توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  شرایط بازنشستگی پیش از موعد تامین اجتماعی

  دسته بندی :
  1. نکس 98
  2. مطالب سایت
  8بازدید

  شرایط بازنشستگی پیش از موعد تامین اجتماعی را از سایت نکس 98 دریافت کنید.

  شرایط بازنشستگی زودهنگام برای بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی

  به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  آدم‌های زرنگ، همیشه به فکر آتیه خود هستند؛ فقط امروز را نگاه نمی‌کنند و به قول معروف، همیشه روز‌های پیری و ضعف ناشی از آن را مد نظر قرار می‌دهند.

  چه کسانی زودتر بازنشسته می‌شوند؟

  تا یک قرن پیش، فرزندان به عنوان حامی دوران پیری افراد، نقش مؤثری در رفاه و آسایش ایام کهولت والدین بازی می‌کردند.

  جایگاه بزرگ تر‌ها آن‌قدر محکم بود که هیچ‌کس به خیالش هم نمی‌رسید ممکن است روزی، روزگاری، پدران و مادران کهن سال این مرز و بوم، سر از خانه سالمندان در بیاورند. اما بالاخره، با همه زشتی‌ها و تلخی‌هایش، این پدیده مذموم وارد جامعه ما شده است و سایه شوم آن را همه جا حس می‌کنیم.

  از طرف دیگر، مخارج سرسام‌آور ایام پیری، از دارو گرفته تا پذیرایی از نوه‌های شیرین‌زبان، همه ما را به این فکر می‌اندازد که برای گذران عزتمند سال‌های پایانی حیات، تمهیداتی بیندیشیم که در رأس همه آن ها، احراز کردن شرایط بازنشستگی و به دست آوردن مزایای مربوط به آن است.

  در این بین، هستند افرادی که با دارا بودن شرایط ویژه، می‌توانند زودتر از دیگران بازنشسته شوند و با خیال راحت به دنبال برنامه‌های ایام میان سالی و کهولتشان بروند. در این نوشتار قصد نداریم درباره بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت حرفی بزنیم؛ آن ها، الحمدلله، همیشه کارشناس و مسئول در کنارشان هست و می‌توانند در چشم بر هم زدنی، جواب پرسش خود را بیابند؛ روی سخن ما با بیمه شدگان تأمین اجتماعی است؛ عزیزانی که در کسوت کارگر، در کارگاه‌های کوچک و بزرگ این مرز و بوم، کار می‌کنند و نقشی اساسی در ارتقا و پیشرفت میهنمان دارند. می‌خواهیم به این عزیزان، از شرایط بازنشستگی زودهنگام برای بیمه شدگان تأمین اجتماعی بگوییم.

  یادآوری یک نکته
  قبل از آن‌که بخواهیم درباره شرایط بازنشستگی زودهنگام صحبت کنیم، باید یک نکته را به یاد داشته باشیم. فرایند بازنشستگی معمولاً تابع دو عامل سابقه کار و سن فرد است؛ یعنی شما برای آن‌که بتوانید از مزایای بازنشستگی استفاده کنید، باید در یک یا هر دو عامل، با شرایط تعریف شده در قانون، حد نصاب لازم را کسب کرده باشید.

  ۱- بازنشستگی بدون شرط سنی
  معمولاً در قوانین و مقررات تأمین اجتماعی سراسر دنیا، سقفی را برای سوابق در نظر می‌گیرند که بیمه شده با عبور از آن، می‌تواند تقاضای بازنشستگی کند. در ایران، این سقف، ۳۵ سال پرداخت حق بیمه است که البته افراد مشمول آن، به ندرت پیدا می‌شوند؛ این‌که کسی پیش از رسیدن به سن قانونی بازنشستگی، ۳۵ سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد، خیلی نادر است؛ اما اگر چنین اتفاقی افتاد، می‌تواند بدون قید و شرط، از سازمان تأمین اجتماعی، تقاضای بازنشستگی کند. (تبصره ۳، ماده ۷۶ قانون تأمین اجتماعی)

  ۲- بازنشستگی پیش از موعد بانوان
  بانوان، عموماً، به دلیل مسئولیت‌هایی که در منزل دارند، به حمایت‌های ویژه قانونی نیازمند هستند. قانون گذاران با توجه به شرایط خاص کار بانوان، تسهیلات و تمهیداتی را برای آسان کردن شرایط و کمک به حفظ جایگاه مادری و همسری بانوان، به کار می‌گیرند که یکی از آن ها، امکان بازنشستگی پیش از موعد است. بانوان می‌توانند با ۴۲ سال سن و با دارا بودن ۲۰ سال سابقه کار، بازنشسته شوند، البته مستمری بازنشستگی آن ها، ۲۰ روزه حساب خواهد شد. (تبصره ۴، ماده ۷۶ قانون تأمین اجتماعی)

  ۳- بازنشستگی در مشاغل سخت
  شغل شما سخت و زیان‌آور است؟ مطمئن اید؟! اگر این طور است، می‌توانید با ۲۰ سال اشتغال متوالی یا ۲۵ سال اشتغال غیرمتوالی در این حرفه، بدون احراز شرط سنی، تقاضای بازنشستگی کنید. فقط یادتان باشد که صرف ادعای شما برای سخت و زیان‌آور بودن شغل‌تان، ملاک عمل سازمان تأمین اجتماعی نیست. اگر چنین ادعایی دارید، باید شغل‌تان در فهرست مشاغل سخت و زیان‌آور قرار داشته باشد یا این‌که کارشناسان و بازرسان اداره کار، سخت و زیان‌آور بودن حرفه شما را تأیید کنند. به هر حال، برای به دست آوردن مزایای بازنشستگی از این طریق، راه طولانی و دشواری پیش رو دارید؛ پس سعی کنید خونسرد باشید! (بند «ب»، تبصره ۲، ماده ۷۶ قانون تأمین اجتماعی)

  ۴- بازنشستگی با احراز حد سنی
  اگر شما آقایی هستید که به سلامتی از ۶۰ سالگی عبور کرده‌اید یا خانمی هستید که با وجود جوان ماندن و ظاهر ۲۵ ساله، به ۵۵ سالگی رسیده‌اید! می‌توانید به دنبال بازنشستگی باشید. این دو حد سنی برای آقایان و خانم‌ها، مرز احراز شرایط بازنشستگی است، به شرط آن‌که بتوانند حداقل سابقه پرداخت حق بیمه را در کارنامه خود داشته باشند؛ شما آقا یا خانم محترمی که پس از احراز حداقل سن، قصد بازنشستگی دارید، باید دست کم ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشید؛ البته به تازگی تسهیلاتی برای کمک به کسانی که کمتر از این رقم دارند، اما حد سنی را به دست آورده‌اند، در نظر گرفته شده است که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید؛ هرچند اگر سابقه کار شما کمتر از ۳۰ سال باشد، مستمری دریافتی ماهانه شما هم، کمتر از ۳۰ روز خواهد بود. (ماده ۷۶ قانون تأمین اجتماعی)

  ۵- بازنشستگی پیش از موعد معلولان
  معلولانی که ۲۰ سال سابقه کار دارند، می‌توانند با احراز شرایط سنی ۴۵ سال برای بانوان و ۵۰ سال برای آقایان، از ۱۰ سال سنوات ارفاقی استفاده کنند و با ۳۰ روز حقوق بازنشسته شوند. در مورد جانبازان عزیز، شرط سنی ملاک عمل نیست و آن‌ها می‌توانند به محض تکمیل ۲۰ سال سابقه کار، بدون در نظر گرفتن شرایط سنی، تقاضای بازنشستگی کنند. هرچند برخی از کارشناسان معتقدند که شرط سنی مذکور برای معلولان عادی هم، نباید اجرایی شود، اما در عمل کمتر این مسئله مورد توجه قرار می‌گیرد. (تبصره ۷، ماده یک آیین نامه اجرایی قانون اصلاح قانون نحوه بازنشستگی جانبازان انقلاب اسلامی ایران و جنگ تحمیلی و معلولین عادی و شاغلین مشاغل سخت و زیان آور)

  منبع: خراسان

  انتهای پیام/

  چه کسانی زودتر بازنشسته می‌شوند؟

  منبع مطلب : www.yjc.ir

  مدیر محترم سایت www.yjc.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  8 روش بازنشستگی + 15 مدرک و مرحله برای درخواست بازنشستگی

  8 روش بازنشستگی + 15 مدرک و مرحله برای درخواست بازنشستگی

  بازنشستگی کارگران از جمله حقوق انسانی به شمار می رود که کارگر بر اساس سابقه کار یا سالخوردگی، با برخورداری از هزینه زندگی از ادامه انجام کار معاف می شود و به این اعتبار قرارداد وی نیز خاتمه می یابد. در این خصوص قانون کار تعهداتی را برای کارفرما و قانون تامین اجتماعی حمایت های خاصی را برای کارگر قائل شده است. در این مقاله شرایط بازنشستگی، بازنشستگی فوق العاده، میزان مستمری بازنشستگی و سایر جوانب این امر را مورد کاوش و پژوهش قرار می دهیم.

  انواع بازنشستگی

  ماده 23 قانون کار برخورداری از مستمری بازنشستگی کارگران را به قانون تامین اجتماعی سپرده است و فصل هفتم این قانون، اختصاص به شرایط برخورداری و میزان مستمری بازنشستگی دارد. شرایط بازنشستگی متفاوت است و به عوامل مختلفی مانند سال‌های پرداخت حق بیمه، سن بیمه‌شده، سختی کار و شرایط بیمه‌شده و جنسیت او بستگی دارد. در همین راستا انواع بازنشستگی به تفکیک موارد فوق را مورد بررسی قرار می دهیم.

  شرایط بازنشستگی به صورت کلی

  ماده 76 قانون تامین اجتماعی و تبصره های الحاقی آن، شرایط برخورداری از مزایای بازنشستگی را مشخص کرده است. به صورت کلی،طبق این ماده به صورت معمول هر فرد تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی چنانچه 20 سال حق بیمه پرداخت کرده و به سن 60 سال برای مردان و 55 سال برای زنان که سن تعیین‌شده برای بازنشستگی است رسیده باشد، می‌تواند بازنشسته شود.  اما این ماده دارای تبصره‌هایی است که افراد در شرایط مختلف می‌توانند مطابق آن بازنشسته شوند. هریک از این قوانین را به صورت جداگانه در ادامه توضیح می دهیم.

  1- بازنشستگی پیش از موعد بر اساس حق بیمه پرداختی

  تبصره1 از ماده 76 قانون بازنشستگی سازمان تامین اجتماعی مقرر می دارد افرادی که 30 سال حق بیمه پرداخت کرده باشند در صورتی که به سن 50 سالگی برای مردان و 45 سالگی برای زنان رسیده باشند می‌توانند بازنشسته شوند.

  2- بازنشستگی بدون در نظر گرفتن شرط سنی

  طبق تبصره 3 ماده 76 قانون تامین اجتماعی، بیمه‌شده در هر شغلی که باشد با پرداخت 35 سال حق بیمه و بدون در نظر گرفتن سن او بازنشسته می‌شود. این میزان بالاترین مقدار محاسبه سنوات کاری در بیمه تامین اجتماعی است و اگر سوابق بیشتر از 35 سال باشد، مورد پذیرش و محاسبه مستمری قرار نمی‌گیرد. بنابراین همه افراد در هر سنی با داشتن 35 سال سابقه بیمه می‌توانند بازنشسته شوند.

  3- بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان آور

  طبق بخش ب تبصره 2 ماده 76 قانون تامین اجتماعی، مشاغلی که به عنوان مشاغل سخت و زیان‌آور تعریف شده‌اند و به تناسب شغل، کارگر، فشار جسمی و روحی بسیاری را متحمل می شود، کسانی که در این مشاغل فعالیت می‌کنند مطابق قانون بازنشستگی با داشتن سابقه 20 سال متوالی در پرداخت حق بیمه بدون شرط سنی می‌توانند بازنشسته شوند. در صورتی که سوابق بیمه‌شده به صورت متناوب باشد باید 25 سال حق بیمه پرداخت کرده باشد تا مشمول بازنشستگی شود

  نکته: هر سال سابقه پرداخت حق بیمه در مشاغل سخت و زیان آور، یک و نیم سال محاسبه می شود.

  همچنین بخوانید: 22 شغل سخت و زیان آور

  4- بازنشستگی زنان

  طبق تبصره 4 ماده 76 قانون تامین اجتماعی، زنان مشغول به کار در محیط‌های کاری مشمول قانون کار می‌توانند در 42 سالگی در صورتی که 20 سال سابقه کار داشته باشند درخواست بازنشستگی کنند. 

  نکته: در این نوع  بازنشستگی،کارگران زن، با احتساب 20 روز حقوق، مستمری دریافت خواهند کرد.

  مضافا طبق برنامه ششم توسعه زنان بیمه شده مشمول سایر قوانین استخدامی می توانند با 20 سابقه کار و پرداخت حق بیمه با 50 سال سن و 20 روز حقوق بازنشسته شوند.

  5- بازنشستگی جانبازان و آزادگان

  سن بازنشستگی برای این افراد 10 سال کمتر است و اگر سنوات پرداخت حق بیمه 20 سال شده باشد بیمه‌شده اگر مرد باشد در سن 50 سالگی و اگر زن باشد در سن 45 سالگی می‌تواند بازنشسته شود.

  نکته: جانبازانی که بین20% تا40% دارای نقص عضو یا کاهش توانایی باشند حداقل 3 و حداکثر 6 سال به سوابق آن ها اضافه خواهد شد. برای درجات بین 40% تا از کار افتادگی کامل حداقل 6 و حداکثر 10 سال ارفاق خواهد شد.

  6- بازنشستگی معلولان

  معلولان عادی می توانند با 20 سال سابقه بازنشسته شوند و به میزان معلولیت از سابقه ارفاقی برخوردار گردند. شرط سنی برای آقایان معلول 50 و برای خانمها 45 سال می باشد.

  7- بازنشستگی در اشتغال به بیش از65 سال سن

  مطابق ماده 78 قانون تامین اجتماعی، کارفرما می‌تواند برای افرادی که حداقل 5 سال بیشتر از سن بازنشستگی کار کرده‌اند درخواست بازنشستگی کند. حداکثر سن برای مردان 65 سال و برای زنان 60 سال است.

  8- بازنشستگی با سابقه کاری کمتر از20 سال

  به موجب قانون بودجه سال91 شرایطی ایجاد شده است تا بیمه‌شده با سوابق کمتر از 20 سال نیز بتواند بازنشسته شود. در این شرایط بیمه‌شده باید حداقل 10 سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد و چنانچه به سن بازنشستگی رسیده باشد که در مردان 60 سالگی و در زنان 55 سالگی است، بازنشسته می‌شود.

  نکته مهم در این خصوص این است که ماده 111 قانون بازنشستگی سازمان تامین اجتماعی درباره این افراد اجرا نخواهد شد و میزان مستمری پرداختی بر اساس سنواتی که بیمه‌شده حق بیمه پرداخت کرده است محاسبه می‌شود. (برای مثال اگر با 15 سال سابقه بیمه بازنشسته شوند فقط مستمری 15 روز را دریافت می نمایند).

  همچنین با سابقه کمتر از 10 سال (مثلا 6سال) می توانند با خرید تفاوت سابقه تا 10 سال (یعنی 4سال) سابقه بیمه خود را به 10 سال رسانده و در نهایت با 10 روز مستمری بازنشسته شوند.

  بنابراین، این افراد حسب مورد با10تا 20 روز حقوق بازنشسته می‌شوند که مبنای پرداخت مستمری بازنشستگی آنان خواهد بود و این امر چندان مطلوب نیست.

  محاسبه میزان مستمری بازنشستگی

  بر اساس ماده77 قانون تامین اجتماعی، میزان مستمری بازنشستگی، عبارت است از یک سی ام متوسط مزد یا حقوق بیمه شده ضربدر سنوات پرداخت حق بیمه، مشروط بر آنکه از سی و پنج/سی ام متوسط مزد یا حقوق کارگر تجاوز ننماید.

  در تبصره همین ماده نحوه محاسبه متوسط مزد یا حقوق برای محاسبه مستمری بازنشستگی مشخص شده است. 

  مجموع مزد یا حقوقِ مبنایِ پرداختِ حق بیمه کارگر در دو سال آخر تقسیم بر بیست و چهار=متوسط مزد یا حقوق کارگر.

  به این ترتیب در واقع مزد یا حقوقی که بیمه شده در آخرین دو سال پایان کار خود دریافت می کند و حق بیمه ماهانه او بر مبنای آن محاسبه می شود، نقش مهمی در تعیین مستمری بازنشستگی دارد. در همین راستا ماده ۸۲ برنامه ششم توسعه مقرر می دارد:

   همچنین بر اساس ماده 111 قانون تامین اجتماعیمستمری از کارافتادگی کلی و مستمری بازنشستگی و مجموع مستمری بازماندگان در هر حال نباید از حداقل مزد کارگر عادی کمتر باشد. (این قانون مشمول افرادی می باشد که حداقل 20 سال سابقه بیمه برای بازنشستگی دارند).

  مراحل و مدارک مورد نیاز برای درخواست بازنشستگی

  !!!جهت دریافت فرم های مورد نیاز برای طی مراحل اداری درخواست بازنشستگی اینجا کلیک کنید.

  مشاوره تلفنی حقوقی با وکیل

  مشاوره حقوقی آنلاین رایگان  لیست وکلای متخصص 

  منبع مطلب : dadpardaz.com

  مدیر محترم سایت dadpardaz.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 11 روز قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید