توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).

  برف گل آلود زودتر آب می شود یا برف تمیز چرا

  دسته بندی :
  1. نکس 98
  2. مطالب سایت
  39بازدید

  برف گل آلود زودتر آب می شود یا برف تمیز چرا را از سایت نکس 98 دریافت کنید.

  زیبایی‌های زمستان استخوان‌سوز: از راهبان برفی تا دشت گل‌های یخی

  برف راهب: برف راهب، به مجموعه‌ای از مخروط‌های نوک تیز گفته می‌شود که یاداور پوشش راهبان یا افراد توبه‌کار است. آنها ستون‌های مسطحی از برف هستند که از پایین به بالا از پهنایشان کم می‌شود و ارتفاعی بین 1 تا 7 متر دارند. عکس بالا این پدیده را در مرکز شیلی نشان می‌دهد. به گفته کنت لیبرخت، فیزیک‌دان در کلتک (دانشگاه صنعتی کالیفرنیا در پاسادانا) که روی تشکیل کریستال‌های یخ مطالعه می کند، برف راهب بیشتر در دره‌های کم عمق شکل می‌گیرد که برف در آن عمیق است و خورشید با شیب تندی بر آن نمی‌تابد. به گفته او، در حالی که برف ذوب می‌شود خاک با جریان آب حاصل از بارندگی مخلوط می‌شود و در آبگیرهای کوچکی در این سو وآن سو جمع می‌شود. به علت این که رنگ خاک از برف اطرافش تیره‌تر است، برف‌های گل آلود سریع‌تر ذوب می‌شوند. وی می‌افزاید: «آنها بیشتر در ارتفاعات بالا شکل می‌گیرند». اما علاوه بر آن، هیچ کس نمی‌داند شرایط دقیقی که باعث ایجاد این پدیده می شود چیست؟ استحکام آنها نیز امر دیگری است که تعجب لیبرخت را برانگیخته است.

  انگشت‌های یخ زده: استالاکتیت‌های (گلفشنگ‌های) یخی که در شکل می بینید، بر روی سطوح پایینی یخ‌های دریایی در قطب شمال و قطب جنوب تشکیل شده‌اند. دان پروویچ؛ ژئوفیزیکدانی که در آزمایشگاه مهندسی و پژوهش مناطق سرد (بخشی از رسته مهندسی ارتش) بر روی یخ‌های دریایی تحقیق می‌کند، می‌گوید: «آنها نوعا در دریای یخی نازکی که فقط در حال رشد است تشکیل می‌شوند». زمانی که یخ از آب شور تشکیل می‌شود، ساختار کریستالی در حال شکل گیری، ذرات نمک را به آب دریا پس می‌دهد. پروویچ توضیح می‌دهد: «نمک با آبی که هنوز یخ نزده است مخلوط می‌شود، که منجر به تولید شوراب فوق اشباع می‌شود». نقطه انجماد آب دریا به مقدار نمک آن وابسته است، بنابراین هرچه آب شورتر باشد، در دمای کمتری منجمد می‌شود. این بدین معنی است که شوراب مایع می‌ماند، درحالی که یخ در اطراف آن تشکیل می‌شود. به گفته پروویچ در نهایت این فرایند شبکه‌ای از کانال‌های جاری در میان یخ را تشکیل می‌دهد که آب موجود در شوراب را به داخل اقیانوس می‌ریزد. به علت سردتر و شورتر بودن شوراب از آب طبیعی، شوراب در زمان مواجه شدن با آب اقیانوس، شروع به ته نشینی می‌کند. و به گفته پروویچ زمانی که این اتفاق می‌افتد، آب‌های گرم اطراف شوراب شروع به یخ زدن می‌کنند «و شما می‌بینید که رویه این استالاکتیت درازتر و درازتر می‌شود»

  گل یخ: ساختارهای کتان مانند آب‌نباتی ظریف همانند آنچه در شکل می‌بینید برای تشکیل نیاز به شرایط خاصی دارند. لیبرخت می‌گوید: «آنها زمانی ظاهر می‌شوند که دما درست در حد انجماد باشد». این پژوهشگر بلورهای یخی می‌گوید که آنها معمولا بر روی گیاهان پوسیده غرق آب ظاهر می‌شوند. «آنها بیشتر در کوه‌های آپالاچیا واقع در ایالات متحده در هنگام زمستان تشکیل می‌شوند، زیرا آنجا خیلی سرد نمی‌شود و آب فراوانی هم در اطراف آن وجود دارد». وی می‌افزاید: «این گل باید بسیار به آرامی منجمد شود». و دلیلش این است که آبی که در آوندها و ساقه‌های گیاهان چوبی قرار دارد؛ باید به آرامی از بالا به پایین منجمد شود. اگر دما خیلی سرد شود، این گیاه خیلی سریع یخ خواهد زد. او افزود: «اگر آب از بالای ساقه افزوده شود، یخ بوسیله نیروهایی که ما واقعا نمی‌توانیم درک کنیم به سمت بالا کشیده می‌شود». نتیجه: صفحات و نوارهای یخی که شبیه شکوفه‌های یخ زده‌اند، وابسته به زندگی گیاهی هستند

  ارتش یخبندان: ارتش دیگری از «راهبان» در دامنه کوهی در بولیوی به سمت بالا پیش روی می‌کند. چارلز داروین اولین کسی بود که در مورد علت این پدیده نوشت. او میدانی از برف راهب را در حالی که در 22 مارس 1835 از میان کوه‌های شیلی می‌گذشت، ثبت کرد. بعد از یک «کوهنوردی سنگین و طولانی»، داروین و گروهش به منطقه‌ای از این "برج‌ها" (آن طور که او آنها را می‌نامید)، رسیدند. در حالی که داروین سعی می‌کرد از این مناطق عبور کند، یک اسب یخ زده را دید که از روی یکی از قله‌ها آویخته شده بود. او صحنه را اینگونه تشریح کرد: «پاهای پشتی‌اش در هوا قرار گرفته بود»

  تبرید: یک فانوس دریایی در سنت جوزف میشیگان، علاوه بر نگهبانی شب باید قندیل‌ها را هم تحمل کند. لیبرخت گفت که آبی از دریاچه میشیگان پاشیده می‌شود، یخ زده و تبدیل به این شکل‌های قندیلی شده است. به گفته او این فرایند شبیه پدیده‌ای به نام یخ سرماریزه است. یخ سرماریزه زمانی رخ می‌دهد که دمای قطرات آب اتمسفری به زیر نقطه انجماد می‌رسد و وقتی ذرات آب با سطحی تماس می‌یابند، قطرات به سرعت یخ می‌زنند و پوششی از یخ را ایجاد می‌کنند. رصدخانه کوه واشینگتن در نیوهمپشایر، برای یخ‌های سرماریزه‌ای که ابزارهای علمی آن را می‌پوشاند مشهور شده است

  یخ‌بندان پرتو ایکس: نور محصور شده از میان سقف یخی غاری بر روی جزیره راس در قطب جنوب فیلتر شده، و الگوی شکاف داری را در بالای آن تولید می کنند. الگوهای سقف تونل هنگامی شکل می‌گیرند که نور از میان یخچال طبیعی بازتابیده می‌شود، و مرزهای بین بلورهای یخ را درشتنمایی می‌کند. آلن پوپ، یک دانشجوی دکتری که بر روی عکس‌برداری ماهواره‌ای یخچال طبیعی‌های در دانشگاه کمبریج تحقیق می‌کند، می‌گوید: «این سقف، به نظر شبیه به ساختار بلوری خود یخ است». به گفته پوپ، در مناطق گرم‌تری مانند گرینلند و الاسکا، غارهای مشابه این یکی به صورت تونل‌های زیر یخی ایجاد می‌شوند. آنها زمانی تشکیل می‌شوند که یخ در سطح یک یخچال طبیعی ذوب می‌شود و سپس یک تقعر عمودی(یک چاه عمودی بزرگ) پیدا می‌کند که مستقیم تا کف یخچال پیش می‌رود. وی می‌گوید: «هنگامی که این آب به شالوده یخچال می‌رسد، باید به جای دیگری برود، در نتیجه شما رودخانه‌های زیر یخچال‌ها را خواهید داشت». وی افزود، این تونل‌ها معمولا در تابستان و در اوج فصل ذوب یخ‌ها شکل می‌گیرند.

  هاله‌ها و داغ‌های خورشیدی: حلقه‌های و کمان‌های شبح مانند( همانند هاله 22 درجه‌ای که در شکل آمده است) زمانی تشکیل می‌شوند که نور خورشید و ماه از بلورهای یخی به اتمسفر بازتابانده می‌شوند. به گفته لیبرخت، شکل و همترازی این کریستال‌ها، ظهور پدیده‌های گوناگونی را مشخص خواهد کرد. کریستال‌هایی که تنها به مقدار بسیار کمی همتراز شده‌اند، داغ خورشیدی (سان‌داگ) یا تکه‌های روشنی از نور را در آسمان تولید خواهند کرد. وی افزود که مقدار کریستال‌های یخی مورد نیاز برای تشکیل هاله‌ها، سان‌داگ‌ها یا دیگر پدیده‌های اتمسفری، می‌توانند به صدها متر برسد.

  میدان گل‌های یخی: در این عکس که در دریای راس در قطب جنوب گرفته شده، از هوای بسیار مرطوب روی سطح دریا مرغزاری از شکوفه‌های یخی باریده است. لیبرخت می‌گوید: «این پدیده بسیار نادر است». اما به گفته او در اصل چیزی جز انجماد آب نیست. قطرات بسیار سرد آب موجود در هوا، در نقطه‌ای روی سطح دریا به هم می‌پیوندند و منجمد می‌شوند. وقتی تعداد زیادی از بلورهای یخی در این مناطق شکل می‌گیرند، منظره مرغزاری پر از گل‌های یخی را به وجود می‌آورند. لیبرخت می‌گوید: «شرایط باید دقیقا همین گونه باشند. و انجماد هم باید به آرامی انجام شود... تشکیل آنها ممکن است از چند ساعت تا چند روز طول بکشد».

  ستون‌های یخی زیر آبی: این تصویر از استالاکتیت‌های یخی که به رشد خود ادامه ده‌اند تا به کف دریا برسند ، از گودال مک‌موردو در قطب شمال گرفته شده است. این پدیده‌های یخی بسیار سریع رشد می کنند. برخی مطالعات، گزارش از رشد تقریبی 2 متری در مدت زمان بین 8 تا 10 ساعت، این ستون‌ها داده‌اند. عوامل تهیه یک مجموعه مستند برای بی‌بی‌سی به نام «سیاره منجمد» در سال 2009 و زمانی که در زیر آب در نزدیکی مجمع الجزایر راس در قطب جنوب در حال کاوش بودند، شاهد شکل گیری یک استالاکتیت یخی بودند.آنها تصمیم گرفتند که از «انگشت یخی مرگ» در حالی که به سمت پایین دریا رشد می‌کرد و ستاره‌های دریایی کف آب را در خود به دام می‌انداخت، تصویر برداری کنند. فیلم این رخداد، سرعت واقعی رشد این ستون‌ها را نشان می‌دهد.

  53271

  منبع مطلب : www.khabaronline.ir

  مدیر محترم سایت www.khabaronline.ir لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  سوالات فصل چهارم کتاب دوم

  فصل چهارم کتاب دوم

  1.      دیدگاه اولیه در باره­ی گرما را بنویسید؟

  2.      گذشتگان نام ماده ی نامرئی گرما را چه نامیده بودند؟

  3.      نظزیه جدید درباره گرما چیست؟

  4.      انرژی درونی چیست؟

  5.      در چه صورتی میزان انرژی درونی افزایش می یابد؟

  6.      انرژی درونی به چه انرژی های بستگی دارد؟

  7.      گرما چیست؟

  8.      در هنگام انتقال گرما چه اتفاقی برای انرژی درونی می افتد؟

  9.      یکای انرژی چیست؟

  10.  یک ژول چقدر است؟

  11.  دما چیست؟

  12.  گرمای نهان ذوب یعنی چه؟

  13.  گرمای نهان تبخیر یعنی چه؟

  14.  گرمای نهان میعان یعنی چه؟

  15.  انواع روشهای انتقال گرما را نام ببرید؟

  16.  رسانایی یعنی چه؟

  17.  رسانایی حالات مختلف ماده را با هم مقایسه کنید؟

  18.  علت اینکه جامدات بهترین رسانایی را دارند چیست؟

  19.  همرفت را تعریف کنید؟

  20.  چگالی چیست؟

  21.  فرمول چگالی را بنویسید؟

  22.  چرا یک قطعه آهن در آب فرو می رود ولی یک کشتی در آب فرو نمی رود؟

  23.  واحد چگالی چیست؟

  24.  اگر جرم یک سانتی متر مربع فلزی 10 گرم باشد چگالی آنرا محاسبه کنید؟

  25.  اگر چگالی فلزی 6/13 گرمبر سانتی متر مربع باشد جرم یک سانتی متر مربعش چقدر است؟

  26.  چگونه همرفت اتفاق می افتد؟

  27.  سه شرط لازم برای ایجاد همرفت را نام ببرید؟

  28.  تفاوت تابش با رسانایی و همرفتی چیست؟

  29.  تفاوت رسانایی باهمرفت چیست؟

  30.  نور مرئی چیست؟

  31.  علت گرم بودن نور خورشید چیست؟

  32.  انتقال گرما از جسم گرم به جسم سرد تا چه زمان اتفاق می افتد؟

  33.  چگونه یک بخاری نفتی خانه را گرم می کند؟

  34.  دوعمل همرفت که در شوفاژ انجام می شود را شرح دهید؟

  35.  چند نوع انرژی تمام نشدنی نام ببرید؟

  36.  چند نوع انرژی تمام شدنی نام ببرید؟

  37.  چند روش کاهش اتلاف انرژی گرمایی را نام ببرید؟

  38.  سرد سازی بر چه اصلی استوار است؟

  39.  تبخیر چگونه بر سرد شدن محیط کمک می کند؟

  40.  چگونگی عمل سرد سازی توسط یخچال را شرح دهید؟

  41.  چرا لوله های سیاه پشت یخچال های خانگی معمولا داغ هستند؟

  42.  چرا لوله های پشت یخچال های خانگی معمولا سیاه رنگ هستند؟

  43.  گاز موجود در یخچال چه نام دارد؟

  44.  ماشین گرمایی به چه ماشینی گفته می شود؟

  45.  4 مرحله ای یک ماشین چها زمانه را شرح دهید؟

  46.  مراحل یک ماشین چهار زمانه را نام ببرید؟

  47.  تفاوت موتور جت با موتورهای چهازمانه در چیست؟

  48.  موتور جت چگونه کار می کند؟

  49.  چرا موشکها می توانند در خارج از جو نیز پرواز کنند؟

  50.  چگونگی طرز کار ماشین بخار جیمز وات را بگویید؟

  ****

  یک پله بالاتر

  1.      مینا گلوله ای از جنس نا معلوم را در آب انداخت که گلوله به کف لیوان می رود مریم دوست مینا دو قاشق پر نمک در این آب می ریزد. گلوله به سطح آب می آید. به نظر شما این اتفاق چگونه ممکن است؟

  2.      چرا در ساختمان ها موتورخانه ی شوفاژمعمولا در زیر زمین و یا پارکینگ واقع شده است؟چرا در اتاق هارادیاتورهای شوفاژدر قسمت پایین و دریچه های کولر در قسمت بالاقرار دارند؟

  3.      خانه برفی برای اسکیموها پناهگاه خوبی است.چرا؟

  4.      در زمستان برفهای گل آلود زودتر ذوب می شوند چرا؟

  5.      در زمستان پوشیدن لباسهای تیره و پشمی از لباس های نخی و روشن مناسبتر است.چرا؟

  منبع مطلب : sasa136050.blogfa.com

  مدیر محترم سایت sasa136050.blogfa.com لطفا اعلامیه سیاه بالای سایت را مطالعه کنید.

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 9 روز قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید