در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).
  تبلیغات دانشگاه آزاد

  در زمان حکومت کدام شاه قاجار اختلافات مرزی بین ایران و عثمانی افزایش یافت

  1 بازدید

  در زمان حکومت کدام شاه قاجار اختلافات مرزی بین ایران و عثمانی افزایش یافت را از سایت نکس 98 دریافت کنید.

  حدگذاری مرزهای ایران و عثمانی

  اختلافات مرزی ایران و عثمانی در دوره قاجار

  اختلافات مرزی ایران و عثمانی در دوره قاجار

  جنگ ایران و عثمانی

  بررسی برگی از تاریخ / اختلافات مرزی ایران و عثمانی در دوره قاجار

  ایشیقلی نیوز: یکی از مهمترین رویدادهای تاریخی ایران به ویژه در 400 سال گذشته و با تشکیل دولت عثمانی در مرزهای غربی ایران، جنگ های پی در پی و طولانی مدتی بود که معمولاً با تجاوز عثمانی ها روی می داد. عثمانی ها به بهانه های مختلفی از جمله مذهب تشیع که توسط شاه اسماعیل صفوی در ایران رسمی شده بود به ایران حمله و اقدام به قتل عام مردم بی گناه می کرد. لازم به ذکر است که در این تجاوزات چون آذربایجان در خط مقدم مبارزه و مقابله با حملات عثمانی ها قرار داشت، بیشتر کشته شدگان و آسیب های اقتصادی هم متوجه آذربایجانی ها بود. این تجاوزات که با حضور صفوی ها در ایران شدت بیشتری گرفته بود، در زمان قاجارها هم همچنان ادامه داشت.

  اختلافات مرزی و سیاسی در زمان فتحعلی شاه قاجار باعث شد تا آغازکننده یکی از معدود جنگ های صورت گرفته میان این دو قدرت مسلمان، ایرانی ها باشند. عثمانی ها چون در این زمان مشغول جنگ مربوط به استقلال یونان بودند، نتوانستند از مرزهای شرقی خود محافظت کنند و محمد علی میرزا از این فرصت استفاده کرده و در سال 1236 شمال بین النهرین و مناطق کردنشین عراق و بغداد را تصرف کرد. در سال 1237 عباس میرزا ایالات قارص و اردهان را اشغال کرد. در نهایت رئوف پاشا فرمانده سپاه عثمانی در سال 1238 پایان جنگ را اعلام و قرارداد صلحی بین میرزا محمدعلی خان و رئوف پاشا منعقد شد.

  بر اساس این قرارداد صلح، مرز ایران و عثمانی همان حدود در زمان نادرشاه (1159ه) معین شد. دولت عثمانی تعهد کرد که به زوّار ایرانی آزار نرساند و فقط از آنها حقوق گمرکی بگیرد، دو طرف در پایتخت یکدیگر سفیری داشته باشند و ایران ایالاتی را که از عثمانی ها گرفته بود، پس داد.

  اما این قرارداد صلح پایان تجاوزات عثمانی به خاک ایران نبود و در سال 1323ه.ق دولت عثمانی با سوء استفاده از اوضاع ایران به واسطه انقلاب مشروطه، متدرجاً به چند نقطه از نواحی مرزی تجاوز کرد و برخی مناطق را متصرف گردید. به دنبال اعتراض بریتانیا و روسیه به این عمل، آنها مجبور به تخلیه ناحیه مزبور شدند، لیکن دو سال بعد ضمن بحرانی که در حکومت محمدعلی شاه به پا گردیده بود، در 9 خرداد 1286 (1325ه.ق) قوای عثمانی به سرکردگی اسماعیل سمیتقو بار دیگر مرزهای ایران را مورد تجاوز قرار داده و دست به قتل و غارت زدند و برای بار دوم برخی مناطق را تصرف کردند. این بار هم انگلیس و روس مداخله کرده و آنان را به عقب نشینی واداشتند و دو دولت را به تشکیل مجدد کمیسیون مرزی سابق ترغیب کردند. در این کمیسیون از طرف بریتانیا و روسیه نیز نمایندگانی تعیین شدند تا در صورت لزوم اختلافات را به حکمیت حل و فصل کنند. در سال (1331ه.ق) اعضای این کمیسیون کار خود را آغاز نمود و توانست با گفت وگو و مذاکره اختلافات مرزی دو کشور را حل نماید.

  Ishighli News Agency / آژانس خبری تحلیلی ایشیقلی

  منبع مطلب : ishighli.com

  مدیر محترم سایت ishighli.com لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جنگ‌های ایران و عثمانی

  فهرست پایین، فهرستی از جنگ‌های ایران و عثمانی در قرن‌های ۱۶ تا ۱۹ میلادی است. این درگیری‌ها از قرن شانزدهم به رهبری شاه اسماعیل صفوی، بنیان‌گذار حکومت صفویه ایران و سلطان سلیم عثمانی آغاز گردید. اهمیت این جنگ‌ها بیشتر بدین دلیل است که در آن زمان ایران، تنها مرکز مذهب شیعه و عثمانی، مرکز مذهب سنی بود. درگیری‌ها میان این دو امپراتوری بیشتر در مناطق شرق آناتولی، میان‌رودان و قفقاز روی می‌دهد. این جنگ‌ها پس از امپراتوری صفوی توسط دولت‌های هوتکیان، افشاریه، زندیه و قاجاریه ادامه می‌یابد.

  جنگهای نادر شاه و عثمانی[ویرایش]

  نادرشاه سال ۱۱۵۶ قمری دست به لشکرکشی بزرگی به عراق زد. نادرشاه در این سال در چند جنگ بر عثمانی‌ها پیروز شد و شهرهای سامرا، حله، نجف، کربلا و اربیل را تصرف کرد.

  نادرشاه حاکم موصل را نیز به اطاعت از خود واداشت. اما از تصرف موصل صرفنظر کرد و به عثمانی‌ها پیشنهاد صلح داده و خاک عراق را ترک کرد. عثمانی‌ها پیشنهاد صلح نادرشاه را رد کردند و همین موضوع منجر به بروز جنگ‌های سخت بین ایران و عثمانی در ۱۱۵۸ قمری شد که همگی این جنگ‌ها به پیروزی کامل سپاه ایران انجامید و سرانجام عثمانی‌ها سال ۱۱۶۰ قمری به مصالحه تن دردادند.

  در محرم ۱۱۶۰ عهدنامه‌ای مشهور به گردان بین ایران و عثمانی منعقد شد. بر مبنای بندی که به عنوان «اساس» در این معاهده آورده شده‌است، چنین تشریح شده‌است:

  مصالحه که در زمان سلطان‌مرادخان رابع واقع شده فی‌مابین دو دولت مرعی و حدود و ثغوری که در مصالحه مزبوره معین شده بود، بدون خلل و تغییر به همان اعتبار باقی خواهد ماند. مرزهای کنونی ایران-ترکیه و ایران-عراق بر پایه عهدنامه قصرشیرین تقسیم‌بندی شده‌است.

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  منابع[ویرایش]

  مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Ottoman–Persian Wars». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲ بهمن ۱۳۸۹.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مدیر محترم سایت fa.wikipedia.org لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 5 روز قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید