توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  در قرآن پاداش بهشت برای چه کسانی تضمین شده است؟

  دسته بندی :
  1. نکس 98
  2. مطالب سایت
  9759بازدید

  در قرآن پاداش بهشت برای چه کسانی تضمین شده است؟ را از سایت نکس 98 دریافت کنید.

  دیدگاه قرآن در مورد پاداش شهادت چیست؟

  دیدگاه قرآن در مورد پاداش شهادت چیست؟

  به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از استان مرکزی، خداوند چه زیبا در آیه 160 سوره مبارکه آل عمران می‌فرماید «وَلاَ تَحْسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلُواْ فِی سَبیلِ‌اللّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْیَاء عِندَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ، هرگز کسانی را که در راه خدا کشته شده‌‏اند مرده مپندار بلکه زنده‌‏اند که نزد پروردگارشان روزی داده می‏‌شوند».

  شهید از واژگانی همچون شجاعت، همت، یاری مسلمان و در نهایت دیدار با حضرت باریتعالی تشکیل می‌شود، شهدا دانسته و آگاهانه این صفات را در وجود خویش پرورش داده و خود را از فتنه‌های شیطان پاک نگاه داشتند.

  شهید از زیبا واژگانی است که از صدر اسلام تاکنون خودنمایی می‌کند و تا اسلام بر تارک تاریخ جهان بشری درخشیده و می‌درخشد، مقدس بوده و باگذر زمان بر قداستش افزوده می‌شود.

  تمامی لحظه زندگی شهدا با ائمه اطهار(ع) گره خورد و به آنان آموخت که در راه خدا باید عاشقانه سفر کرد. خیال عاشقانه سفر کردن آنان را در برابر هجوم وسوسه‌های شیطان بیمه کرد و به یاد داد که باید مانند پرستوی مهاجر زندگی کنند چراکه می‌دانستند باید به روزی کوله‌بار خویش را از دیار فانی خدا جمع و خود را برای سفری ماندگار آماده کنند.

  شهدا هستی خود را با خدای خویش معامله کرده و جزایی جز او نخواستند چراکه در لحظات ناب نیایش با خدا از خدا خود خدارا را خواستند. شهدا می دانستند که تمامی زیبایی در حضرت باریتعالی نهفته شده و برای دستیابی به آن زیبایی از هستی خویش گذشتند.

  خدا در پاداش خواستن بهترین روزی را نصیب بهترین بندگان خویش کرد؛ آری! بهترین روزی برای عابدان و پرهیزگاران شهادت و رسیدن به قرب الهی است؛ ازاین رو خداوند این قسمت را که تنها ویژه بندگان باتقواست به شهدا ارزانی کرد.

  از آنجایی‌ که بالاترین مرتبه ایثار، شهادت است. شهید در واقع عزیزترین داشته خود، یعنی جان خود را در طبق اخلاص گذاشته و خداوند خود وعده نموده که جان شهدا را خریدار است او مرگ و زندگی انسان‌ها را رقم می‌زند و هر که را که دوست بدارد او را می‌کشد و هر که را برای خودش بکشد خود خون‌بهای اوست و بهشت را به او ارزانی می‌دارد.

  کلمه شهید 30 مرتبه در قرآن تکرار شده است

  اینکه کلمه شهید 30 مرتبه در قرآن تکرار شده وقتی به آن‌ها مراجعه می‌کنیم همواره از مقام و منزلت والای شهید در آن‌ها یاد شده و برای نشان دادن منزلت جهاد و شهادت، خداوند آن‌هایی را که برای شهادت از خانه و کاشانه خود هجرت می‌کنند و با اموال و جان‌هایشان در راه خدا جهاد می کنند، شهادت را به خالص‌ترین‌های آن‌ها هدیه می‌کند.

  حجت‌الاسلام حسن هنرمند، مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان مرکزی در درهمین رابطه به خبرنگار ایکنا، گفت: زمانی که خداوند فرمان جهاد و فی سبیل‌الله را صادر می‌فرماید هر ایثارگر و شهادت‌طلبی که در این راه گام برمی‌دارد در راه مستقیم حضرت حق قرار می‌گیرد.

  وی تقوا و توکل الهی را راه حل بن‌بست‌های دشوار زندگی و نزول برکات آسمانی بیان کرد و افزود: اگر همه کوشش‌ها (در هر زمینه‌ای) برای خدا و در راه او باشد هرگز در هیچ برنامه‌ای از زندگی ناامیدی پدیدی نمی‌آید؛ چراکه قرین هدایت خداوند است.

  شاخصه‌های وجودی ایثارگران و شهادت‌طلبان

  حجت‌الاسلام هنرمند در ادامه غرق در رحمت حضرت باریتعالی بودن را از شاخصه‌های وجودی ایثارگران و شهادت‌طلبان خواند و اضافه کرد: دیده شده عده‌ای منافق در لشکر اسلام نفوذ کرده و با پراکندن شایعات پوچ و بوسیله عوامل گوناگون سعی کردند روحیه لشکر اسلام را تضعیف کنند، ایجاست که خداوند در حالیکه امدادهای خود را به‌صورت عینی در مقابل دیدگان ایثارگران قرار داده و به اشکال

  وی اضافه کرد: بدون‌ شک در حیات معمولی انسان همواره خود وادامه بی پایان خود را می‌خواهد ولی گوناگون همواره همراه و یاری‌کننده آن‌هاست.

  شهادت از منظر قرآن

  مدیرکل بنیاد شهید استان اظهار کرد: از نظر قرآن مرگی شهادت نامیده می شود که شهید آگاهانه جان خود برای رضای خداوند بدهد و در راه خداوند بدون هیچگونه تعلقات دنیوی به قتل رسیده باشد، بنابراین به تعبیر قرآن«فی سبیل‌الله» باشد؛ چراکه اگر در این حالت باشد شهادت نوعی از مرگ محسوب نمی‌شود، بلکه صفتی از حیات معقول به‌شمار می‌رود.

  وی تصریح کرد: در حیات معقول انسان آن زندگی پاک از آلودگی‌ها را که در آن خود را در یک مجموعه بزرگی به نام جهان هستی ودر مسیر تکاملی می‌بیند که پایان آن جاذبه الهی است.

  حجت‌الاسلام هنرمند همچنین، افزود: با کمی تأمل درمی‌یابیم زنده بودن شهید فراتر از تفاسیر گوناگونی است که بیان می‌شود، چراکه شهید روزی دارند و متنعمند و در نزد پروردگارشان ارتزاق می‌کنند، پس حیات شهدا در واقع حیاتی حقیقی است و خداوند شهدا را به‌خاطر آنچه که از فضل خود به آن‌ها ارزانی داشته خوشحال و شاد مانند.

  با ریختن اولین قطره خون شهید همه گناهانش او بخشیده می‌شود

  وی اظهار کرد: با ریختن اولین قطره خون شهید همه خطاها و گناهانش بخشیده و نادیده گرفته می‌شود و دیگر اینکه جایگاه خود را در بهشت می‌بیند و از همسران بهشتی(حورالعین) اختیار می‌کند و همچنین، از فزع اکبر(گریه و زاری) و عذاب قبر در امان بوده و از لباس‌های بهشتی بر او می‌پوشانند.

  حجت‌الاسلام هنرمند بیان کرد: خداوند تبارک و تعالی خون شهید را و ضایع نشدن عمل شهید را تضمین کرده و اگر حتی به ظاهر در جهاد شکست هم خورده باشد، خون آن‌ها در پیشگاه خداوند ضایع نمی‌شود و مهم اینکه در چنین شرایطی است که در همه حالات پیروزی از آن مسلمین است و شکست در جهاد و شهادت هیچ معنایی ندارد.

  وی در پاسخ به این سؤال که دیدگاه قرآن در مورد پاداش شهدا از هنگام شهادت چیست؟، اظهار کرد: خداوند به‌واسطه پاداشی که وعده کرده است بهشت را به شهید عطا می‌کند، بنابراین در ارزش و منزلت شهید فی سبیل‌الله همین قدر کافی است که بدانیم شهدا در نزد خدای متعال روزی می‌خورند و خداوند خود خریدار آن‌ها بوده و بهشت بهای آن‌هاست.

  این مقام مسئول با بیان این مطلب که شهید در نزد خداوند تبارک و تعالی آن‌قدر دارای ارزش و منزلت است که خداوند خود خریدار شهیدان است، به آیه 111 سوره مبارکه توبه که می‌فرماید «إِنَّ‌اللّهَ اشْتَرَی مِنَ الْمُؤْمِنِینَ أَنفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُم بأَنَّ لَهُمُ الجَنَّةَ یُقَاتِلُونَ فِی سَبیلِ اللّهِ فَیَقْتُلُونَ وَیُقْتَلُونَ وَعْدًا عَلَیْهِ حَقًّا فِی التَّوْرَاةِ وَالإِنجِیلِ وَالْقُرْآنِ» استناد کرد.

  وی با استناد به آیه فوق تصریح کرد: خداوند جان‌ها و اموال مؤمنانی را که در راه خدا جهاد می‌کنند به بهای بهشت خریدار است. این وعده‌ای است که خداوند در تورات، انجیل و قرآن به پیامبرانش فرموده است، ازاین رو بالاترین مقام شهید اینست که از بندگان اختصاصی خداوند بوده و حضرت حق آن‌ها را برای خود می‌خواهد.

  حجت‌الاسلام هنرمند با بیان این مطلب که در روایات و احادیث ائمه معصومین(ع) شهید را به‌عنوان شاهد جامعه معرفی می‌کند، اضافه کرد: شهید رضایت خداوند را با اعمال شایسته جلب می‌کند، بنابراین بلندترین مقام در آخرت شفاعت است که این مقام از آن پیغمبران، بزرگان و امامان است که در این کار نیز شهدا با آنان برابری می‌کنند، یعنی می‌توانند هفتاد نفر مؤمن را شفاعت کنند.

  وی در بخش دیگر از سخنان خویش به توصیه‌های رهبر معظم انقلاب در مورد جایگاه شهدا اشاره کرد و گفت: نمونه بارز اهمیتی که ایشان برای شهدا و جایگاه شهدا قائل هستند همین که در سخنان خود به مسئولان بنیاد شهید توصیه فرمودند، به دیدار خانواده‌های شهدا رفته، آنها را تکریم و خاطرات پدران و مادران شهدا را جمع‌آوری و به صورت کتاب چاپ کنند تا فرهنگ ایثار و شهادت به نسل آینده انتقال یابد.

  حجت‌الاسلام هنرمند در ادامه گفت: با نگاه کردن بر سخنان ایشان متوجه اهمیت معظم له به شهدا و جایگاه شهدا می شویم؛ چراکه رهبر فرزانه انقلاب شهیدان را مظهر هدف و تلاش و تداوم معرفی کرده و خون شهیدان را تضمین کننده استقلال ملت و سربلندی اسلام دانستند.

  وی در بخش دیگر از سخنان خویش تأکید کرد: نظام جمهوری اسلامی ایران اقتدار، عزت و صلابت نظام مرهون استقامت، مقاومت، رشادت و فداکاری شهدا، جانبازان و خانواده ‌های معظم آنان است که با صبر خود گام ارزشمندی در راستای اعتلای نظام مقدس جمهوری اسلامی برداشته‌اند.

  لزوم تحقیقات دقیق و موشکافانه بر وصایای شهدا

  حجت‌الاسلام هنرمند ضمن تأکید بر لزوم تحقیقات دقیق و موشکافانه بر وصایای شهدا، اظهار کرد: سخنان شهدا باید درس عبرتی برای همه ما چه نسل جوان و غیره باشد چراکه اکثر این شهدا از دانش آموزان و نسل جوان آن دوران بودند.

  وی با بیان این نکته که شهدا به نگاه حقیقی و معنایی که امام(ره) پایه‌گذاری کردد، به‌عنوان یک تکلیف الهی عمل کردند و امروز نوبت ماست که از حرکت در مکسیر شهدا را سرلوحه امور خویش قرار داده و بیراهه نلغزیم.

  مدیرکل بنیاد شهید استان اضافه کرد: کفر جهانی و استکبار بنا دارد که دنیا را به هر شکل ممکن به تسخیر خود درآورده و یکه تاز دنیا باشد؛ لذا در مقابل پیشرفت‌ها و افتخارات کشور ما از خود حساسیت نشان داده و با اعمال تحریم‌ها و شدت بخشیدن به آن در تلاشند که با ما مقابله کنند؛ اما هرگز موفق نمی‌شوند و ما همچنان با قوای بیشتر در برابر آنان خواهیم ایستاد.

  حق و حقیقت هیچ گاه در برابر دشمن تسلیم نمی‌شود

  هنرمند اظهار کرد: حق و حقیقت هیچ گاه در برابر دشمن تسلیم نمی‌شود و از خود ضعف نشان نخواهد داد، لذا نباید در مقابل خون شهدا سکوت کنیم، شهدا بدون هیچ ادعایی از خون خود گذشتند و بر اساس باور الهی خود عمل کردند.

  وی با اشاره به این مطلب که دشمنان ما اکنون سعی در رخنه در دین و فرهنگ ما دارند، افزود: آن‌ها منزلت انسانی، عزت و دین ما را مورد هجوم و حمله قرار داده‌اند؛ ازاین رو باید با تمام قوا و قدرت در مقابل دشمنان ایستادگی کرده و سر سازش با دشمنان نداشته باشیم؛ زیرا کافر هیچ گاه حتی یک قدم هم از کفر خود عقب نخواهد نشست.

  شهدا خط سرخ کربلا را دنبال کردند

  هنرمند با تأکید بر این مهم که رسالت وجودی انقلاب پیاده کردن مبانی ناب اسلام بوده و هست، اظهار کرد: شهدا خط سرخ کربلا را دنبال و در آن مسیر بر آرمان‌های خود پافشاری کردند.

  وی، ولایت را رکن و میزان اصلی ما در همه امور خواند و اضافه کرد: اعتبار افراد به نگاه آنان به جایگاه ولایت بستگی داشته و هرکس که در مقابل ولایت از خود تعهد نشان دهد ما نیز از او حمایت خواهیم کرد.

  مدیرکل بنیاد شهید استان در پایان با تأکید براینکه مسؤلان موظفند بر اساس این اصل پیش رفته و از ارائه نگاه سلیقه‌ای و حزبی بپرهیزند، یادآور شد: خوشبختانه امروز با وجود ولایت توانسته‌ایم محتوای اسلامی را در نظام مقدس جمهوری اسلامی جاری کنیم و قرآن و اهل بیت(ع) را مبنای همه امور قرار دهیم.

  منبع مطلب : markazi.iqna.ir

  مدیر محترم سایت markazi.iqna.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  سرّ پاداش بهشت برای زائر کریمۀ اهل بیت چیست/عظمت مقام حضرت معصومه

  سرّ پاداش بهشت برای زائر کریمۀ اهل بیت چیست/عظمت مقام حضرت معصومه

  به گزارش خبرگزاری مهر، اول ذی القعده، سالروز ولادت شخصیتی از دودمان ولایت و امامت را جشن می‌گیریم که به نصّ روایات اهل بیت(ع) دارای مقام شفاعت در روز قیامت و وعده تضمین بهشت بر زائر بامعرفت حرمش داده شده است. همان بانویی که قلب‌های آکنده از مهر و عشق به خاندان رسالت او را دختر، خواهر و عمه امام خطاب کرده و میعاد حضور در حرمش را لحظه‌شماری می‌کنند.

   آیت الله جوادی آملی در جلسات متعددی ضمن تبیین عظمت مقام کریمهٴ اهل بیت(علیهم السلام) و وجود روح ملکوتی برای انسان با منزلت، به تشریح سرّ پاداش بهشت برای زائر آن بانوی کرامت پرداخته و بیان داشت: اعمالی که باعث ورود در بهشت است یکسان نیست؛ بعضی از عملهای خیر باعث می‌شود انسان به بهشت راه پیدا کند و بعضی از اعمال خیر سبب می‌شود که بهشت در اختیار اوقرار بگیرد، نه او در اختیار بهشت، لذا سرّ اینکه وجود مبارک امام هشتم و امام نهم(سلام الله علیهما)فرمودند، هر کس کریمهٴ اهل‌بیت فاطمهٴ معصومه (سلام الله علیها) را زیارت کند بهشت برای او است، بدین خاطر است که او اهل ولایت است، اگر کسی پیوند ولایی با دودمان عصمت و طهارت داشته باشد، می‌کوشد که رایحهٴ ولایت و طعم ولایت در هستی او پدید آید و خود جزء اولیای الهی بشود، اگر کسی جزء اولیای خدا و «ولیّ‌الله» شد، در آن صورت بهشت مشتاق او است.

  این حکیم متأله با استناد به روایات معصومین(ع)، شرط ورود به بهشت برای زائر آن حضرت را معرفت به حق ایشان دانسته و اظهار داشت: از وجود مبارک امام رضا(سلام الله علیه) روایتی به ما رسیده است که فرمود: اگر کسی خواهرم کریمه اهل‌بیت فاطمهٴ معصومه را «عارفاً بحقّها» زیارت کند بهشت برای او ثابت است، معلوم می‌شود کریمهٴ اهل‌بیت فاطمهٴ معصومه(س) حقّی دارد که بعضی از زائران به حقّش عارف هستند و برخی عارف نیستند و آن حضرت را تنها به عنوان خواهر امام و دختر امام و عمه امام می‌شناسند و زیارت می‌کنند که اینها بخشی از فضیلت و ثواب را دریافت می دارند، اما به ثواب کامل راه نمی یابند. لیکن برخی دیگر از زائرین آن حضرت، حقّ این کریمه را می‌شناسند که امام هشتم(ع) فرمود هر کس خواهرم را «عارفاً بحقّها» زیارت کند بهشت برای او است.

  آیت الله العظمی جوادی آملی در تبیین بخشی از زیارتنامۀ حضرت فاطمۀ معصومه(س)که می خوانیم؛«یا فاطمة إشفَعی لیّ فی الجنة فإن لَکِ عِندَ الله شأناً من الشأن»، مقام شفاعت آن کریمۀ اهل بیت را این گونه بیان کرد: کسی حق شفاعت دارد که در کنار عدالت الهی از مظاهر اسمای حسنای خدا باشد. خداوند اگر با عدل خودش با ما رفتار بکند بسیاری از انسان ها آسیب خواهند دید، ولی اگر رحمت او ضمیمهٴ عدل او گردد در این صورت به این کار «شفاعت» می گویند.

  لذا اگر حضرت فاطمه معصومه (س)به این مقام رسیده است که همه بزرگان، همه علما، همه مراجع، در کنار بارگاه ملکوتی او عرض می‌کنند: «یا فاطمة إشفَعی لی فی الجنة..» معلوم می‌شود که حقّ شفاعت دارد، شما می‌بینید همهٴ مراجع بزرگ در کنار قبر کریمۀ اهل بیت(س)می‌گویند از ما شفاعت نما، زیرا در قیامت همگان به شفاعت خاندان پیغمبر(علیهم الصلاة و علیهم السلام) نیازمندند.

  آنها که اهل بهشت‌اند به برکت شفاعت درجاتشان رفیع می‌شود، همه شیعیان و کسانی که دینشان مورد رضایت خداوند است نیازمند به شفاعت‌اند، یا در نجات از جهنّم یا در تخفیف از عذاب و ورود به بهشت یا ترفیع درجات بهشت، به هر تقدیر در همهٴ این مراحل و درجات به شفاعت نیازمندند. اینکه همه بزرگان در پیشگاه این کریمه عرض می‌کنند «..إشفَعی لی فی الجنة فإن لَکِ عِندَ الله شأناً من الشأن»، معلوم می‌شود که وجود مبارک این کریمه از ولایت الهی برخوردار است و با قرآن همراه است و از قرآن جدا نمی‌شود، چنین مقامی را اگر کسی بشناسد و آن حضرت را با این معرفت زیارت کند استحقاق بهشت را خواهد داشت.

  همۀ این امور نشان می‌دهد که حضرت فاطمه معصومه(س) به چه جایگاهی رسیده است که امام هشتم و امام نهم(سلام الله علیهما) هم ترغیب کرده‌اند که آن حضرت را زیارت کنید به نحوی که وجود مبارک امام رضا (سلام الله علیه) زیارتنامه خاصی مقرر کرده است و هم در این زیارتنامه جملاتی را بیان فرمودند که نشانهٴ مقام و منزلت والای حضرت فاطمه معصومه (سلام الله علیها) می باشد.

  منبع مطلب : www.mehrnews.com

  مدیر محترم سایت www.mehrnews.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 5 روز قبل
  0

  جواب میشه دومی

  مرضیه 10 روز قبل
  0

  اصلا دارن میپیچوننمون خودشون هم نمیدونن😵😩

  جواب 10 روز قبل
  1

  جواب نمیاره

  ناشناس 14 روز قبل
  0

  به نظر من گزینه ۲

  samaneh 15 روز قبل
  0

  انجام عمل صالح میشه

  ناشناس 17 روز قبل
  0

  بنظرم گزینه یک میشه ولی یکم به گزینه دوم هم شک دارم.

  اما گزینه ۳ اصلا نمیشه.

  گل رز 17 روز قبل
  0

  سلام

  ناشناس 17 روز قبل
  0

  چرا جوابو نمیدین

  بحثو عوض میکنین چرا

  چه ربطی به شهادت داره اخه 😥😬

  0
  ستی 14 روز قبل

  خب شاید خودشونم نمیدونن

  Nnnnn 17 روز قبل
  3

  میپیجچونین چرا

  جوابو یکی بگه

  ناشناس 17 روز قبل
  0

  فکر کنم میشه گزینه 3

  محدثه 17 روز قبل
  2

  پاداش بهشت برای چه کسانی تضمین شده است؟

  اگر کسی جواب اینو میدون لطفاً بگه🙏

  0
  سما 11 روز قبل

  جواب میشه آوردن عمل صالح به آخرت

  -2
  ناشناس 16 روز قبل

  ۱

  0
  نازنین 17 روز قبل

  میشه گزینه یک

  ناشناس 18 روز قبل
  1

  واااا چرا جواب رو نمی دیدی بحث رو عوض کردید

  1
  Nnnnn 17 روز قبل

  اره وال

  للروا 18 روز قبل
  -1

  چی

  1
  Nnnnn 17 روز قبل

  معلوم تی چی میگن

  مهلا 18 روز قبل
  -1

  نمدونم والا

  -1
  Nnnnn 17 روز قبل

  اه

  Kimia 18 روز قبل
  3

  یکی جواب رو لطفا بگه!😞

  -1
  Nnnnn 17 روز قبل

  اره بگین دیگه

  مهدی 19 روز قبل
  2

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید