توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  به غیر از چوب از چه موادی میتوان کاغذ تهیه کرد

  دسته بندی :
  1. نکس 98
  2. مطالب سایت
  1977بازدید

  به غیر از چوب از چه موادی میتوان کاغذ تهیه کرد را از سایت نکس 98 دریافت کنید.

  به غیر از چوب از چه موادی می توان کاغذ تهیه کرد؟

  به غیر از چوب از چه موادی می توان کاغذ تهیه کرد؟

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  منبع مطلب : machopicho.com

  مدیر محترم سایت machopicho.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  از چه موادی میتوان کاغذ ساخت؟📄 کاغذ سازی با چوب و مواد غیر چوبی

  از چه موادی میتوان کاغذ ساخت؟📄 کاغذ سازی با چوب و مواد غیر چوبی

  از چه گیاهانی کاغذ تهیه می شود؟ ساخت کاغذ با مواد چوبی و غیر چوب : کاغذ برخلاف تصور همه یک ماده مصنوعی است که از مواد های مختلفی تشکیل شده است. چوب، یکی از ماده های اصلی در ساخت کاغذ می باشد. کاغذ را می توان از نیشکر، نی بامبو، پنبه و… نیز ساخت. برای تولید کاغذ از چندین روش مختلف استفاده میکنند که کامل آن را در این نوشتار توضیح می دهیم. با علمی ماگرتا همراه باشید.

  کاغَذ به ماده‌ای گفته می‌شود که از خمیر کتان یا پنبه و یا کنف و … ساخته شود و به کار نوشتن آید و در اصطلاح علمی عبارت است از تراکم الیاف سلولزی که به طور نامنظم داخل یکدیگر شده و در نتیجه یک ماده ی فشرده را می‌دهد که در ابعاد و اوزان مختلف بدست می‌آید. در زمان های قدیم از کاغذ پاپیروس استفاده میکردند.

  مراحل تبدیل چوب درخت به کاغذ عبارتند از :

  برای تهیه کاغذ سفید، خمیر چوب را با آب مخلوط می‏ کنند تا خمیر صاف و یک دست شود و سپس آن را در داخل ماشین تصفیه کننده می ‏ریزند.

  این عمل برای جدا کردن لیگنین و کاهش رنگ خمیر صورت می گیرد. در این ماشین‏ الیاف‏‏ها به طور یک نواخت صاف و مرتب می ‏شوند و آب خمیر گرفته می شود.

  در واقع از درهم رفتن الیاف سلولزی و پرس آنها، ورقه های کاغذ ایجاد می‌ شود. در این ماشین، صفحات حاوی خمیرکاغذ بر اثر ارتعاش می‏ لرزند و خمیر کاغذ را صاف و یکنواخت می ‏کنند.

  در نهایت مرحله‏ آخر خشک کردن کاغذ است که به وسیله‏ دستگاهی با چند استوانه به نام خشک کن صورت می‏ گیرد.

  در واقع خمیر حاوی آب از توری هایی با سوراخ های دو تا سه میلیمتری عبور داده می شود تا بخش عمده آب خود را از دست بدهد و سپس آن را از پرس های قوی عبور می دهند تا باقیمانده آب آن نیز از بین رفته و کامل خشک شود.

  خمیر خشک شده را از میان غلتک های ویژه عبور می دهند تا به صورت صفحات کاغذ در آید.

  در این لحظه کاغذ برای مصرف آماده است که طبق استانداردهای بین‌المللی به اندازه های مختلف برش داده شده و بسته بندی می شود. یکی از مهم‌ ترین طبقه ‌بندی‌های بین‌المللی برش کاغذ، استاندارد A است.

  مهمترین گیاهانی که برای تهیه کاغذ استفاده می شود، عبارتند از:

  درختان اکالیپتوس : کشور برزیل در سالهای اخیر وسعت عظیمی از ناحیه آمازون را برای رویاندن دانه رست های اکالیپتوس تاگ سازی شده اختصاص داده است؛ خصوصا انواعی را که میتوان آنها را بعد از حدود هفت سال برداشت کرد.

  بامبو: چند کشور آسیایی، مخصوصا هند، مقدار عظیمی خمیر بامبو برای ساختن کاغذ تولید می کنند. از آنجایی که بامبو بدون تخریب ریشه هایش برداشت می شود و چرخه رویش آن مناسب است، انتظار می رود این گیاه، که در واقع یک گیاه علفی است، با وجود فرایند گران قیمت حذف ناخالصیها، منبع مهمی برای خمیر کاغذ در آینده باشد.

  درختان نرم چوب : در آمریکا انواعی از درختان کاج، برای داشتن تراکم بالاتر چوب و قابلیت برداشت پنج سال زودتر از معمول، تولید شده اند. آفریقای جنوبی، شیلی، نیوزیلند و استرالیا نیز هزاران هکتار زمین را برای رویاندن کاج به منظور تهیه فراورده خمیر کاغذ، اختصاص داده اند.

  درختان سخت چوب مناطق معتدل : مانند غان، راش، شاه بلوط، صنوبر و مخصوصا سپیدار …

  یکی از مواد مورد نیاز و مهم تهیه کاغذ چوب درختان است. سالانه بیش از ۲۵ میلیون درخت برای تهیه کاغذ قطع میشود. این آمار قطع درختان بسیار وحشتناک و نگران کننده است که برای تهیه کاغذ بایستی این همه به فضای سبز، هوای پاک، جنگل ها و…. آسیب زد.

  قطع درختان علاوه بر نابودی محیط زیست مشکلات جبران ناپذیری به اکوسیستم طبیعت مانند عدم هوای پاک و آلودگی و … را به وجود می آورد. پس از انتشار این آمار و ارقام و آسیب رساندن به فضای سبز برخی از کارخانه های تولیدی کاغذ به این فکر افتادند که به جای قطع بی رویه درختان برای تهیه کاغذ از روش های مدرن و جدید استفاده کنند که بیشترین کیفیت کاغذ و کمترین آسیب و آلودگی به محیط زیست را داشته باشد.

  این روش ها عبارت اند از :

  سالانه حجم زیادی از ضایعات کشاورزی تولید و در طبیعت رها میشود. بیشترین میزان ضایعات کشاورزی در سطح تهران گندم و برنج است. اگر در طول جاده های حرکت کرده باشید این پسماند های کشاورزی با ارزش را خواهید دید که همین طور بی هدف و بدون استفاده رها شده است.

  بنابر این برخی از کارخانه ها تصمیم گرفتند از این ضایعات کشاورزی برای تولید کاغذ با کیفیت استفاده کنند. در کشور های بزرگ و پیشرفته این ضایعات و پسماند های کشاورزی را جمع آوری و به خمیر به نام (خمیر فلاف پالپ) تبدیل میکنند که ماده اولیه انواع دستمال کاغذی ، پوشک بچه و… است.

  مواد اولیه خمیر فلاف پالپ
  برای تولید این خمیر از ضایعات کشاورزی نظیر کاه، باگاس (ضایعات نیشکر)، ضایعات پنبه (لینتر پنبه) ضایعات چوب (wood Soft, wood Hard)و درختان برگ سوزنی استفاده می شود که البته درختان برگ سوزنی شکل در کشور ناچیز است و بیشتر در کشورهای همسایه مانند تاجیکستان، پاکستان و قزاقستان موجود است.

  برای تولید کاغذ به جای قطع درختان و برش الوار های درخت، در جنگل و طبیعت الیاف نیشکر و چوب گیاه اکالیپتوس را جمع آوری میکنند. سپس الیاف نیشکر و چوب اکالیپتوس را به کارخانه می آورند. اینک می خواهند به جای چوب از گیاهان برای تهیه کاغذ استفاده کنند و کاغذ با کیفیت تری به مردم تحویل دهند.

  الیاف نیشکر و چوب اکالیپتوس پس از طی مراحلی (مخلوط کردن و….) به خمیر کاغذ تبدیل میشود.

  وقتی کارخانه ها از چوب برای تهیه کاغذ استفاده میکنند، چوب را به قسمت های ریزتری به اصطلاح چیپس چوب تبدیل کرده سپس داخل این خمیر کاغذ مواد شیمیایی می ریزند.

  برای اینکه کاغذ را سفید کنند و رنگ طبیعی چوب یعنی قهوه ای را از بین ببرند از یک سری مواد شیمیایی از جمله (پرمنگنات و…..) استفاده میکنند.

  کاغذ سنگ (که با اسامی دیگری مثل کاغذ سنگی، کاغذ آهک یا کاغذ معدنی نیز نامیده می شود) نسل جدیدی از کاغذ است که در سال های اخیر اختراع شده است، ماده اولیه این کاغذ پودر کربنات کلسیم بوده که جایگزین استفاده از چوب درختان برای تولید کاغذ است، از خواص آن ضد آب بودن، مقاومت در برابر پارگی، جلوه ی جادویی رنگ ها بر روی آن و در نهایت برگشت پذیری آن به خاک طی دوره بازیافت کوتاه مدت عنوان می شود.

  بسیاری تولید کاغذ سنگ را پدیده‌ای شگفت‌انگیز در صنعت چاپ و تولید آن را نیز سرآغاز عصری جدید در تولید کاغذهای سازگار با محیط ‌زیست می‌دانند، زیرا که ماده اولیه آن تنها سنگ است، از این‌رو به نظر می‌رسد دیگر نباید نگران قطع درختان و آثار مخرب آن روی محیط‌ زیست باشیم.

  کاغذ سنگی در گراماژ های متفاوت کاربرد های مختلفی را دارد.

  در جدول زیر کاربرد مختلف انواع گراماژ های کاغذ سنگی بررسی شده است.

  برای تولید لیبل های چسب دار در ضخامت های مختلف و اندازه های متفاوت از کاغذ آهکی استفاده می کنند زیرا این کاغذ در برابر پاره گی ،در برابر آب، اسیدها و روغن ها مقاوم است.

  در جدول زیر میخواهیم منابع انرژی مورد نیاز برای تولید کاغذ سنگی را در مقایسه با دیگر کاغذ ها بررسی کنیم:

  در جدول زیر مقایسه کلی و جامع تولید کاغذ از درختان، مواد بازیافتی و سنگ آهک را مشاهده می کنید:

  به کمک وسایل بسیار ساده‌ای می‌توانید در خانه کاغذ بسازید.

  می شود با بازیافت کاغذ ها کمک به کمتر قطع شدن درختان جهان کرد.

  در این نوشتار سعی شده تا تولید کاغذ با چوب و تهیه کاغذ با مواد غیر چوبی را به طور کامل بیان کنیم.

  منبع مطلب : magerta.ir

  مدیر محترم سایت magerta.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  تولید #کاغذ از سنگ آهک، کاغذ سنگ

  تولید #کاغذ از سنگ آهک، کاغذ سنگ

  آشنایی با #کاغذ_سنگ (Stone Paper)

     کاغذ که در ابتدا تنها اختراعي بود برای نوشتن، با توسعه و پیشرفت در جوامع بشری امروزه به کالائي تبدیل شده است که عملا در تمامي زوایای زندگي بشری حضوردارد. امروزه بیش از 300 نوع محصول از کاغذ تهیه مي شود که در حوزه های فرهنگ، صنعت و بهداشت به کار می رود.

  تولید کاغذ از مواد معدنی به بیش از دو هزار سال قبل در چین بر می گردد که بعد ها تولید کاغذ از الیاف گیاهی باعث منسوخ شدن آن گردید. امروزه با بحث بحران منابع طبیعی و نابودی جنگل ها دانشمندان و محققان روش های تازه ای برای جایگزینی تولید کاغذ از درختان ارائه کردند. استفاده از ضايعات كشاورزي و بازيافت كاغذ تا حدي پاسخگوي اين نياز بود. اما اولاً كاغذ هاي قابل بازيافت شرايط ويژه اي دارند و ثانيا كاغذ هاي توليد شده از ضايعات از نظر كيفيت با كاغذ هاي عادي قابل مقايسه نيستند و اين موارد، كاربردهاي اين نوع از كاغذ ها را بسيار محدود كرده است.

  فرایند ساخت کاغذ سنگ در ابتدا توسط شرکت تایوانی Lung Meng Tech Co در دهه 90 میلادی توسعه یافت و حدود 7 سال پیش کاغذ سنگی (كاغذ بدون سلولز) در کانادا تولید شد و حدود 3 سال است که در چرخه اقتصادی جهان جای گرفته است. جزیره ونکوور کانادا با وجود داشتن جنگل‌های غنی زادگاه کاغذ سنگی است علت آن هم جلوگيري از قطع درختان و کم شدن اکسیژن موجود در هوا است. این تکنولوژی از کانادا وارد سایر کشورها از جمله ژاپن، تایوان و چین و... شده است.

  از آنجا که در این روش به جای قطع درختان و صرف انرژی بالا و مصرف آب تنها از سنگ آهک و مصرف انرژی پایین تری استفاده می شود و سهم بالای ایران در معادن سنگ آهک و همچنین کمک به حفظ جنگل ها و درختان طرح تولید کاغذ سنگ پیشنهاد می گردد که در ادامه به طور مفصل مورد بررسی قرار گرفته است.

  #روش_تولید_کاغذ_از_سنگ_آهک

   80 درصد ماده تشکیل‌دهنده کاغذ سنگی از کربنات کلسیم است. غنی‌ترین سنگی که روی کره زمین موجود است سنگ پایه آهکی است، که می‌توانیم کربنات کلسیم را از آن استخراج کنیم. سراسر ایران مملو از سنگ‌هایی است که پایه آهکی دارند. شاید تولید این کاغذ برای سایر کشورها از جمله کشورهای اروپایی به صرفه نباشد چون معادن سنگ آهک آنها به اندازه ما غنی نیست ولی برای کشور ما بسیار با صرفه است.

  15 درصد مواد تشکیل‌دهنده این کاغذ از پلیمرپلی‌پروپیلن و یا پلی‌اتیلن است. برای اتصال کربنات کلسیم و مواد رزینی که همان پلی‌پروپیلن و پلی‌اتیلن است از موادی به نام coupling agent (5 % )استفاده می‌شود. 

  ویژگی‌های کاغذ سنگ

  این کاغذ علاوه‌بر مزایای زیست محیطی دارای یکسری ویژگی‌های منحصر به فرد دیگر هم هست. کاغذ سنگ، کاملاً ضد آب است و حتی کار چاپی انجام شده روی آن نیز هیچ تاثیری از مجاور بودن و یا غوطه‌ور شدن درون آب نخواهد گرفت.

  همچنین این کاغذ در برابر پاره شدن مقاومت می‌ کند، البته نه اینکه پاره نشود چرا که اساساً این نوع کاغذ از همان ابتدا هم با هدف بازگشت به چرخه بازیافت، تولید شده است. با این وجود کاغذ سنگ در برابر پارگی بسیار مقاومت نشان می‌دهد و از این لحاظ به نظر می‌رسد می‌تواند در بعضی از کاربردها، جایگزین کاغذهای پلاستیکی باشد.

  کاغذ سنگ همانطور ضد جویده شدن توسط جوندگان نیز هست. سازگاری کامل با کلیه ماشین‌های چاپ افست، هماهنگ با کلیه مرکب‌ها و حلال‌های قابل استفاده در ماشین‌های چاپ افست، قابلیت خشک شدن مرکب بر روی کاغذ بلافاصله پس از خارج شدن از ماشین چاپ و بدون نیاز به امکانات اضافی جهت تحقق این موضوع، عدم تاثیرپذیری از دمای محیط که یکی از مشکلات اصلی در جهت ایجاد چاپ با کیفیت است و مقاومت در برابر آتش‌سوزی، از دیگر ویژگی‌های کاغذ سنگ است.

  کاغذ سنگی را اگر آتش بزنیم خاکستر به جا مانده آهک است که نشان‌دهنده برگشت‌پذیری به طبیعت است. این کاغذ برای تجزیه شدن حداکثر یکسال زمان نیاز دارد یعنی اگر یکسال در طبیعت باشد اثری از آن باقی نمی‌ماند.

  موارد مصرف کاغذ سنگ

  کاغذ سنگ در گراماژهای مختلف از 50 میکرون تا 400 میکرون برای کاربردهای مختلف تولید می گردد.

  از کاغذ سنگ در تهیه لیبل های چسبدار با گراماژهای مختلف و با ضریب چسبندگی بالا و خاصیت ضدآب بودن استفاده می گردد.

  اگرچه کاربردهای کاغذ سنگ محدود به کاربردهای صنعت چاپ، نشر و بسته بندی و تبلیغات نمی باشد و کاغذ سنگ به لحاظ روبرو شدن با ماشین های چاپ و صحافی رفتاری مشابه کاغذ های گلاسه دارد و هیچگونه نیازی به مرکب و یا زینک متفاوت ندارد ، با توجه به جدید بودن این کاغذ در زیر به بعضی از این کاربردها با درنظر گرفتن گراماژهای آنها اشاره می کنیم:

    1- گراماژهای نازک : مناسب برای کاربردهایی نظیر بسته بندی های غذایی می باشد.

  2- گراماژهای متوسط: مناسب برای کلیه امور چاپی نظیر کتابهای نفیس، نقشه ها با کاربردهای مختلف، ساک دستی ، مجلات، بروشورها، پاکت و غیره.

  3- گراماژهای ضخیم: مناسب برای کلیه کاربردهایی که در امور روزانه از مقوا در تهیه آنها استفاده میشود. جعبه ها و کارتهای اعتباری از این گروه هستند.

  لی رغم اینکه لیبل های چسبدار تهیه شده از کاغذ سنگ با ضخامت های مختلف در ظاهر و از لحاظ ویژگیها (مقاومت در برابر پاره گی و مقاومت در برابر آب، اسیدها و روغنها)مشابه کاغذ های چسبدار PVC میباشد، با مرکبهای معمولی چاپ میشود و به هیچ یک از مراقبتهای چاپ کاغذ های PVC نیاز ندارد.

  کاغذ سنگ برای تهیه بنرهای Indoor و Outdoor در ماشینهایی که دمای کاغذ از 100 سانتیگراد تجاوز نمیکند (Laytex)، ظاهری بسیار زیبا و فریبنده ای از خود به نمایش میگذارد.به جهت اینکه در تهیه کاغذ سنگ هیچگونه فیبر و سلولز استفاده نشده و از پودر سنگ استفاده شده، دمای محیط تاثیری در انبساط و انقباض کاغذ ندارد و از این جهت برای اپراتورهای ماشینهای افست از جذابیت بالایی برخوردار است.

  کاغذ سنگ علی رغم ظاهری شبیه به کاغذهای PVC بسیار سریع در قسمت تحویل ماشین های چاپ افست خشک میشود.

  کاغذ سنگ در کاربردهایی که نیاز به خط تا دارد رفتاری شبیه کاغذ هایی روکش دار را از خود به نمایش می گذارد و در محل خط تا هیچگونه شکستگی دیده نمیشود. کاغذ سنگ به دلیل ماتی بی نظیر، ظاهری شبیه سلفون مخملی دارد.

  مقایسه میزان مصرف انرژی و آلایندگی کاغذ سنگ با روش تولید کاغذ از درختان و کاغذ بازیافتی در مقیاس یک تن:

  میزان آب صرفه جوئی شده در تولید یک تن کاغذ سنگ معادل مصرف آب لازم برای 3 روز حمام گرفتن یک شخص 24 ساعته و بدون توقف می باشد.

  میزان کاهش تولید مواد بازیافتی حاصل از استفاده یک تن کاغذ سنگ معادل وزن 8 محفظه بزرگ بازیافتی می باشد

    به گزارش موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران به شماره 8669 صنعت كاغذ در سال 1385در كشور بيش از 517 ميليون كيلووات ساعت انرژي الكتريكي معادل 912000 بشكه نفت خام و 800 ميليون مگاژول انرژي فسيلي معادل 1300000 بشكه نفت خام مصرف کرده است كه در حدود6/1 درصد مصرف برق و 7/1 درصد مصرف سوخت بخش صنعت كشور را به خود اختصاص داده بود. اکثر فناوری های مورد استفاده در صنعت چوب و کاغذ قدیمی و انرژی بر هستند. متوسط شدت مصرف سوخت كارخانه هاي این صنعت برای توليد هر تن كاغذ معادل 3/4 بشكه نفت خام است، در صورتی که كارخانه هاي مشابه توليد چوب و كاغذ در جهان معادل 5/2بشكه نفت خام مصرف مي كنند. بنابراین می توان محاسبه کرد مجموعه انرژی مصرف شده در این صنعت در سال 85 معادل یک میلیون چهل و دوهزار بشکه نفت خام بوده است.

  بررسی بازار و تقاضای کاغذ ایران :

    میزان مصرف کاغذ در دنیا یکي از شاخصه های توسعه یافتگي است و رابطه مستقیم با میزان تولید ناخالص ملي (GDP) دارد. سرانه مصرف کاغذ در کشورهای پیشرفته بالای 200 کیلوگرم میباشد و در کشوری مانند فنلاند این رقم بالای 300 کیلوگرم است. در حالی که در کشوری مانند چین این عدد در حدود ۵۵ کیلوگرم و در ایران حدود 20 کیلوگرم است. متوسط جهاني این شاخص در حدود ۵۵ کیلوگرم است.

   کشور ایران با دارا بودن ۱ % از جمعیت جهان کمتر از 0.15 % تولید جهاني و 0.45% مصرف جهاني کاغذ را در اختیار دارد.

   در سال1394 میانگین مصرف کاغذ در کشور در حدود 2 میلیون تن بوده است. کل تولیدات کاغذی در کشور کمتر از 900 هزارتن برآورد مي شود و مابقی از طریق واردات تامین می شود.

   در سال 1394 حجم واردات کاغذ ایران در حدود 985 هزار تن بوده است که ازین طریق در حدود 987 میلیون دلار ارز از کشور خارج شده است.

  بررسی واحد های تولیدی کاغذ در ایران :

  در ایران بیش از 98 واحد تولیدی انواع کاغذ و مقوا وجود دارد که درحال حاضر 84 واحد فعالیت کاری مستمر دارند. قدیمي ترین واحد تولیدی شرکت صنایع کاغذ پارس در سال1349 در خوزستان افتتاح شده و بزرگترین واحد تولیدی شرکت صنایع چوب و کاغذ مازندران با170 هزارتن ظرفیت در اطراف شهر ساری واقع شده است.

  تولیدات داخلي کشور شامل:

  مواد اولیه مورد استفاده در صنعت کاغذ ایران

  ۱ – چوب : تنها دو کارخانه از خمیر چوب برای تولید کاغذ استفاده می کنند : صنایع چوب و کاغذ مازندران با 170 هزارتن تولید سالیانه و صنایع چوب و کاغذ ایران (چوکا) با 70هزار تن ظرفیت سالانه.

  2-آخال : سایر واحدهای تولیدی کشور بر پایه استفاده از آخال رشد و توسعه یافته اند که مجموعاً تولیدی بالغ بر 700 هزار تن انواع کاغذ بسته بندی را در کشور تامین مي کنند.

  3-باگاس: تنها شرکت مصرف کننده باگاس صنایع چوب و کاغذ پارس قدیمي ترین واحد تولیدی کشور است که متاسفانه به دلایل گوناگون و استهلاک ماشین آلات از توان تولیدی مناسبي برخوردار نیست.

  وجود بیش از 2 میلیون تن باگاس درکارخانه های نیشکر امکان تولید بیش از 200هزارتن کاغذ مرغوب چاپ و تحریر را برای کشور دارد که هرساله سوزانده و یا به صورت خوراک دام مصرف مي شود.

  4- سنگ آهک : تکنولوژی این روش تازه وارد کشور شده است و تنها کارخانه چوب سنگ یزد با ظرفیت 5000 تن در سال فعالیت دارد.

  توجیه اقتصادی تولید کاغذ سنگ

       با توجه به ذخایر بسیار سنک آهک در ایران و قیمت ارزان آن، همچنین بحران بسیار حاد منابع طبیعی و شرایطی که در قبل آورده شد تولید کاغذ سنگ از سنگ آهک روش مقرون به صرفه و دوست دار محیط زیست می باشد که ضمن ایجاد اشتغال گامی موثر در فرآوری و تبدیل سنگ آهک به محصولی ارزشمند بر می دارد.

   برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه های راه اندازی و توجیه اقتصادی طرح تولیدی کاغذ سنگ با ما تماس بگیرید:

  +989125889363

  Best Regards;

  Javad Javadzadeh 

  منبع مطلب : www.linkedin.com

  مدیر محترم سایت www.linkedin.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  ناشناس 14 روز قبل
  0

  باشه

  ناشناس 2 ماه قبل
  0

  خیلی خوب بود

  مهدی 2 ماه قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید