توجه : تمامی مطالب این سایت توسط ربات از طریق نتایج گوگل جمع آوری شده و تمامی مطالب عکس ها و لینک های دانلود برای سایت های دیگر است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  فتح قسطنطنیه در چه سالی توسط امپراتوری عثمانی اتفاق افتاد

  دسته بندی :
  1. نکس 98
  2. مطالب سایت
  28بازدید

  فتح قسطنطنیه در چه سالی توسط امپراتوری عثمانی اتفاق افتاد را از سایت نکس 98 دریافت کنید.

  سقوط قسطنطنیه

  قسطنطنیه: سقوط یک امپراتوری، ظهور یک امپراتوری - روایت فتح سلطان محمد - دینو

  قسطنطنیه: سقوط یک امپراتوری، ظهور یک امپراتوری - روایت فتح سلطان محمد - دینو

  پایتخت امپراتوری روم شرقی در تاریخ ۲۹ می ۱۴۵۳ توسط ارتش عثمانی تحت رهبری سلطان محمد دوم فتح شد، با این فتح عثمانی‌ها تبدیل به یکی از قوی‌ترین امپراتوری‌هایی شدند که تاریخ به خود دیده بود و امپراتوری روم شرقی برای همیشه از میان رفت. بعد از فتح قسطنطنیه، لقب فاتح به نام سلطان ۲۱ ساله اضافه شد. این روایت فتح سلطان محمد یکی از بزرگ‌ترین سلاطین عثمانیست.

  سلطان محمد فاتحعلیرغم سن کمش، سلطان محمد جوان محاصره استانبول را آغاز کرد، او می‌خواست تا فرمانده موعود پیامبر اسلام حضرت محمد صلی‌الله باشد که در حدیث «روزی قسطنطنیه فتح خواهد شد، چه بزرگ و مقدس باشد آن فرمانده و سربازانش» او را فاتح قسطنطنیه خوانده بود.

  آغاز نبرد بزرگ، جنگ در زمین و دریا

  در آغاز او تاکتیک‌های سوق‌الجیشی را برای داخل و بیرون منطقه پیشبینی نمود و سپس برای فتح قسطنطنیه عازم شد. قسطنطنیه برای سال‌های متمادی یک امپراتوری بود. در آغاز این شهر با آتش توپخانه‌ای که توسط خود محمد دوم طراحی شده بود بمباران شد، شهر پیش از این بارها مورد تهاجم قرار گرفته بود اما دیوارهای بلند و بزرگش مانع از ورود دشمن می‌شد، سلطان محمد دوم با استفاده از توپ‌هایش این وضع را برای همیشه تغییر داده و داستان فتح سلطان محمد تاریخی شد.

  خلیج شاخ طلایی
  در تاریخ ۲۹ آوریل ۱۴۵۳ سلیمان پاشا نخستین هجوم را برای ورود به خلیج شاخ طلایی انجام داد، اما در شکستن زنجیری که در دهانه خلیج قرار داده شده بود شکست خورد، این زنجیر که بر روی کنده‌های درخت قرار داده شده بود آن‌قدر قوی بود تا از ورود کشتی‌های عثمانی به داخل خلیج طلایی جلوگیری کند. این پیروزی کشتی‌های پاپ، روحیه را در میان ارتش عثمانی به شدت کاهش داد.

  در میان این هرج و مرج و احساس شایع شکست با وعده پیروزی روحانیون، سلطان محمد قول پیروزی در این نبرد را داد. سلطان محمد نوع جدیدی از توپ را به وجود آورد که humbara خوانده می‌شد، که امروزه به نام خمپاره‌انداز شناخته می‌شود، این توپ به مورد اصابت قرار دادن هدف کمک زیادی می‌کرد، این کشفی مهم در تاریخ نظامی جهان به شمار می‌رفت. اما توپ‌ها به اندازه کافی برای فتح شهر قوی نبود.

  عبور از غیرممکن، ورود به خلیج

  با تشویق روحانیون، سلطان محمد دوم تصمیم مهمی درباره نیروی دریایی‌اش گرفت. ناوگان عثمانی در دولماباغچه که از طریق زمین به خلیج شاخ طلایی راه داشت لنگر انداخت، حال یک شگفتی بزرگ در راه بود، چندین کشتی و قایق بادبانی با طناب به وسیله سربازان به‌سوی اسکله هدایت شدند. در صبح روز ۲۲ آوریل هنگامی که امپراتوری روم شرقی از خواب برخاست شاهد یک شگفتی بود و هنگامی که بیزانسی‌ها کشتی‌های عثمانی را در خلیج شاخ طلایی دیدند، وحشت‌زده شدند.

  فتح قسطنطنیه
  فتح سلطان محمد ، فتحی به عظمت یک امپراتوری

  در روز ۲۹ می، ارتش عثمانی یورش نهایی را آغاز کرد. این محاصره‌ای بود که از روز جمعه ۶ آوریل ۱۴۵۳ تا روز سه‌شنبه ۲۹ می ۱۴۵۳ یعنی زمانی که شهر توسط عثمانی‌های تحت رهبری سلطان محمد دوم فتح شد به طول انجامید. با فتح سلطان محمد دوره جدیدی در تاریخ آغاز گردید و توازنی جدید در جهان به وجود آمد.

  منبع مطلب : dinu.ir

  مدیر محترم سایت dinu.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  دانلود کنید
  مهدی 16 روز قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید