توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  دو مورد از تفاوت های علمی و ادبی را بنویسید

  دسته بندی :
  1. نکس 98
  2. مطالب سایت
  11بازدید

  دو مورد از تفاوت های علمی و ادبی را بنویسید را از سایت نکس 98 دریافت کنید.

  تفاوت نوشته علمی با نوشته ادبی

  #آموزش/ تفاوت های نوشته علمی با قالب ادبی (بیان برخی موارد، بررسی نوعی با داستان)

  با سلام خدمت دوستان حاضر و غایب در شبکه!
  در کل قالب علمی با انواع ادبی تفاوت هایی دارد.

  1. علائم سجاوندی( نقطه، کاما، نقطه کاما،…) در نوشته های داستانی در مقایسه با نوشته علمی به شکل ویژه تر مورد استفاده قرا می گیرد. اما در نوشته علمی این علائم برای گویایی و خوانایی مطلب مطابق استاندارد خودش (نه ویژه تر) استفاده می شود.

  2. در نوشته علمی شما با زاویه سوم شخص می نویسید. و زاویه دوم شخص ممنوع است. از اول شخص هم به صورت خیلی محدود استفاده می شود.

  اما در قالب داستانی به راحتی از سه زاویه دید اول شخص(نمونه: می پرسی چطور شد مرد سیاسی شدم) دوم شخص( نمونه: بنویس، لطفا بنویس) و زاویه دید سوم شخص( نمونه: باد و باران شدیدی شهر را به هم ریخته بود) بسته به نوع روایت استفاده می شود.

  3. نوشته علمی یافته های پژوهشی از حقایق و واقعیت ها است. هر نوع دخل و تصرف از طریق به کارگیری احساسات و عواطف در آن ممنوع است. اما روایت داستانی واقعیت نیست، و شما براحتی می توانید آن را با احساسات گره بزنید.

  توضیح این که اگر روایت داستان برگرفته از واقعیت بیرونی هم باشد، زمانی که وارد روایت داستانی می شود، می شود واقعیت داستانی.

  4. در نوشته علمی شما موظف هستید آنچه بیان می کنید، مستندهای آن را هم بیان کنید اما در روایت داستانی چنین الزامی وجود ندارد و ممکن است حتی محتوای داستان شما کاملا خیالی باشد.

  5. در نوشته داستانی از توصیف برای بیان جزئیات و فضا سازی،… استفاده می شود اما در نوشته علمی ما از توصیفی استفاده می کنیم که به آن توصیف علمی گفته می شود (این توصیف خودش هفت مدل است و خاص بیان علمی است)

  6. تقریبا ساختار بیشتر جمله های روایت داستان غیر مستقم است یعنی مطابق دستور زبان نیست ( دستور مند نیست) اما جمله های نوشته علمی مستقم است( دستورمند است)
  توضیح این که استفاده بسیار کم جمله های غیر دستورمند در نوشته علمی هم حساب شده و با هدف بلاغی است.

  لطفا پژوهش کنید! این تفاوت ادامه دارد… .

  فرمایشی از نبی مکرم اسلام (صلی الله علیه و اله) داریم که می فرمایند:《قیدوا العلم بالکتابه》دانش را با نگارش به بند کشید. بحار الانوار، ج2، ص151

  بنده هم امروز با پای اراده و خیلی خودآگاه سری زدم به بایگانی حافظه و این دانش خفته در تاریک جای مغز را دعوت به حضور در روشنایی کردم بعد هم مطابق فرمایش پیامبر گرامی(ص) برای استفاده شما عزیزان به زیور قلم‌ آراستم.

  با اجازه از مدیر گروه خوب تمرین نوشتن بنده این پست را درعمومی هم منتشر می کنم تا دوستان شبکه هم استفاده کنند.

  #به_قلم_خودم/#تولیدی

  منبع مطلب : narsis.kowsarblog.ir

  مدیر محترم سایت narsis.kowsarblog.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 6 روز قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید