توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  درباره انواع رباط در مفصل ها اطلاعات جمع آوری کنید

  دسته بندی :
  1. نکس 98
  2. مطالب سایت
  8بازدید

  درباره انواع رباط در مفصل ها اطلاعات جمع آوری کنید را از سایت نکس 98 دریافت کنید.

  انواع رباط در مفصل ها

  انواع رباط در مفصل ها

  انواع رباط در مفصل ها

  رباط یا لیگامان گروهی از بافت‌ های فیبر مانند می باشند ، که در اطراف مفاصل قرار گرفته اند. که گاها استخوانی را به استخوان دیگر اتصال می دهند و توانایی مقاومت در برابر کشش را دارا می باشند.

  رباط‌ ها همانند تاندون ‌ها از کلاژن ساخته شده‌ اند و تفاوت آن‌ ها در این خواهد بود که تاندون عضلات را به استخوان‌ ها متصل می ‌نماید. متخصصان ارتوپد می توانند شما را در این زمینه راهنمایی نموده و اگر در مفاصل خود به مشکلی برخوردید ، می توانید به بهترین متخصص ارتوپد در تهران مراجعه نمایید.

  البته کلمه لیگامان در کالبد شناسی استفاده های دیگری نیز دارد. به طور مثال چین ‌هایی از صفاق مانند لیگامان هپاتودئودنال و قسمت های به جا مانده از دوران جنینی همانند لیگامان ترس هپاتیس.

  1- رباط های کپسولی که به کپسول مفصلی متصل شده اند و قسمتی از کپسول مفصلی به حساب می آیند.

  2- رباط های خارج کپسولی که در خارج از کپسول مفصلی قرار داشته و امکان دارد که از مفصل نزدیک و یا از آن دور باشند.

  3- رباط های داخل کپسولی که در داخل کپسول مفصلی قرار گرفته اند.

  1- لیگامان گلنوهومرال

  2- لیگامان آکرومیوکلاویکولار ( رباط اخرمی – ترقوه ای )

  3- قسمت عمقی لیگامان طرفی داخلی ( MCL )

  1- لیگامان طرفی خارجی و یا LCL

  2- لیگامان کوراکوکلاویکولار ( رباط غرابی – ترقوه ای )

  3- لیگامان کوستوکلاویکولار ( رباط دنده ای – ترقوه ای )

  1- لیگامان متقاطع جلویی و یا رباط صلیبی قدامی (ACL )

  2- لیگامان متقاطع پشتی و یا رباط صلیبی خلفی ( PCL )

  1- رباط طرفی داخلی ( MCL ) و یا رباط طرفی درشت نی

  2- رباط طرفی خارجی (LCL ) و یا رباط طرفی نازک نی

  3- رباط متقاطع جلویی ( ACL ) و یا رباط صلیبی قدامی

  4- رباط متقاطع پشتی (PCL ) و یا رباط صلیبی خلفی

  رباط و مفصل ها

  رباط طرفی داخلی (Medial collateral ligament) مانند رباط طرفی خارجی یک رباط بسیار محکم در مفصل زانو می باشد که به لقمه داخلی استخوان ران و همچنی درشت نی متصل می شود.

  این رباط دارای 2 بخش سطحی و عمقی است که قسمت عمقی ضعیف تر است که به درشت نی و منیسک داخلی متصل می شود. بخش سطحی که قوی تر است به سطح داخلی درشت نی (پایین تر از مفصل زانو) اتصال دارد. رباط طرفی داخلی باعث می شود تا کپسول مفصلی زانو را نگهداری کند.

  رباط طرفی خارجی (Lateral collateral ligament) یک رباط محکم در مفصل زانو می باشد که به لقمه (کوندیل) خارجی استخوان ران و همچنین سر استخوان نازک نی (فیبولا) متصل می شود.

  این رباط به کپسول مفصلی اتصال نداشته ، اما مانند رباط طرفی داخلی در نگهداری کپسول مفصلی زانو نقش بسزایی خواهد داشت.

  رباط متقاطع پشتی و یا صلیبی خلفی (Posterior cruciate ligament) یکی از رباط‌ های قوی در مفصل زانو می باشد که این رباط از کوندیل داخلی فمور (استخوان ران) به قسمت پشتی بین کوندیلی تیبیا (درشت نی) اتصال می شود.

  رباط متقاطع پشتی (PCL) و متقاطع جلویی (ACL) داخل کپسولی بوده و به دلیل وضعیت آناتومیکی خاص به نام متقاطع یا صلیبی نامگذاری می شوند.

  اگر کپسول مفصلی زانو از عقب باز گردد ، اولین بخشی که مشاهده می‌ شود رباط متقاطع پشتی خواهد بود. این رباط نسبت به رباط متقاطع جلویی قوی تر می باشد ، اما فیبرهای رباط متقاطع جلویی وضعیت مایل تری را در بر دارند.

  اصلی ترین عمل رباط متقاطع پشتی ، جلوگیری از دررفتگی تیبیا (درشت نی) به سمت عقب می باشد.

  رباط خاصره‌ ای رانی و یا ایلیوفمورال (Iliofemoral ligament) یکی از رباط‌ های مفصل ران می باشد که سه گوش و به شکل Y معکوس مشخص می گردد. این رباط بسیارضخیم و همچنین قوی است.

  رباط خاصره‌ ای رانی در قسمت جلوی کپسول مفصلی مفصل ران قرار گرفته است که دارای یک راس مشترک و دو باند خارجی و داخلی است.

  راس رباط به خار خاصره ‌ای جلویی تحتانی ، باند خارجی به انتهای فوقانی خط بین تروکانتری (خط اینترتروکانتریک) و باند داخلی به قسمت انتهای تحتانی خط بین تروکانتری اتصال گردیده اند.

  باندهای داخلی و خارجی ، قوی و محکم می باشند. باند خارجی مسیری مشخص و باند داخلی تقریبا مسیری عمودی را در پی دارد. رباط خاصره ‌ای رانی ، به صورت عمده از حرکات چرخش داخلی (اینترنال روتیشن) و همچنین صاف نمودن (اکستانسیون) مفصل ران جلوگیری می نماید.

  رباط عانه ‌ای رانی و یا پوبوفمورال (Pubofemoral ligament) یک رباط مرتبط با مفصل ران می باشد که در قسمت جلوی کپسول مفصلی قرار گرفته است و به شکل مثلثی است.

  این رباط از یک طرف به پوبیس (عانه) ، غشاء و ستیغ ابتوراتور متصل شده که در بخش پایین (دیستال) به کپسول مفصلی و سطح عمقی باند داخلی رباط خاصره ‌ای رانی (ایلیوفمورال) متصل می شوند.

  رباط ورکی رانی و یا ایسکیوفمورال (Ischiofemoral ligament) یکی از رباط‌ های مفصل ران می باشد که در قسمت پشت (خلف) کپسول مفصلی ضخیم گردیده‌ است.

  این رباط از ایسکیوم به سمت بالا و همچنین خارج در پشت گردن استخوان ران می ‌پیچد ، به صورتی که بعضی از فیبرها با منطقه حلقوی (فیبرهای حلقوی کپسول لیفی) ترکیب خواهند شد و فیبرهای دیگر به تروکانتر بزرگ اتصال گردیده اند.

  رباط ورکی رانی در حرکات صاف شدن (اکستانسیون) و همچنین چرخش داخلی (اینترنال روتیشن) مفصل ران به صورت محکم کشیده می‌ شود.

  رباط سر استخوان ران (Ligament of head of femur) یک رباط مرتبط با داخل مفصل ران می باشد که به آن رباط گرد نیز می گویند. این رباط از حفره سر استخوان ران به بخش های ذیل متصل می‌ شوند:

  1- رباط عرضی حقه‌ ای (رباط عرضی استابولار)

  2- حفره حقه ‌ای (حفره استابولار)

  3- لبه بریدگی حقه ‌ای (بریدگی استابولار)

  منبع مطلب : zanoclinic.com

  مدیر محترم سایت zanoclinic.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  تحقیق رایگان درباره انواع رباط در مفصل ها

  تحقیق درباره انواع رباط در مفصل ها

   رباط یا لیگامان گروهی از بافت‌های فیبر مانند هستند که در اطراف مفاصل قرار دارند و معمولاً استخوانی را به استخوان دیگر متصل می‌کنند و توانایی مقاومت دربرابر کشش را دارا هستند. رباط‌ها، مانند تاندون‌ها، از کُلاژِن ساخته شده‌اند و تفاوت آن‌ها در این است که تاندون عضلات را به استخوان‌ها متصل می‌کند.

  البته واژهٔ لیگامان در کالبدشناسی کاربردهای دیگری نیز دارد؛ مثلاً چین‌هایی از صفاق مانند لیگامان هپاتودئودنال و بخش‌های بجامانده از دوران جنینی مانند لیگامان ترس هپاتیس.

   به طورکلی رباطهای مفاصل سینوویال را می توان به گروه های زیر تقسیم کرد

  مثال هایی از لیگامان های کپسولی

  مثال هایی از لیگامان های خارج کپسولی

  مثال هایی از لیگامان های داخل کپسولی

  چهار رباط اصلی مفصل زانو عبارتند از:

  رباط طرفی داخلی

  رباط طرفی داخلی (به انگلیسی: Medial collateral ligament) همانند رباط طرفی خارجی یک رباط محکم در مفصل زانو است که به لقمه (کوندیل) داخلی استخوان ران و درشت نی اتصال دارد. این رباط دارای دو قسمت سطحی و عمقی است. بخش عمقی ضعیف تر بوده که به طبق (Plateau) درشت نی و منیسک داخلی متصل می‌گردد. قسمت سطحی که قوی تر است به سطح داخلی درشت نی (پایین تر از مفصل زانو) اتصال دارد. رباط طرفی داخلی باعث نگهداری کپسول مفصلی زانو می‌گردد.

  رباط طرفی خارجی

  رباط طرفی خارجی (به انگلیسی: Lateral collateral ligament) یک رباط محکم در مفصل زانو است که به لقمه (کوندیل) خارجی استخوان ران و سر استخوان نازک نی (فیبولا) اتصال دارد. این رباط به کپسول مفصلی اتصال نداشته، ولی همانند رباط طرفی داخلی در نگهداری کپسول مفصلی زانو نقش دارد.

  رباط متقاطع پشتی

  رباط متقاطع پشتی یا صلیبی خلفی یا PCL (به انگلیسی: Posterior cruciate ligament) یکی از رباط‌های قوی مفصل زانو است. این رباط از کوندیل داخلی فمور (استخوان ران) به ناحیه پشتی بین کوندیلی تیبیا (درشت نی) متصل می‌گردد. رباط متقاطع پشتی (PCL) و متقاطع جلویی (ACL) داخل کپسولی بوده و به علت وضعیت آناتومیکی خاص به نام متقاطع یا صلیبی نامیده می‌شوند.

  اگر کپسول مفصلی زانو از عقب باز گردد، اولین قسمتی که مشاهده می‌گردد، رباط متقاطع پشتی است. این رباط نسبت به رباط متقاطع جلویی، قوی تر بوده، ولی فیبرهای رباط متقاطع جلویی، وضعیت مایل تری دارند. مهمترین عمل رباط متقاطع پشتی، جلوگیری از دررفتگی تیبیا (درشت نی) به سمت عقب است.

  رباط خاصره‌ ای

  رباط خاصره‌ ای رانی یا ایلیوفمورال (به انگلیسی: Iliofemoral ligament) یکی از رباط‌های مفصل ران بوده که سه گوش و به شکل Y معکوس است. این رباط ضخیم و بسیار قوی است. رباط خاصره‌ای رانی در جلوی کپسول مفصلی مفصل ران قرار می‌گیرد و دارای یک راس مشترک و دو باند خارجی و داخلی است.

  راس رباط به خار خاصره‌ای جلویی تحتانی، باند خارجی به انتهای فوقانی خط بین تروکانتری (خط اینترتروکانتریک) و باند داخلی به انتهای تحتانی خط بین تروکانتری متصل می‌گردد. باندهای داخلی و خارجی قوی و محکم هستند. باند خارجی مسیری مایل و باند داخلی تقریبا مسیری عمودی دارد. رباط خاصره‌ای رانی، به طور عمده از حرکات چرخش داخلی (اینترنال روتیشن) و صاف کردن (اکستانسیون) مفصل ران جلوگیری می‌کند.

  رباط عانه‌ ای

  رباط عانه‌ای رانی یا پوبوفمورال (به انگلیسی: Pubofemoral ligament) یک رباط مربوط به مفصل ران بوده که در جلوی کپسول مفصلی قرارمی گیرد و مثلثی است. این رباط ازیک طرف به پوبیس (عانه)، غشاء و ستیغ ابتوراتور اتصال داشته و در قسمت پایین (دیستال) به کپسول مفصلی و سطح عمقی باند داخلی رباط خاصره‌ای رانی (ایلیوفمورال) متصل می‌گردد.

  رباط ورکی

  رباط ورکی رانی یا ایسکیوفمورال (به انگلیسی: Ischiofemoral ligament) یکی از رباط‌های مفصل ران بوده که در پشت (خلف) کپسول مفصلی ضخیم شده‌است. این رباط از ایسکیوم (از قسمت پشتی تحتانی استابولم) به سمت بالا و خارج در پشت گردن استخوان ران می‌پیچد، به طوریکه برخی از فیبرها با منطقه حلقوی (فیبرهای حلقوی کپسول لیفی) ترکیب می‌شوند و فیبرهای دیگر به تروکانتر بزرگ متصل می‌گردند. رباط ورکی رانی در حرکات صاف شدن (اکستانسیون) و چرخش داخلی (اینترنال روتیشن) مفصل ران به طور محکم کشیده می‌شود.

  رباط سر استخوان

  رباط سر استخوان ران (به انگلیسی: Ligament of head of femur) یک رباط مربوط به داخل مفصل ران بوده که رباط گرد نیز نامیده می‌شود. این رباط از حفره سر استخوان ران به قسمت‌های زیر متصل می‌گردد:

  رباط گرد

  رباط گرد در حرکات نزدیک شدن و نیمه خم شدن (اداکسیون و سمی فلکسیون) مفصل ران سفت می‌شود و در عمل دورشدن (ابداکسیون) شل است. اگرچه رباط سر استخوان ران در حرکت اداکسیون محکم کشیده می‌شود، نسبتا عملکرد مکانیکی اش فاقد اهمیت است.
  یکی از منابع خونرسانی سر استخوان ران ازطریق عروقی به نام عروق رباط گرد تامین می‌شود که از رباط گرد به سر استخوان ران می‌روند. این عروق نقش چندانی در خونرسانی ندارند.

  آسیب رباط در ناحیه مفاصل

  درمان آسیب های رباط چگونه است

  درمان آسیب های رباط معمولا بصورت چند هفته بیحرکت کردن مفصل است. این بیحرکتی در غالب اوقات موجب جوش خوردن رباط پاره شده میشود. پارگی رباط ها غالبا به نحوی است که اجازه ترمیم را نمیدهد. رباط در محل پارگی ریش ریش و له میشود و در این وضعیت جایی در رباط برای بخیه زدن نیست.

  در مواردی خاص که رباط در محل اتصال به استخوان پاره میشود ممکن است درمان پارگی با استفاده از عمل جراحی انجام گردد. با این حال در غالب موارد درمان با مدتی بیحرکتی مفصل به منظور ترمیم خودبخودی بافت آن و سپس شروع حرکات مفصل برای ممانعت از خشکی آن است. این حرکات در قالب نرمش های کششی و تقویتی و تحت نظر فیزیوتراپ انجام میگردد.

  در صورتی که پس از طی این مراحل مفصل ناپایدار باقی بماند مشخص میشود که رباط آسیب دیده نتوانسته است بصورت موثری ترمیم یابد. در این حال معمولا نیاز به انجام جراحی وجود خواهد داشت. این عمل جراحی دیگر بصورت ترمیم نیست بلکه آن را بازسازی میگویند. بازسازی رباط ها معمولا بعد از گذشت چند ماه از زمان آسیب اولیه انجام میشود.

  در عمل بازسازی معمولا رباط آسیب دیده ترمیم نمیشود بلکه بافتی دیگر جایگزین رباط میشود تا کار آن را انجام دهد. این بافت جایگزین معمولا تاندونی است که از جای دیگری از بدن گرفته میشود. به علت شباهت زیاد بافتی بین رباط و تاندون میتوان از تاندون بجای رباط استفاده کرد. در اعمال جراحی بازسازی، تاندون پیوندی را در دوسر به استخوان های مورد نظر متصل میکنند تا در جای رباط قبلی قرار گرفته و کار آن را انجام دهد.

  منبع: daneshjooqom.ir و http://psdkart.ir

   تحقیقی دیگر در مورد انواع رباط ها با شکل مخصوص دانش آموزان

  رباط ها نوارهای بافتی بسیار محکمی هستند که دو سر آنها به استخوان های دو طرف مفصل متصل میشود و وظیفه آنها اینست که از یک طرف دو استخوان تشکیل دهنده مفصل را در کنار هم نگه داشته و احازه نمیدهد که ار هم دور شوند و از طرف دیگر به استخوان های تشکیل دهند مفصل اجازه میدهد تا فقط در جهات خاصی روی هم حرکت کنند و اجازه حرکت در هر جهتی را نمیدهد.

  در دو طرف زانو دو رباط یا لیگامان مهم قرار دارند که عبارتند از

  این دو راط با کمک یکدیگر مانع از این میشوند که استخوان ها درشت نی و ران بر روی هم به سمت جلو عقب بلغزند و سر بخورند.
  چهار رباط ذکر شده مهمترین عوامل حفظ پایداری مفصل زانو هستند.

  1544 7

  1544 8

  در تصویر بالا دیده میشود که چهار رباط اصلی زانو مفصل را مهار میکنند

  دو رباط مهم دیگر زانو عبارند از

  1544 5

  1544 1

  1544 3

  تصویر بالا در حین آرتروسکوپی زانو تهیه شده و رباط های متقاطع زانو را نشان میدهد. در زیر PCL وسیله فلزی جراح قرار دارد.

  منبع: daneshjooqom.ir و http://psdkart.ir

  تحقیق در مورد مفصل و انواع آن

  منبع: daneshjooqom.ir و http://psdkart.ir

    

  آموزش جامع تصویری درامد 20 الی 35 درصدی از سرمایه گذاری و کلود ماینینگ ارز دیجیتال دوج کوین Doge Coin در سایت مستردوج کوین Mrdigicoin

  آموزش جامع تصویری سرمایه گذاری و کلود ماینینگ ارز دیجیتال دوج کوین Doge Coin در سایت مستردوج کوین Mrdigicoin

  برنامه ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی از طریق گوشی موبایل و سیم کارت همراه با آموزش تصویری و ترفندها ( 100% کاربردی)

  برنامه ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی از طریق گوشی موبایل و سیم کارت همراه با آموزش تصویری و ترفندها ( 100% کاربردی)

  منبع مطلب : daneshjooqom.4kia.ir

  مدیر محترم سایت daneshjooqom.4kia.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  درسـ جو

  جواب تمرین های فصل پنج علوم هشتم

  گفت و گو صفحه۴۰

  وجود گیرنده های متفاوت به سالم ماندن بدن ما کمک می کند درباره نقش هر یک از گیرنده ها در سالم ماندن بدن ما در کلاس گفت و گو کنید.

  در پوست گیرنده های عصبی گرما،سرما،لمس،فشار و درد وجود دارند که ما به کمک آنها تغییرات محیط را احساس می کنیم و مغز با توجه به این پیام ها، پاسخ حرکتی مناسب برای سازگاری یا دور شدن از خطر را صادر می کند.

  برای مثال وقتی دستمان به جسم داغ برخورد می کند، گیرنده حسی گرما، پیام ها را دریافت و به مراکز عصبی می فرستد و ما دستمان را عقب می کشیم.

  اطلاعات جمع آوری کنید

  درباره عوامل موثر بر پوسیدگی استخوان و منابع غذایی دارای کلسیم و فسفر اطلاعاتی را جمع آوری و نتایج را به صورت پاورپوینت در کلاس ارائه کنید

  عوامل موثر بر پوسیدگی استخوان و منابع غذایی دارای کلسیم و فسفر:

  پوکی استخوان به علت کاهش میزان کلسیم در استخوان ایجاد می شود که اغلب در خانم ها بعد از دوران یائسگی و در آقایان بعد از سن ۷۰ سالگی دیده می شود.

  علائم این بیماری شامل دردپشت، کاهش قد و افزایش احتمال شکستگی های استخوان است. ارث، رژیم غذایی و ورزش از عوامل مهمی هستند که به طور مستقیم با این بیماری در ارتباط اند.

  بعد از ۳۰ سالگی کلسیم همانند سال های قبل زندگی به توده استخوانی اضافه نشده و در استخوان سازی به خوبی قبل عمل نمی کند و به همین علت در این دوران مصرف مواد غذایی حاوی کلسیم برای حفظ توده استخوانی و جلوگیری از کاهش توده استخوان ضروری است.

  خانم ها بعد از سنین یائسگی برای پیشگیری از کاهش توده های استخوانی شان بایستی از غذاهای حاوی استروژن بالا مثل لوبیای سویا (یا آجیل سویا) مصرف کنند. ورزش های ساده مثل پیاده روی، بدنسازی و یوگا در حفظ توده های استخوانی بسیار مفید است.

  مواد مغذی برای پوکی استخوان:

  ۱_کلسیم: قابل جذب ترین فرم آن به صورت ترکیبات سیتراته، لاکتاته وآسپارات است.

  ۲_ منیزیم: کمبود این ماده معدنی اغلب در بیماران مبتلا به پوکی استخوان دیده می شود و مصرف آن باعث افزایش تراکم استخوانی می گردد.

  ۳_ ویتامینD  : همراه با کلسیم بایستی مصرف شود تا حداکثر تاثیرگذاری آن انجام شود.

  ۴_ برون: در میوه ها و آجیل ها یافت می شود.

  ۵_ مس: باعث جلوگیری از کاهش توده های استخوانی شده و در تنظیم روی هم موثر است.

  ۶_ ویتامینK  : در خانم های بعد از سنین یائسگی لازم است که باعث جلوگیری از کاهش کلسیم و همچنین باعث افزایش تراکم استخوان می شود.

  ۷_ سیلیکون: ماده ای است که باعث افزایش تراکم مواد معدنی در استخوان می شود.

  ۸_ استرونتیوم: باعث کاهش دردهای استخوان ها و افزایش توده های استخوانی می شود.

  جواب تمرین های فصل پنج علوم هشتم

  گفت و گو کنید

  باتوجه به میزان حرکت در قسمت های مختلف بدن درباره انواع مفصل با افراد هم گروه خود گفت و گو کنید

  مفصل‌ها انواع مختلفی دارند اما به طور کلی(نه جزئی) میتوان آنها را به دو دسته تقسیم کرد:

  دسته اول: مفصل‌هایی که حرکت زیاد دارند، یعنی دو استخوان می‌توانند در محل اتصال تحرک زیادی داشته باشند،مانند: مفصل آرنج، زانو، مچ‌دست‌ها و پاها.
  دسته دوم: مفصل‌هایی که حرکت بسیار مختصری دارند، مانند:مفصل‌های بین مهره‌ها. ساختمان این دو نوع مفصل با یکدیگر فرق دارد.

  ۱)مفصل متحرک

  بین دو استخوان فاصله کمی ‌وجود دارد که آن را حفره مفصلی می‌نامند. یک ورقه نازک غضروف مفصلی، سطح مفصلی هر دو استخوان را می‌پوشاند. یک کپسول از بافت همبند خیلی سفت که سطح داخلی آن نرم و لغزان است، مفصل را پوشانده است و رباط‌ های متعددی در داخل حفره مفصلی بین دو سر استخوان وجود دارد. رباط عبارت است از بافت همبند محکمی ‌که دو استخوان را به هم وصل می‌کند. رباط و زردپی هر دو از طناب محکم‌ترند. اطراف کپسول مفصلی هم چند رباط قرار گرفته است. کپسول مفصلی و رباط‌ های درون مفصلی و بیرون مفصلی سبب می‌شوند که استخوان‌ها محکم به یکدیگر بچسبند و از هم جدا نشوند.

  انواع مفاصل متحرک:

  مفصل مسطح (لغزشی):

  در این نوع مفصل سطوح مفصلی کوچک، صاف و تخت است. ممکن است کمی‌محدب یا مقعر باشد. این گونه مفصل‌ها سبب حرکاتی مانند سرخوردن و لغزیدن می‌شوند مانند مفصل بین استخوان‌های مچ دست و پا.

  مفصل لغزنده:

  در این مفاصل دو استخوان مجاور بصورت محدودی در کنار هم کمی میلغزند. این استخوان ها در محل مفصل به توسط رباط های بسیار قوی به هم متصل شده و حرکت کمی دارند مانند مفاصل بین استخوانچه های مچ دست و یا مفصل بین استخوان ساکروم و ایلیوم در لگن

  مفصل لولایی:

  در این نوع مفصل سطوح مفصلی قرقره ای شکل و قرینه یکدیگر است. حرکت این نوع مفصل مانند لولای در به‌صورت باز و بسته شدن در یک صفحه حول یک محور صورت می‌گیرد مثل مفصل آرنج و انگشتان.

  مفصل زینی:

  سطوح این نوع مفصل مانند زین اسب است و سطوح مقعر هر یک درون هم فرو رفته اند مانند: مفصل مچ با کف دست.

  مفصل گوی و کاسه‌ای:

  سطوح مفصلی در این نوع مفصل مانند گوی و کاسه است. این مفصل حول محور خود در جهات مختلف می‌چرخد مانند استخوان ران و لگن یا بازو و کتف.

  مفصل محوری:

  در این مفاصل یک استخوان حول محور مرکزی استخوان دیگر میچرخد مانند مفصل بین استخوان های زند زیرین و زبرین و یا مفصل بین مهره های اول و دوم گردن

  ۲)مفصل غیرمتحرک(ثابت)

  در این نوع مفصل دو استخوان، حفره مفصلی وجود ندارد بلکه دو استخوان به وسیله بافت همبند محکم، غضروف، و یا استخوان به هم وصل شده‌اند.

  در این میان،امروزه برخی از محققین و پزشکان،مفاصل را به سه گروه تقسیم کرده اند که گروه سوم«مفاصل نیمه متحرک»میباشد.اما هنوز میتوان آن ها را به دو گروه فوق نیز تقسیم کرد.(در صورت تقسیمات کلی)

  ۳)مفصل نیمه متحرک(غضروفی):

  مفصلی را گویند که همه حرکات را به خوبی انجام نمی دهند و دارای کمی لغزندگی بر روی هم هستند و به کمک غضروف ها کنار هم قرار میگیرند،مانند مفاصل مهره های ستون فقرات

  جواب تمرین های فصل پنج علوم هشتم

  اطلاعات جمع آوری کنید علوم در مورد انواع رباط در مفصل ها

  درباره انواع رباط در مفصل ها اطلاعاتی را جمع آوری و به صورت گزارش در کلاس ارائه کنید

   رباط یا لیگامان گروهی از بافت‌های فیبر مانند هستند که در اطراف مفاصل قرار دارند و معمولاً استخوانی را به استخوان دیگر متصل می‌کنند و توانایی مقاومت دربرابر کشش را دارا هستند. رباط‌ها، مانند تاندون‌ها، از کُلاژِن ساخته شده‌اند و تفاوت آن‌ها در این است که تاندون عضلات را به استخوان‌ها متصل می‌کند.

  رباطهای خارج کپسولی که در خارج کپسول مفصلی قرار دارند که ممکن است به مفصل نزدیک یا از مفصل دور باشند.

  رباطهای داخل کپسولی که در داخل کپسول مفصلی واقع شده اند.

  رباط طرفی داخلی  همانند رباط طرفی خارجی یک رباط محکم در مفصل زانو است که به لقمه (کوندیل) داخلی استخوان ران و درشت نی اتصال دارد. این رباط دارای دو قسمت سطحی و عمقی است. بخش عمقی ضعیف تر بوده که به طبق (Plateau) درشت نی و منیسک داخلی متصل می‌گردد. قسمت سطحی که قوی تر است به سطح داخلی درشت نی (پایین تر از مفصل زانو) اتصال دارد. رباط طرفی داخلی باعث نگهداری کپسول مفصلی زانو می‌گردد.

  رباط طرفی خارجی:

  رباط طرفی خارجی یک رباط محکم در مفصل زانو است که به لقمه (کوندیل) خارجی استخوان ران و سر استخوان نازک نی (فیبولا) اتصال دارد. این رباط به کپسول مفصلی اتصال نداشته، ولی همانند رباط طرفی داخلی در نگهداری کپسول مفصلی زانو نقش دارد.

  رباط متقاطع پشتی:

  رباط متقاطع پشتی یا صلیبی خلفی کی از رباط‌های قوی مفصل زانو است. این رباط از کوندیل داخلی فمور (استخوان ران) به ناحیه پشتی بین کوندیلی تیبیا (درشت نی) متصل می‌گردد. رباط متقاطع پشتی (PCL) و متقاطع جلویی (ACL) داخل کپسولی بوده و به علت وضعیت آناتومیکی خاص به نام متقاطع یا صلیبی نامیده می‌شوند.

  رباط گرد:

  رباط گرد در حرکات نزدیک شدن و نیمه خم شدن (اداکسیون و سمی فلکسیون) مفصل ران سفت می‌شود و در عمل دورشدن (ابداکسیون) شل است. اگرچه رباط سر استخوان ران در حرکت اداکسیون محکم کشیده می‌شود، نسبتا عملکرد مکانیکی اش فاقد اهمیت است.
  تحقیق و پژوهش علوم هشتم

  درباره گرفتگی ماهیچه کشیدگی ماهیچه و دردماهیچه ای اطلاعاتی را جمع آوری کنید و به پرسش های زیر پاسخ دهید:

  -چگونه می توان از موارد فوق جلوگیری کرد؟

  -در صورت بروز هر کدام از موارد چه باید بکنیم؟

  گرفتگی عضلات چیست؟

  گرفتگی عضلات زمانی رخ می دهد که بطورناگهانی یک و یا چند عضله شما دچار انقابض و کشیدگی می شود. اگر تاحالا بطور ناگهانی هنگام دویدن و یا در خواب دچار گرفتگی عضلات شده باشید، پس می دانید که چقدر دردناک و آزاردهنده است. هرچند عموما گرفتگی عضلات خطرناک نیست، اما درد آن آزاردهنده می باشد و می تواند بطورموقت استفاده از ماهیچه را غیرممکن نماید.

  درمان گرفتگی عضلات

  زمانیکه دچار گرفتگی عضلات شدید، می توانید چندین کار از قبیل ماساژ، نرمش، گذاشت کمپرس یخ برروی ماهیچه، گذاشتن کمپرس گرم برروی عضله و یا حمام با نمک سولفات منیزیم استفاده نمایید. سعی کنید مصرف آب را افزایش دهید و درصورتیکه زیاد در خواب دچار گرفتگی عضلانی می شوید، از پزشکتان بخواهید دارویی برای آرامش ماهیچه ها تجویز نماید. راههای زیر نیز می تواند کمک کننده باشد:

  کشش و ماساژ – ماهیچه گرفته را بکشید و آن را به آرامی مالش دهید تا به ریلکس کردن ماهیچه شما کمک نماید. در گرفتگی عضلات پا، وزن خود را برروی پای گرفته انداخته و به آرامی زانوی خود را خم نمایید. اگر قادر به ایستادن نیستید، برروی زمین یا روی یک صندلی نشسته و پای گرفته رادراز نمایید. سعی کنید نوک پایی که عضله آن گرفته است را گرفته و در حالیکه پا صاف است، به آرامی آن را بکشید. اینکار به بهبود گرفتگی و آزاد شدن عضله کمک می کند.

  علل

  شایع‌ترین عامل درد عضله کار کشیدن زیاد، جراحت یا کشیدگی ماهیچه‌ای است. با این حال می‌تواند نشان‌دهنده بسیاری از بیماری‌های دیگر یا واکنش بدن به واکسیناسیون باشد.

  منبع مطلب : darsjo.blog.ir

  مدیر محترم سایت darsjo.blog.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 روز قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید