت نکس 98 دریافت کنید.

  ضوابط جدید تحویل سکه قراردادهای آتی

  ضوابط جدید تحویل سکه قراردادهای آتی

  طبق دستورالعمل اجرایی قراردادهای آتی همه دارندگان موقعیت‌های تعهدی فروش و خرید که بعد از ساعت ۱۸ آخرین روز معاملات ماه قرارداد دارای موقعیت تعهدی باز باشند ملزم به تحویل سکه (فروشنده) یا پرداخت باقیمانده وجه قرارداد و دریافت سکه (خریدار) هستند.
  از قرارداد تیرماه سال 90 به بعد انجام عملیات تحویل سکه توسط بانک‌های عامل انجام می‌پذیرد و کلیه عملیات تحویل و تحول در این بانک‌ها انجام خواهد شد. لذا مشتریان فروشنده و خریدار جهت تحویل سکه به این بانک‌ها مراجعه کنند.
  بانک‌های عامل
  - بانک مسکن شعبه بورس کالا
  - بانک تجارت شعبه بورس کالا
  تعاریف
  - فروشنده: دارنده موقعیت فروش باز در سررسید قرارداد آتی
  - خریدار: دارنده موقعیت خرید باز در سر رسید قرارداد آتی
  - بورس: شرکت بورس کالای ایران
  - بانک: بانک عامل


  روش اجرا
  ۱- آخرین روز معاملات بعد از ساعت ۱۸ مشتریانی که موقعیت معاملاتی خود را نبسته باشند از نظر اتاق پایاپای به‌عنوان دارنده موقعیت تعهدی باز تلقی خواهند شد. این دسته از مشتریان موظفند تا ساعت ۱۲ ظهر روز کاری بعد از آخرین روز معاملاتی به تعهد خود مبنی بر تحویل سکه (فروشنده) یا واریز وجه قرارداد و دریافت سکه (خریدار) عمل کنند.
  2- فروشنده موظف است تا پیش از ساعت 12 اولین روز کاری پس از روز پایانی معاملات، نسبت به انجام تعهد خود اقدام کنند.
  ۳- طبق دستورالعمل آتی، دارندگان موقعیت تعهدی باز فروش فرصت دارند تا ساعت ۱۲ روز کاری بعد از آخرین روز معاملات به تعهد خود مبنی بر تحویل سکه عمل کنند. فروشنده در ازای تحویل سکه به بانک عامل رسید دریافت نموده و آن را تا قبل از ساعت ۱۲ ظهر به ناظر تسویه و تحویل قراردادهای آتی تحویل می‌کند.
  4- فروشنده موظف است به همراه کارگزار مربوطه ( به همراه مهر شرکت کارگزاری) سکه‌های تمام بهار آزادی طرح امام آخرین سال ضرب را به یکی از بانک‌های عامل معرفی شده در بالا تحویل و رسید تحویل دریافت کند.
  مرحله کارشناسی
  5- بانک عامل سکه‌های دریافتی را بررسی و تعیین اصالت می‌کند. هزینه تعیین اصالت هر سکه 2000 ریال است که توسط فروشنده به بانک پرداخت خواهد شد.
  توجه: وجه کارشناسی باید در محل و هنگام تحویل سکه به بانک پرداخت شود.
  6- چنانچه از نظر کارشناس بانک، سکه‌های تحویلی معیوب، مخدوش، غیربانکی یا مربوط به سال‌های قبل باشد فروشنده موظف است تا قبل از ساعت 12 نسبت به جایگزینی آن با سکه اصلی اقدام کنند.
  ۷- بانک پس از تایید اصالت سکه‌های تحویلی، برای فروشنده رسید صادر می‌نماید، رسید فوق باید ممهور به مهر کارگزاری نیز شود.
  8- فروشنده یا کارگزار وی باید رسید دریافتی از بانک را فورا و تا قبل از ساعت 12به ناظر تسویه و تحویل ارائه کند. تسلیم رسید بانک الزاما باید قبل از ساعت 12 انجام پذیرد. ارائه رسید تحویل بانک بعد از ساعت 12غیرقابل پذیرش و به منزله نکول و عدم ایفای تعهد خواهد بود.
  توجه: در خصوص فروشندگانی که به تعهد خود عمل کرده اند در صورت نکول خریدار، فروشنده می‌تواند سکه تحویل شده را به شرح بند‌های ۱۵ و ۱۶ این راهنما باز پس گیرد.
  سناریوی تحویل سکه توسط بانک به خریداران
  ۹- خریدارانی که در انتهای معاملات دارای موقعیت تعهدی خرید باز هستند باید تا ساعت ۱۲ روز کاری پس از آخرین روز معاملاتی نسبت به پرداخت مبلغ قرارداد بر اساس نرخ تسویه پایانی قرارداد (‌نرخ تسویه پایانی X، تعداد سکهX، تعداد قرارداد‌) یا با کسر مبلغ موجودی حساب عملیاتی از مبلغ قرارداد باقیمانده وجه قرارداد را به حساب عملیاتی خود واریز کنند
  (وجه واریزی باید قبل از ساعت 12 در حساب عملیاتی مشتری وجود داشته باشد).
  ۱۰- تحویل سکه از سوی بانک به خریداران از دو روز کاری پس از آخرین روز معاملات آغاز و تا پایان ماه قرارداد (روزهای سی ام یا سی و یکم) ادامه خواهد داشت. تحویل سکه از ساعت ۹:۳۰ صبح تا ۱۴:۳۰ در محل شعبه بانک عامل انجام می‌شود.
  بسته‌بندی سکه‌ها
  ۱۱- هریک از بانک‌های عامل بسته بندی ویژه خود را دارند: بانک مسکن دو برگ ۵ عددی و بانک تجارت یک برگ ۱۰ عددی؛
  12- چنانچه خریداران تمایل داشته باشند می‌توانند سکه‌های تحویلی را در بسته‌بندی‌های مذکور دریافت کنند. هزینه بسته‌بندی بابت هر سکه 3000 ریال است. بسته‌بندی دارای آرم بورس و هریک از بانک‌های فوق هستند.
  توجه: در صورت تمایل خریدار به بسته بندی موضوع را یک ساعت زودتر به بانک اطلاع دهید.
  13- هنگام مراجعه خریدار و تحویل سکه، کارگزار خریدار باید با در دست داشتن مهر کارگزاری به همراه خریدار حضور یافته و رسید تحویل بانک را مهر و امضا کند.
  ۱۴- در صورت عدم دریافت سکه از سوی خریداران تا آخر ماه قرارداد، بانک می‌تواند به ازای هر روز تاخیر مبلغ ۸۰ ریال بابت هر سکه از خریدار به‌عنوان هزینه نگهداری دریافت کند.
  15- فروشندگانی که خریدار طرف مقابل آنها در واریز وجه قرارداد نکول کنند می‌توانند به همراه کارگزار خود با هماهنگی ناظر تسویه آتی به بانک مراجعه و سکه‌های خود را دریافت نموده و به بانک رسید دهند.
  ۱۶- چنانچه فروشنده‌ای تمایل به حفظ موجودی سکه خود نزد بانک داشته باشد بانک عامل خدمات نگهداری سکه را به شرح ذیل ارائه می‌کند:


  توجه1: هنگام مراجعه، خریدار باید مدارک شناسایی معتبر به همراه داشته باشد. بانک رونوشت مدارک شناسایی مشتری را نزد خود نگه می‌دارد.
  توجه۲: چنانچه خریداری نتواند خود به بانک مراجعه کند باید نماینده خود را با وکالت محضری معرفی و وکیل یا نماینده با در دست داشتن وکالتنامه ومدرک شناسایی معتبر به بانک مراجعه کند. در هر حال نماینده کارگزار باید در محل حضور داشته باشد.
  توجه 3: چنانچه خریدار کارگزار خود را به عنوان نماینده جهت دریافت سکه معرفی نماید علاوه بر مدارک فوق، معرفی‌نامه شرکت کارگزاری برای تحویل گیرنده باید ارائه شود.

  معاملات قراردادهای آتی سکه و کالا: راهنمای کامل

  معاملات قراردادهای آتی سکه و کالا: راهنمای کامل

  قراردادآتی (Futures) یکی از انواع ابزار مشتقه به حساب می‌آید. این قرارداد که قابلیت خرید و فروش دربازارهای مالی رادارد، در سال‌های اخیر به خصوص در حوزه معاملات آتی سکه، مورد استقبال فراوانی قرار گرفته‌ و برای سرمایه‌گذاران بسیاری جذاب بوده است. در مطلب پیش رو تلاش شده است تا پس از معرفی مختصر بورس کالای ایران، اطلاعات سودمندی درباره معاملات آتی سکه برای علاقه‌مندان ارائه شود.

  بورس کالا

  بورس کالا یک بازار سازمان یافته برای انجام معامله کالاهای مشخص با استفاده از روش های معین است. معامله محصولات کشاورزی، فلزات و موادمعدنی (کانی‌های فلزی)، محصولات شیمیایی و پتروشیمی و معاملات سکه آتی از جمله مواردی است که در بورس کالای ایران صورت می‌پذیرد. در بورس کالا نیز همچون بورس اوراق بهادار دو طرفه عرضه (فروشندگان) و تقاضا (خریداران) وجود دارد که مبادلات کالایی خود در قالب یکی از انواع قراردادهای این بورس می‌پردازند و کالاهای فرآوری نشده و خام از قبیل گندم، پنبه، انواع فلزات، مواد مورد نیاز پتروشیمی و … در این بورس خرید و فروش می‌شود. انواع قراردادهای بورس کالا شامل نقد، نسیه، سلف و آتی است.

  کمیته آتی:

  به استناد بند ۳۵ ماده ۱ دستورالعمل اجرایی معاملات قراردادهای آتی، کمیته‌ای است متشکل از ۳ عضو با تجربه و تخصص لازم، که در شرکت بورس کالای ایران تشکیل می شود. نماینده مدیر عامل بورس به عنوان دبیر این کمیته که مسوول اجرایی معاملات آتی در بورس است به همراه ۲ تن از مدیران بورس که با پیشنهاد مدیرعامل و تصویت هیات مدیره بورس انتخاب می‌شوند، اعضای کمیته آتی را تشکیل می‌دهند.طبق تبصره‌های ماده ۲ بند ۳۵ دستورالعمل اجرایی معاملات قراردادهای آتی، مدت عضویت اعضای کمیته در هر دوره ۲ سال بوده و انتخاب آنان حداکثر تا ۳ دوره متوالی بلامانع است. تغییر اعضای مذکور، پیش از پایان دوره تصدی آنان به تشخیص هیات مدیره امکان‌پذیر خواهد بود. رسمیت جلسه‌های کمیته آتی و تصمیمات آن با حضور اکثریت معتبر است. دبیرخانه کمیته به منظور هدایت و راهبردی امور اجرایی معاملات آتی، زیر نظر دبیر کمیته اداره خواهد شد. دبیر کمیته می‏‌تواند حسب موضوع از کارشناسان، صاحب نظران و فعالان مرتبط برای شرکت در جلسه بدون حق رای دعوت به عمل آورد. لازم به ذکر است که کمیته آتی موظف است گزارش فعالیت خود را به صورت ماهانه به هیات مدیره بورس ارایه نماید.

  تعریف قرارداد آتی (Futures Contract):کارگزاری آگاه, آموزش بآشگاه, بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه , کد معاملاتی آتی سکه ,MARGIN CALL ,اجرای سفارشات در معاملات آتی کالا, آتی سکه, معاملات برخط آتی, نحوه محاسبه قیمت تسویه در معاملات آتی, اعلام اخطاریه افزایش وجه, بازار جبرانی, تحویل فیزیکی, مخاطرات و ریسک‌های حاکم بر بازار, کارمزد معاملات آتی, دامنه نوسان روزانه

  چنانچه گفته شد قرارداد آتی نوعی ابزار مشتقه است که به واسطه آن فروشنده تعهد می‌کند در زمان مشخصی (سررسید)، مقدار معینی از یک کالای مشخص را به قیمتی که در لحظه حال (الان) تعیین می‌کنند، به خریدار بفروشد. خریدار نیز طبق این قرارداد تعهد می‌کند کالای مذکور را با همان مشخصات (مقدار و زمان)، خریداری کند. بنابراین به‌طور خلاصه قرارداد آتی”توافقنامه‌ای است مبتنی بر خرید یا فروش دارایی مشخص در زمان معینی در آینده، با قیمت مشخص حال”.

  تفاوت بازار نقدی و بازار آتی:

  در بازارهای آتی الزامی نیست که کالا یا دارایی به طور فیزیکی رد و بدل شود و برخلاف بازارهای نقدی، انتقال مالکیت فوری دارایی مطرح نمی‌شود. بنابراین در این بازارها بدون در نظر گرفتن این که فرد مالک دارایی باشد یا نباشد، قراردادها قابل خرید و فروش هستند. برخلاف بازارهای نقد که پشتوانه آن تحویل دارایی است، بازارهای معاملات آتی مبتنی بر تسویه نقدی است و یکی از اهداف آن، خرید و فروش دارایی در آینده است.

  مشخصات قرارداد آتی

  قراداد آتی مشخصات و ویژگی‌های زیر دارد:

  طرفین قرارداد آتی

  موقعیت:

  حداکثر موقعیت های هر مشتری حقیقی و حقوقی در معاملات آتی سکه:

  بر اساس دستورالعمل اجرایی معاملات آتی، سقف مجاز موقعیت‌های تعهدی باز برای مشتریان آتی توسط هیئت پذیرش و به پیشنهاد بورس و بر اساس شرایط بازار تعیین و اعلام می‌گردد که در حال حاضر سقف موقعیت‌های تعهدی باز با محدودیت‌های ذیل تعیین شده است:

  ✅محدودیت برای مشتریان حقیقی :

  ?مشتریان حقیقی مجازند در هر نماد معاملاتی (سررسید فعال) حداکثر ۲۵۰ موقعیت تعهدی خرید یا فروش اخذ نمایند.

  ?مجموع موقعیتهای مشتری حقیقی در تمامی نمادهای معاملاتی (سررسید فعال) نباید از ۷۵۰ موقعیت تجاوز کند، به عبارتی مشتری می‌تواند در مجموع ۷۵۰ موقعیت اعم از خرید و فروش در سررسیدهای مختلف داشته باشد.

  ✅محدودیت برای مشتری حقوقی :

  ?اشخاص حقوقی مجازند که ۲۵۰ موقعیت در هر نماد معاملاتی اخذ نمایند و این تعداد می‌تواند تا ۱۰ درصد سرمایه ثبتی شرکت افزایش یابد به شرطی که از ۲۰ درصد موقعیت‌های تعهدی باز کل بازار فراتر نرود.

  مزایای قراردادهای آتی

  بر اساس مزایایی که برای قرارداهای آتی گفته شد، مبادله کنندگان در یکی از گروه‌های زیر قرار خواهند گرفت:

  ✅پوشش دهندگان ریسک(Hedgers): هدف این گروه از مبادله‌کنندگان کسب سود نیست، بلکه آنان در پی استفاده از پوشش ریسک ناشی از تغییرات هستند.

  ✅گمانه سازان (Speculators): گمانه‌سازان یا همان سوداگران قصد مبادله کالای مورد قرارداد را ندارند و تنها بر اساس پیش‌بینی‌های خود از شرایط بازار و وضعیت قیمت در آینده، اقدام به خرید و فروش قراردادها می‌کنند و در حقیقت از عدم ثبات و نوسان قیمت‌ درآمد کسب می‌کنند.

  ✅آربیتراژگران (Arbitrageurs): این گروه خریداران و فروشندگان همزمان هستند که از اختلاف قیمت یک کالا به‌طور همزمان در دو یا چند بازار متفاوت، سود متفاوت کسب می‌کنند.

  اتاق پایاپای:

  اتاق پایاپای یک بخش اداری از شرکت بورس کالا است که تسویه قراردادهای معامله شده را بر عهده دارد. این بخش برای خریداران نقش فروشنده و برای فروشنده نقش خریدار را ایفا می‌کند و در حقیقت ضامن کلیه قراردادهای آتی است.

  وجه تضمین

  در قراردادهای آتی، برای آنکه طرفین قرارداد درآینده از معامله سرباز نزنند، هر دو طرف (خریدار و فروشنده)در شرط ضمن عقد، تعهد می‌کنند مبلغی را نزد اتاق پایاپای گذاشته و به تناسب تغییرات قیمت آتی، این مبلغ را تعدیل نمایند. به مبلغی که  نزد اتاق پایاپای گذاشته می‌شود، وجه تضمین گویند.

  برای مثال در معاملات آتی سکه، حداقل وجه تضمین۷۰% وجه تضمین اولیه به مبلغ ۷٫۷۰۰٫۰۰۰ ریال است. اگر وجه تضمین به کمتر از این مقدار برسد، اخطاریه افزایش وجه تضمین برای کارگزار صادر شده و کارگزار موظف است به مشتری اطلاع دهد. مشتری تا ساعت ۱۱:۳۰روز کاری بعد، فرصت خواهد داشت تا با واریز وجه یا با بستن قراردادهای مارجین شده، وجه تضمین را به ازای هر قرارداد به ۹,۵۰۰,۰۰۰ ریال برساند.

  همان طور که از نام  وجه تضمین اولیه مشخص است، این مبلغ به این دلیل از خریدار و فروشنده اخذ می‌گردد تا در صورت نوسان قیمت، سود طرف مقابل از آن پرداخت گردد. در شرایطی که مشتری در یک سر رسید موقعیت خرید و در سررسید دیگر موقعیت فروش اخذ کند به دلیل اینکه همواره در یک سررسید سود می‌کند و در یکی زیان، بنابراین ریسک کاهش شدید موجودی حساب مشتری کمتر می‌شود. از این رو در اکثر بازارهای آتی جهان به مشتریانی که در موقعیت معکوس همزمان اخذ می‌کنند تخفیف وجه تضمین اولیه داده می‌شود یعنی با مبلغی کمتر از ۲ وجه تضمین قادر خواهند بود ۲ موقعیت معکوس اخذ نمایند. میزان تخفیف بین سررسیدی که بورسهای مختلف به مشتریان می‌دهند تابع شرایط بازار و میزان همگرایی و یا واگرایی سررسیدهاست.
  به عنوان مثال در اکثر بورس های جهان تخفیف بین سررسید به گونه ایست که مشتری اگر قصد اتخاذ موقیعت معکوس همزمان داشته باشد نصف یک وجه تضمین اولیه می‌پردازد.یعنی به محض باز کردن موقیعت معکوس نصف وجه تضمین آزاد می‌شود.
  در بازار آتی ایران تا قبل از سال ۹۲ تخفیف بین سررسید وجود نداشت و مشتریان برای اتخاذ ۲ موقعیت معکوس باید ۲ وجه تضمین اولیه به حساب واریز می‌کردند ولی از تاریخ ۱۳۹۱/۰۷/۲۲ با تصمیم مسئولین بورس کالا تخفیف بین سررسید اعمال گردید و مقدار این تخفیف به این شکل می‌باشد که مشتری برای ۲ موقعیت معکوس تنها به یک وجه تضمبن اولیه نیاز دارد.

  در ادامه مطلب  توضیحات دقیق‌تری در این خصوص ارائه می‌گردد:
  بر این اساس بیش ترین موقعیت تعهدی خرید یا فروش مشتری معیار دریافت وجه تضمین است. به این معنا که اگر یک مشتری دارای ۴ موقعیت فروش در سررسید شهریور ماه باشد می تواند تا ۴ موقعیت خرید در سایر سررسیدها اخذ کند در حالیکه تنها وجه تضمین مربوط به ۴ قرارداد را پرداخته است.
  ?توجه فرمایید که در این صورت شما بر اساس میزان موجودی حسابتان می توانید در سررسیدهای دیگر موقعیت اخذ کنید.
  به طور مثال اگر شما ۴ موقعیت (خرید) در سررسید شهریور داشته باشید (وجه تضمین اولیه برای ۴ قرارداد برابر است با ۳,۸۰۰,۰۰۰=۴*۹۵۰,۰۰۰) و اگر موجودی حساب شما  برای مثال ۲,۹۰۰,۰۰۰ تومان باشد شما می‌توانید تنها ۳ موقعیت معکوس (فروش) در سررسیدهای دیگر اخذ فرمایید به طور مثال می‌توانید دو قرارداد فروش در سررسید تیر و یک قرارداد فروش در سررسید آبان ماه اخذ کند، حتی اگر موجودی حسابتان ۳,۷۹۹,۹۹۹ تومان باشد نیز تنها از تخفیف ۳ موقعیت بین سر رسید برخوردار خواهید بود.
  ?مجددا فرض کنید شما ۹۵۰,۰۰۰ تومان (وجه تضمین اولیه مورد نیاز برای یک قرارداد ) در حساب در اختیار خود پول دارید ، شما می‌توانید:
  یک موقعیت در یکی از سررسید ها (مثلا شهریور ماه) و یک موقعیت معکوس آن موقعیت در یک سررسید دیگر (هر سررسید غیر از شهریور) اتخاذ کنید.
  به عبارت دیگر شما یک موقعیت فروش در سررسید شهریورماه و یک موقعیت خرید در هر سررسید دیگر غیر از سررسید شهریور ماه برای مثال تیرماه اتخاذ کنید.
  در این حالت شما با یک وجه تضمین اولیه به مبلغ ۹۵۰,۰۰۰ تومان توانسته اید به جای یک موقعیت، دو موقعیت (ولی معکوس)  داشته باشید که گفته می‌شود از تخفیف وجه تضمین بین سررسیدها استفاده کرده‌اید.

  ✅با استفاده از تخفیف بین سررسید؛ مشتری می‌تواند با داشتن موجودی به اندازه یک وجه تضمین، در سررسید های دیگر (یک سررسید) یک موقعیت معکوس اخذ نماید. لازم به ذکر است با استفاده از تخفیف بین سررسید، مشتری آفست نمی شود بلکه یک موقعیت معکوس علاوه بر موقعیت فعلی‌اش اتخاذ می‌نماید.

   انواع تسویه

  انجام معامله

  انجام معاملات به صورت حراج حضوری و به وسیله نرم‌افزار الکترونیکی انجام می‌پذیرد. انجام معاملات به سه دوره زمانی تقسیم می‌گردد:

  ?مرحله پیش گشایش Pre Opening: از ساعت ۱۰ الی ۱۰:۳۰

  ?مرحله حراج پیوسته Continuous Trading: از ساعت ۱۰:۳۰ الی ۱۸:۵۵

  ?دوره پایانی Pre Closing: از ساعت ۱۸:۵۵ الی ۱۹

  دوره پیش گشایش هر روز از ساعت ۱۰ الی ۱۰:۳۰ است.

  حراج تک قیمتی هر روز راس ساعت ۱۰:۳۰ انجام خواهد گرفت.

  حراج پیوسته از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰:۳۰ الی ۱۸:۵۵ و در روز پنج شنبه از ساعت ۱۰:۳۰ الی ۱۵:۵۵ است.

  دوره پایانی معاملات از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۸:۵۵ الی ۱۹ و در روزهای پنج شنبه از ساعت ۱۵:۵۵ الی ۱۶ است.

  پایان جلسه معاملاتی از شنبه تا چهارشنبه راس ساعت ۱۹ و روزهای پنج شنبه راس ساعت ۱۶ است.

  اجرای سفارشات

  نحوه ثبت سفارش:

  ۱- اعلام دستور خرید یا فروش در معاملات آتی

  ۲- ثبت معاملات از طریق سامانه برخط (آنلاین) آتی

  اعلام قیمت تسویه

  نحوه محاسبه قیمت تسویه

  الف) اگر حجم معاملات ۳۰ دقیقه پایانی حداقل به ۲۰% حجم کل معاملات آن روز بیانجامد، آنگاه قیمت تسویه برابر خواهد بود با میانگین حجمی(وزنی) معاملات انجام شده در ۳۰ دقیقه پایانی آخرین جلسه معاملاتی روز:

  ?قیمت تسویه = میانگین حجمی قیمت‌ها در ۳۰دقیقه پایانی معاملات

  ب) در صورت عدم کشف نرخ به روش بند الف، اگر حجم معاملات ۶۰ دقیقه پایانی بیش از ۲۰% حجم کل معاملات آن روز باشد:

  ?قیمت تسویه = میانگین حجمی قیمت‌ها در ۶۰ دقیقه پایانی معاملات

  ج) در صورت عدم کشف نرخ به صورت بند ب:

  ?قیمت تسویه = میانگین حجمی قیمت‌ها در کل روز

  د) درصورت عدم معامله در یک روز:

  ?قیمت تسویه = میانگین بهترین سفارش خرید و بهترین سفارش فروش

  ه) در صورت عدم کشف نرخ به صورت‌های فوق:

  ?قیمت تسویه = قیمت تئوریک با نظر کمیته آتی و تصویب هیئت مدیره بورس

  اعلام اخطاریه افزایش وجه

  بازار جبرانیکارگزاری آگاه, آموزش بآشگاه, بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه , کد معاملاتی آتی سکه ,MARGIN CALL ,اجرای سفارشات در معاملات آتی کالا, آتی سکه, معاملات برخط آتی, نحوه محاسبه قیمت تسویه در معاملات آتی, اعلام اخطاریه افزایش وجه, بازار جبرانی, تحویل فیزیکی, مخاطرات و ریسک‌های حاکم بر بازار, کارمزد معاملات آتی, دامنه نوسان روزانه

  مثال:

  در نظر بگیرید که شما یک قرارداد آتی به قیمت ۹۲۷,۰۰۰ تومان در سررسید تیرماه خریده‌اید. شما برای این قرارداد مبلغ ۱ میلیون تومان نزد بورس به عنوان ایفای تعهدات خود ودیعه گذاشته‌اید، مبلغ ۱ میلیون تومان وجه تضمین اولیه شما است و بورس امکان نگهداری موقعیت شما را تا ۳۰ درصد وجه تضمین اولیه باز می‌گذارد. شما می‌توانید تا ۳۰ هزارتومان پایین‌تر از قیمت ۹۲۷,۰۰۰ تومان خود زیان داشته باشید (یعنی تا قیمت ۸۹۷,۰۰۰) اگر قیمت آتی تیرماه از ۸۹۷,۰۰۰ تومان کم‌تر شود و شما حساب خود را افزایش ندهید اخطاریه افزایش وجه تضمین دریافت خواهید کرد.

  برداشت وجوه

  گواهی آمادگی تحویل

  تحویل فیزیکیکارگزاری آگاه, آموزش بآشگاه, بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه , کد معاملاتی آتی سکه ,MARGIN CALL ,اجرای سفارشات در معاملات آتی کالا, آتی سکه, معاملات برخط آتی, نحوه محاسبه قیمت تسویه در معاملات آتی, اعلام اخطاریه افزایش وجه, بازار جبرانی, تحویل فیزیکی, مخاطرات و ریسک‌های حاکم بر بازار, کارمزد معاملات آتی, دامنه نوسان روزانه

  تبصره: قرارداد آتی آن دسته از خریداران و فروشندگانی که علی رغم اعلام آمادگی تعهد، به دلیل عدم ایفای تعهد از سوی طرف مقابل امکان تحویل ندارد، بر اساس “قیمت تسویه روزانه” روز پایان ” مهلت ارائه گواهی آمادگی تحویل “، ” تسویه نقدی” می شود.

  جریمه عدم ارائه گواهی آمادگی تحویل از طرف دارندگان موقعیت تعهدی باز خرید و فروش به میزان یک درصد ارزش کل قرارداد بر اساس قیمت تسویه همان روز معاملاتی قرارداد آتی است.

  ✅ جریمه عدم ارائه رسید انبار از طرف مشتریان فروشنده یک درصد ارزش قرارداد بر اساس قیمت تسویه آخرین روز معاملاتی است که به نفع خریدار کسر می گردد. همچنین در صورتی که قیمت بازار نقدی دارایی پایه از قیمت تسویه آخرین روز معاملاتی بیشتر باشد تفاوت این دو نرخ به نفع مشتری خریدار از فروشنده اخذ می گردد.

  ✅ جریمه عدم واریز وجه ارزش قرارداد بر اساس قیمت تسویه آخرین روز معاملاتی از طرف مشتریان خریدار، یک درصد ارزش قرارداد می باشد که به نفع فروشنده از حساب مشتری خریدار کسر می‌گردد و چنانچه قیمت بازار نقدی دارایی پایه از قیمت تسویه آخرین روز معاملاتی کمتر باشد تفاوت این دو نرخ به نفع مشتری فروشنده از خریدار اخذ می‌گردد.

  ✅ در تمامی موارد فوق کارمزد تسویه و تحویل هر دو سر معامله به نفع بورس از مشتری نکول کننده دریافت خواهد شد.

  دارندگان موقعیت تعهدی فروش موظند طی روز کاری پس از آخرین روز معاملاتی در زمان مشخص شده، با بانک تعیین شده توسط بورس جهت تعیین نوبت تماس گرفته و در روز تعیین شده سکه‌های خود را به کارشناس مربوطه تحویل دهند. بانک پس از دریافت وجه کارشناسی از مشتری، اقدام به تعیین اصالت و کارشناسی سکه نموده و در صورت تکمیل تعداد سکه ها اقدام به صدور رسید تحویل سکه می نماید (سکه مورد تایید سکه طلای تمام بهار طرح جدید و آخرین سال ضرب بانک مرکزی (سال ۱۳۸۶) می باشد). در صورت شناسایی سکه غیر بانکی، مشتری موظف است تا قبل از ساعت ۱۲ نسبت به جایگزین نمودن آن با سکه بانکی اقدام نماید. در صورت عدم تحویل سکه جایگزین توسط مشتری کل قرارداد وی نکول و عدم ایفای تعهد محسوب خواهد شد. به عنوان مثال چنانچه مشتری دو قرارداد تحویلی جمعاً به میزان ۲۰ قطعه سکه داشته باشد و ۲ قطعه سکه غیر بانکی در محموله تحویلی شناسایی شود و اقدامی در جایگزینی آنها صورت ندهد سکه تحویلی به بانک تنها ۱۰ قطعه معادل یک قرارداد خواهد بود و باقی سکه ها یعنی ۸ قطعه به وی مسترد خواهد گردید. خریدار و فروشنده جهت تسویه و تحویل می بایست هرکدام ۵۰۰۰ تومان کارمزد پرداخت کنند که این کارمزد از حساب مشتری اخذ می‌گردد.

  دارندگان موقعیت تعهدی خرید نیز می بایست تا ساعت ۱۲ روز کاری پس از آخرین روز معاملاتی کل وجه لازم متناسب با تعداد قراردادهای آتی مأخوذ را به حساب عملیاتی خود واریز نمایند. این مبلغ به صورت زیر محاسبه می شود:

  ?تعداد قراردادهای آتی اخذ شده *(کامزد تحویل+(۱۰* قیمت تسویه آخرین روز معاملاتی))

  خریدارانی که که وجه قرارداد را بر اساس نرخ تسویه آخرین روز معاملات به حساب دراختیار واریز نموده اند موظف اند، در ساعات تعیین شده در اعلامیه تحویل با بانک سامان جهت تعیین وقت دریافت سکه اقدام نمایند. در همین روز مشخص می شود که آیا طرف مقابل نکول کرده است یا خیر. در صورت عدم نکول خریداران میبایست در تاریخ تعیین شده توسط بانک به بانک عامل مراجعه نمایند و در غیر این صورت جریمه اخذ شده از فروشنده به حساب مشتری واریز می شود که در قسمت جرایم به طور کامل توضیح داده خواهد شد. کارگزار خریدار باید در زمان دریافت سکه در بانک حضور داشته باشد.

  مخاطرات و ریسک‌های حاکم بر بازارکارگزاری آگاه, آموزش بآشگاه, بآشگاه مشتریان کارگزاری آگاه , کد معاملاتی آتی سکه ,MARGIN CALL ,اجرای سفارشات در معاملات آتی کالا, آتی سکه, معاملات برخط آتی, نحوه محاسبه قیمت تسویه در معاملات آتی, اعلام اخطاریه افزایش وجه, بازار جبرانی, تحویل فیزیکی, مخاطرات و ریسک‌های حاکم بر بازار, کارمزد معاملات آتی, دامنه نوسان روزانه

  ?وجود نسب اهرمی در این معاملات می تواند ریسک سرمایه گذاری را بالا ببرد. لذا انجام معامله در این بازار باید با دقت و بررسی بسیار دقیق صورت گیرد زیرا استفاده از این ابزار به دلیل ایجاد اهرم و یا وام گیری زیاد و ارزش خیالی بالایی که ایجاد می کند می تواند منجر به زیان های شدیدی شود.

  ?عدم انطباق روزهای کاری بورس سکه با روزهای معاملات طلا در بازارهای جهانی سبب کاهش همپوشانی روزهای معاملاتی سکه و طلا می شود.لذا در صورتی که قصد انجام معاملات با استفاده از قیمت های جهانی طلا را داریم تا حد امکان تحلیلهای بلند مدت تری از روند حرکتی طلا داشته باشیم.

  ?به دلیل اینکه در بررسی قیمت طلا لازم است تا نرخ برابری دلار نیز در نظر گرفته شود، لذا تا حدی پارامترهای دخیل در تصمیم گیری افزایش می‌یابد.

  ?عدم آشنایی با قوانین و مقررات: عدم علم به قوانین حاکم بر هر بازار‌می‌تواند فرد را با مخاطراتی مواجه نماید. برای مثال در زمان تحویل فیزیکی، چنانچه شخص در موقعیت تعهدی فروش از این قانون مطلع نباشد که موظف است تا ساعت ۱۲ روز کاری بعد از آخرین روز معاملاتی، رسید انبار یا اصل کالای مورد تعهد را به اتاق پایاپای ارائه نماید، دارنده موقعیت تعهدی فروش مشمول جریمه مقرر در قرارداد خواهد شد.

  ?محدودیت های زمانی

  ?شرایط اضطراری

  ?لازم است تا فعالان بازار آتی، در راستای آگاهی از اطلاعیه‌­ها و تغییرات مربوط به معاملات قراردادهای آتی نظیر تغییرات مربوط به وجه تضمین، به‌صورت مستمر به سایت رسمی بورس کالای ایران مراجعه نمایند.

  کارمزد معاملات آتی

  در بازار معاملات آتی،کارمزدها شامل موارد زیر است:

  دامنه نوسان روزانه

  حد نوسان قیمت روزانه حداکثر تا ۵±درصد با توجه به قیمت تسویه روز قبل است. در معاملات آتی میزان نوسان روزانه قیمت نسبت به قیمت تسویه روز قبل ۵%(-،+) خواهد بود. به عبارت دیگر معامله گر مجاز است سفارشاتی با قیمت درمحدوده ۵ درصد پایین تر از قیمت تسویه روز قبل تا ۵ درصد بالاتر از قیمت تسویه روز قبل در سیستم معاملات قرار دهد و نمی تواند سفارشی با قیمت خارج از محدوده ذکر شده در سیستم قرار دهد.
  همچنین در صورتی که قیمت‌های بدست آمده مضربی از تیک سایز (حداقل تغییر قیمت سفارش) نباشد، در سفارشات فروش حداقل قیمت سفارش به بالا گرد شده و در سفارشات خرید حداکثر قیمت سفارش به پایین گرد می‌گردد.
  برای مثال در صورتی‌که قیمت تسویه روز گذشته ۹۷۳,۵۰۰ تومان باشد حد نوسان روزانه بین ۹۲۴,۸۲۵ و ۱,۰۲۲,۱۷۵ قرار می‌گیرد که این اعداد مضربی از حداقل تغییر قیمت سفارش  (۵۰۰ تومان) نیست، بنابراین گرد شده آن برابر ۹۲۵,۰۰۰  و ۱,۰۲۲,۰۰۰ تومان خواهد بود.

  میزان بهینه تعداد قرارداد

  چند نکته پابانی در نحوه ارائه سفارش: 

  ?هنگام تماس با کارگزاری و معامله گر جهت انجام معاملات ، به صورت صریح و شفاف دستور خرید موقعیت تعهدی یا فروش موقعیت تعهدی را اعلام نمایید و از کلمه بستن قرار داد استفاده نکنید.

  ?جهت انجام معاملات با شرکت کارگزاری در ارتباط باشید و از تماس با تلفن شخصی معامله گر اجتناب کنید.

  ?هنگام اعلام باز کردن موقعیت تعهدی خرید یا فروش ، تحت هیچ شرایطی با معامله گر در خصوص وضعیت بازار مشورت نکنید.

  ?از وضعیت روز بازار و تحلیل مستمر بازار آتی آگاهی کسب کنید.

  ?در خواست حذف سفارش خود را به‌موقع و پیش از انجام سفارش توسط کارگزار، ارسال نمایید.

  ?برای بهره‌برداری مناسب از فرصت‌های موجود در بازار، امکان تحمل ریسک‌های کلان ، روش تسویه و چگونگی پوشش ریسک آگاهی و شناخت کافی کسب کنید.

  درپایان یادآور می‌شویم که سرمایه‌گذاری در بازار آتی، همچون سرمایه‌گذاری در سایر حوزه‌ها ممکن است به سود یا زیان سرمایه‌گذار بیانجامد. اما مطالعه و افزایش سطح آگاهی و علم به قوانین حاکم بر این بازار جذاب، ریسک حاکم بر این بازار را کاهش داده و بر جذابیت آن می‌افزاید.

  سوالات متداول

  نماد عسکه7502 به این معنا است که موعد تحویل سکه های این نماد نیمه دوم (2) ماه پنجم (05) از سال نود و هفت (7) است. البته چنانچه اخرین رقم سمت راست نماد عدد صفر باشد به این معنا است که در آن ماه فقط یک سررسید تعریف شده است که البته این سررسید می تواند یک روز خاص در آن ماه باشد که در نیمه اول یا دوم ماه است. دلیل اینکه عدد سال (97) در نماد درج نشده است، محدودیت 8 کاراکتری نام نمادها است.

  اما در نامگذاری نام بلند نماد این ابهام نیز رفع شده است.

  پ.خ.سکه97052-970513 به این معنا است که این اوراق، اوراق پیش خرید سکه برای موعد تحویل نیمه دوم ماه 5 سال 97 است (97052) که آخرین روز معاملاتی آن نماد روز 13/05/97 خواهد بود و معمولا موعد تحویل در نظر گرفته شده برای این نماد دو یا سه روز کاری بعد از آخرین روز معاملاتی تعریف شده است که در مورد این نماد، روز 16 مرداد سال 97 خواهد بود.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  دانلود کنید
  مهدی 3 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید