در حال پالایش مطالب میباشیم تا اطلاع ثانوی مطلب قرار نخواهد گرفت.
  توجه : تمامی مطالب این سایت از سایت های دیگر جمع آوری شده است. در صورت مشاهده مطالب مغایر قوانین جمهوری اسلامی ایران یا عدم رضایت مدیر سایت مطالب کپی شده توسط ایدی موجود در بخش تماس با ما بالای سایت یا ساماندهی به ما اطلاع داده تا مطلب و سایت شما کاملا از لیست و سایت حذف شود. به امید ظهور مهدی (ع).
  تبلیغات دانشگاه آزاد

  اولین مسجدی که توسط مسلمانان ساخته شد

  1 بازدید

  اولین مسجدی که توسط مسلمانان ساخته شد را از سایت نکس 98 دریافت کنید.

  خبرگزاری شبستان

  خبرگزاری شبستان

  به گزارش خبرگزاری شبستان، مسجد قباء نخستین مسجد جهان اسلام است که پس از هجرت پیامبر (صل الله و علیه و آله وسلم) در مدینه منوره ساخته شده است. مسجد قباء نخستین مسجدی بوده که توسط پیامبر اکرم(صل الله و علیه و آله و سلم) و با کمک مسلمانان ساخته شده است. این مسجد در جنوب شهر مدینه منوره قرار دارد. نخستین سنگهای بنای این مسجد توسط حضرت محمد(صل الله و علیه و آله و سلم) پس از مهاجرت او از مکه به مدینه گذاشته شد. قبا نام قریه‌ای در نزدیکی مدینه بوده ‌است.

  مسجد در سال اول هجری، توسط پیامبر اسلام به پیشنهاد عمار یاسر و یا به تقاضای ساکنان محل در قبا بنا شد. پیامبر اکرم(صل الله و علیه و آله وسلم) همچنین یک مرتبه در هفته در آنجا نماز می‌خواند. این مسجد در زمانهای مختلف تجدید بنا شده است.این مسجد، نخستین بار در زمان عثمان و آخرین بار زمان ملک فهد بن عبدالعزیز آل سعود توسعه یافت. آخرین بار سال 1405  هجری قمری طرح توسعه مسجد گذاشته شده  و سال 1407 توسعه مسجد انجام گرفت. در آخرین بازسازی، رواق‌ها گسترش یافتند، چهار گلدسته به ارتفاع ۴۷ متر و شش گنبد بزرگ به قطر ۱۲ متر ساخته شد و مساحت مصلی مسجد به 5000 متر مربع رسید.

  با این وجود، طرح توسعه مسجد قباء بار دیگر سال گذشته آغاز شد تا با توجه به افزایش حضور زائران این مسجد ظرفیتش افزایش یابد. نخستین تغییر در مسجد قبا، تغییر در محراب آن بود. زمانی که قبله مسلمانان از بیت‌المقدس به جانب مسجدالحرام تغییر کرد، پیامبر اکرم(صل الله و علیه و آله و سلم) به قبا آمد و با کمک اصحابش، قبله مسجد را به سوی کعبه قرار داد. در فضیلت مسجد قباء حضرت رسول(صل الله علیه وآله وسلم) فرمود: «هر کس در خانه ‌اش وضو بگیرد و سپس به مسجد قباء برود و در آنجا دو رکعت نماز بخواند به او پاداش یک عمره داده خواهد شد.»

  منبع مطلب : shabestan.ir

  مدیر محترم سایت shabestan.ir لطفا اعلامیه بالای سایت را مطالعه کنید.

  مسجد قبا

  جواب کاربران در نظرات پایین سایت

  مهدی : نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 6 روز قبل
  0

  نمیدونم, کاش دوستان در نظرات جواب رو بفرستن.

  برای ارسال نظر کلیک کنید